Lucie Bílá – česká pop star

Narodila sa v stredočeských Otoviciach. Hodiny spevu absolvovala na Ľudovej škole umenia (dnešná ZUŠ). Skôr ako sa preslávila sa vyučila za krajčírku. Prvé skúsenosti na pódiách získavala ako členka skupín Rock-Automat, Arakain a Vitacit.

V 80. rokoch si ju všimol producent Petr Hannig, vymyslel jej pseudonym Lucie Bílá a napísal jej prvé piesne Neposlušné tenisky a Horší než kluk. Poriadny úspech ju však iba čakal v budúcom desaťročí, kedy si zahrala v najznámejších muzikáloch v Česku Les Misérables, Dracula, Krysař, vydala rad sólových albumov, podieľala sa na niekoľko filmoch (speváčka alebo herečka) a po niekoľkých rokoch sa držala na výslní popularity vo výročnej ankete Český slávik.

V rokoch 1984 – 1986 pôsobila tiež v heavymetalovej skupine Arakain, kde s Alešom Brichtom tvorili spevácke duo. Potom, čo sa sústredila na sólovú kariéru, zo skupiny Arakain odišla, ale každých päť rokov na výročných koncertoch so skupinou znova vystupuje. V súčasnosti majú za sebou turné uskutočnené k 30. výročiu založenia skupiny.

V roku 1989, krátko pred zamatovou revolúciou sa Lucie Bílá zoznámila s minulou detskou filmovou hviezdou Tomášom Holým. Ich vzťah asi po 6. mesiacoch ukončila Tomášova autonehoda a jeho následná smrť.

V marci 1995 porodila svojmu priateľovi Petrovi Kratochvílovi syna Filipa. Petr Kratochvíl ju opustil kvôli Pavlíne Babůrkovej, víťazke Miss Československo 1992.

V roku 2002 sa nakrátko vydala za hudobníka Stanislava Penku. Po rozvode s ním nejakú dobu žila so svojím synom Filipom. V roku 2006 sa vydala druhýkrát. Jej manželom sa stal muzikant Václav Noid Bárta. Dňa 1. septembra 2008 bol oficiálne oznámený ich rozchod.

Od roku 2010 sa stala porotkyňou v televíznej šou Česko Slovensko má talent, ktorú od roku 2010 vysielajú v koprodukcii televízie TV Prima, TV JOJ a TV Markíza (v posledných sériach už nie).

Zahrala si tiež jednu z hlavných úloh v muzikálovom filme V peřině pod vedením F. A. Brabca, ktorý mal premiéru v roku 2011.

 

Pripravil: G. Murín

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lucie_B%C3%ADl%C3%A1

 

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do

Marcinko

„Tvrdý bojovník“ Marcinko

Ďalším Slovákom, ktorý sa presadil v ďalekom svete bol Richard „Dick“ Marcinko (* 21. november 1940, Lansford, Pensylvánia, USA – † 25. december 2021). Najviac