SLOVINSKO: Jeruzalem v rezorte zasľúbenom

Už v komunistickej Juhoslávii sa Slovinci mali zo všetkých tamojších nácií najlepšie. Sú totiž podnikaví. A po páde komunizmu dokázali ako prví predať aj kravské… Pardon, hovoríme predsa o agro-turistike. Tá spočívala a spočíva v tom, čo sa považuje najnovšie za exotiku a čo sme ešte my zažívali u babky na horách ako deti, keď sme pomáhali miestnym bratrancom pásť kravy.

A aj na jednom z pomyselných koncov sveta dokážu maximálne zužitkovať to, čo miestnym už nepripadá povšimnutiahodné. Ale mestský človek tu pookreje. Ocitne sa v malebnej krajine a kedykoľvek z nej môže uniknúť do štýlového hotela s klenbami vinárskych pivníc a pohodlím, o ktorom sa miestnym stáročia nesnívalo. Tak vznikol 60 km na východ od Mariboru Spa Resort Jeruzalem v obci Ljutomer.

Sami sa uvádzajú slovami: „Zakončite deň príjemnou večerou v SIBON, reštaurácii známej vynikajúcou miestnou kuchyňou a útulnou atmosférou. Tu sa podávajú tradičné slovinské jedlá s moderným nádychom, ktoré ponúkajú skutočnú chuť kulinárskeho dedičstva regiónu.“

K tým jedlám dodávajú: „Kulinárstvo je jednou z dôležitých turistických atrakcií našich miest. Reštaurácie a turistické farmy ponúkajú tieto jedlá ako miestne špeciality. Jednou z kulinárskych špecialít je „Prleška tünka“. Toto sú najlepšie časti bravčového mäsa bez kostí, kože a povrchových tukov. Mäso sa odsolí, potom sa uvarí alebo dusí a údi. Údené mäso sa potom vloží do tünky, tradične sa tieto nádoby vyrábali z dreva a prvá vrstva bola vrstva masti, potom mäso, potom opäť vrstva masti atď. Kým sa mäso trhá v masti získava osobitú chuť, ktorú ocenia znalci gastronómie a milovníci dobrého jedla.“

Rezort je situovaný na hrebeni strmých viníc, kam vedie jediná úzka cesta. O to pozoruhodnejšie je, že si sem nájdu cestu najmä zahraniční turisti. Okrem štýlového ubytovania s reštauráciou s kamennými klenbami, sa tu ponúkajú prechádzky po okolí. Aj jeseň je tu malebná.

V prípade zlého počasia, klasický well-ness. A pritom nejde o lacný špás – jedna noc pre dvoch v manželskej posteli vyjde na 139 eur. Výraz „spa“ je zavádzajúci, pretože tu, pochopiteľne, žiadne kúpele nie sú. K tomu dodávajú vysvetlenie: „Kto hľadá relax, ten u nás určite nájde. Kúpele zahŕňajú 180 m2 vnútorných plôch a 200 m2 vonkajších plôch, kde sú vírivky s krásnym panoramatickým výhľadom a zimná záhrada s panoramatickým výhľadom na vinice.“ Zvláštnosťou sú štýlové drevené kade pre teplý kúpeľ…

Aj vstupná hala je štýlovo vinárska.

Asi bude ten názov Jeruzalem symbolický. Je naozaj zázrak, že si sem zahraniční turisti nájdu cestu, ale keď už ju nájdu, sami sa vracajú a radi miestny pobyt odporúčajú, ako sa mohla presvedčiť aj naša malá novinárska výprava zo Slovenska…

 

Gustáv Murín

Podobné články

SLOVINSKO: Maribor alebo Marburg?

Rovnako by sme sa mohli opýtať: Bratislava alebo Pressburg? Málokto na Slovensku si dnes už uvedomuje, že v Bratislave sa do I. svetovej vojny hovorilo hlavne