NO PROBLEM (Americký príbeh)

KOMÁRE...-obálka
KOMÁRE…-obálka

Let z Bostonu prebiehal v pohode až na to, že som tesne pred pristátím v Chicagu zistil, že na prestup do Cedar Rapids mi ostáva chabých päť minút. Zavolal som si letušku a poprosil, aby informovali posádku druhého lietadla, že sa blížime. Lenže to už sme pristávali a nezdalo sa mi, že to celkom pochopila. Stále opakovala – no problem, no problem.

Lietadlo rolovalo nekonečne dlho k letiskovej hale a kým sa tie zástupy pred mnou vymotali von, trvalo to celú večnosť. Konečne som vybehol chodbou od lietadla a pred vstupom do haly narazil na letušku, čo oznamovala nástupištia k ďalším spojom. Tak hovorím – zastavte to lietadlo, už idem! Letuška nahodila ten slabomyseľný úsmev, ktorý sedí na každú príležitosť, a automaticky odrapotala – no problem.

Ja ti dám – no problem! – odprskol som si v duchu a dal sa do behu. V tejto Amerike, keď je človek v trabloch, tak sa naňho takto vykašlú, hrozné!

Samozrejme, že môj ďalší spoj bol na druhom konci letiska a tak som absolvoval maratón celou nekonečne dlhou halou spojený so slalomom ako som obiehal, predbiehal a preskakoval všetkých a všetko, čo sa mi dostalo do cesty. Už som videl odbavovací pult k môjmu odletu a nevyzeralo to dobre. Nikto tam už nebol, okrem jediného stewarda zjavne otráveného, že ho tu nechali. Dobehnem a volám:

„Zastavte to lietadlo, som tu!“

„Aké lietadlo, pane?“

„Božemôj, aké lietadlo, no to, čo je tu na svetelnej tabuli – Cedar Rapids!“

„A odkiaľ letíte, pane?“

Bože to je idiot?! To je predsa jedno, odkiaľ letím! Mal som chuť mu povedať, že z Tramtárie, ale určite by to nepochopil a povolal nejakého odborníka na Tramtáriu a iné ešte nepreskúmané časti Zeme. Američania sú precízni.

„Z Bostonu, práve sme pristali,“ povedal som odovzdane.

„Tak potom je to v poriadku, pane. Preleteli ste z východoamerického časového pásma do stredoamerického a do odletu vášho lietadla máte ešte hodinu čas.“

„Kúrva, ale je tá Amerika veliká,“ povedal som si polohlasom po slovensky.

„No problem,“ odvetil automaticky steward.

Gustáv Murín

Celá kniha cestovných príbehov je dostupná (stačí tu kliknúť) v elektronickej podobe na Martinus.sk.

FPU logo
FPU logo

Ukážka z knihy cestovných príbehov “Komáre v raji” dokončenej vďaka štipendiu Fondu na podporu umenia.

Podobné články

August, 21., 1968 v Amerike

Celú noc prelietavali nad nami lietadlá. Mal som necelých desať rokov a žiadnu potuchu o politike, ale vedel som, že niečo nie je v poriadku.

Americký 1. máj

Začalo „to“ vo výťahu v banke, kde nám mali otvoriť osobné účty. Zasekli sme sa. Naša patrónka Mary vyhlásila, že sa to stáva len výnimočne. Cestou

Amusement Park, Albany

Čo viem o bazénoch (Americký príbeh)

Znakom prosperity krajiny i úspechu jednotlivca je mať vlastný bazén. V Spojených štátoch takmer nie je dom, aby tam nejaký bazén nebol. Lietadlo, ktoré pristáva pri niektorom