Lucie Bílá – česká pop star so slovenskými koreňmi

   Lucie Bílá (vlastným menom Hana Zaňáková (* 7. apríl 1966, Otvovice) je česká popová a muzikálová speváčka a herečka, pričom začínala ako speváčka heavymetalovej skupiny Arakain. Je spolumajiteľkou pražského Divadla Ta Fantastika. Je viacnásobna víťazka Českého Slávika.

Hodiny spevu absolvovala na Ľudovej škole umenia (dnešná ZUŠ). Skôr ako sa preslávila sa vyučila za krajčírku. Prvé skúsenosti na pódiách získavala ako členka skupín Rock-Automat, Arakain a Vitacit.

V 80. rokoch si ju všimol producent Petr Hannig, vymyslel jej pseudonym Lucie Bílá a napísal jej prvé piesne „Neposlušné tenisky“ a „Horší než kluk“. Poriadny úspech ju však iba čakal v budúcom desaťročí, kedy si zahrala v najznámejších muzikáloch v Česku „Les Misérables“, „Dracula“, „Krysař“, vydala rad sólových albumov, podieľala sa na niekoľko filmoch (speváčka alebo herečka) a po niekoľkých rokoch sa držala na výslní popularity vo výročnej ankete Český slávik.

V rokoch 1984-1986 pôsobila tiež v heavymetalovej skupine Arakain, kde s Alešom Brichtom tvorili spevácke duo. Potom, čo sa sústredila na sólovú kariéru, zo skupiny Arakain odišla, ale každých päť rokov na výročných koncertoch so skupinou znova vystupuje. V súčasnosti majú za sebou turné uskutočnené k 30. výročiu založenia skupiny.

V roku 1989, krátko pred zamatovou revolúciou sa Lucie Bílá zoznámila s minulou detskou filmovou hviezdou Tomášom Holým. Ich vzťah asi po 6. mesiacoch ukončila Tomášova autonehoda a jeho následná smrť.

V marci 1995 porodila svojmu priateľovi Petrovi Kratochvílovi syna Filipa. Petr Kratochvíl ju opustil kvôli Pavlíne Babůrkovej, víťazke Miss Československo 1992.

V roku 2002 sa nakrátko vydala za hudobníka Stanislava Penku. Po rozvode s ním nejakú dobu žila so svojím synom Filipom. V roku 2006 sa vydala druhýkrát. Jej manželom sa stal muzikant Václav Noid Bárta. Dňa 1. septembra 2008 bol oficiálne oznámený ich rozchod.

Od roku 2010 sa stala porotkyňou v televíznej šou „Česko Slovensko má talent“, ktorú od roku 2010 vysielajú v koprodukcii televízie TV Prima, TV JOJ a TV Markíza (v posledných sériách už nie).

Zahrala si tiež jednu z hlavných úloh v muzikálovom filme „V peřině“ pod vedením F. A. Brabca, ktorý mal premiéru v roku 2011.

   Ako žiadna iná celebrita na poli českého šoubiznisu dokázala Lucie Biela pracovať s bulvárom, predávať svoje emócie, vzťahy, životné úspechy i pády a udržiavať sa tak vo všeobecnom povedomí. Jej vzťah s Petrom Kratochvílom skrachoval, v roku 2002 sa ale nečakane vydala za Stanislava Penka, manželstvo sa však po roku rozpadlo. Po rozvode nejaký čas žila len so svojím synom Filipom.
   Ďalším manželom sa stal o 14 rokov mladší hudobník Václav Noid Bárta. Aj tento vzťah skončil na jeseň 2008 rozvodovým konaním.

   Do sveta filmu prenikla Lucia Biela už vo svojich 23 rokoch, keď sa koncom 80. rokov objavila v snímke pre mládež HORÚCA KAŠA. O rok neskôr ako dievča Gábina účinkovala v komédii VOĽNÁ NOHA. Nasledovalo niekoľko ďalších malých rolí, ktoré pre kariéru Lucie Bielej neznamenali nič zásadné a boli len spestrením jej práce. V roku 1994 sa napr. objavila ako čarodejnica v Troškovej rozprávke PRINCEZNA ZO MLEJNA. Významnú postavu si zahrala až o dva roky neskôr vo filme režiséra Brabca KRÁĽ UBU, kde stvárnila matku Ubu a naspievala ústrednú filmovú pesničku. Za ďalšie dva roky sa v úlohe psychologičky objavila v dráme ČAS DLHOV. Česká televízia natočila aj jej najslávnejšie muzikály DRÁKULA a JOHANKA Z ARKU. Zatiaľ naposledy sa pred kamerou objavila v komédii HRUBEŠ A MAREŠ SÚ KAMARÁDI DO DAŽDA. Účinkovala pochopiteľne aj v rade zábavných relácií a objavila sa v niekoľkých dokumentoch. Najvýznamnejším z nich bol dvojhodinový dokument Miloslava Šmídmajera LUCIE BÍLÁ: ŽIVOT JE ZEBRA. V rade filmov – len náhodne REKVIEM PRE BÁBIKU či NESMRTEĽNÁ TETA naspievala filmové pesničky. Vyskúšala si aj dabing (O MALENCE – 1994) a filmovému herectvu sa priblížila pri nakrúcaní série hraných videoklipov. Popri speváckej a hereckej dráhe vydala aj knihu TERAZ UŽ TO VIEM.

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Lucie_B%C3%ADl%C3%A1

https://www.csfd.sk/tvorca/20388-lucie-bila/biografia/

https://www.aktuality.sk/osobnost/lucie-bila/

 

Spracovala: Gustáv Murín

 

Podobné články

Piešťanský literárny okruh 2024

Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie