Prof. RNDr. Karel Šafařík, CSc. ( 1953, Bratislava). Už ako mladý fyzik sa zaradil medzi prominentných zástupcov Slovenska vo svetovej vede. vyštudoval odbor teoretická fyzika na UK v Bratislave (1971-76), potom strávil 12 rokov v Dubne, pracoval na experimentoch na Serpuchovskom urýchľovači.
V roku 1990 odišiel do Paríža na College de France, zaoberal sa fenomenologickými problémami v kvantovej chromodynamike a začal spolupracovať na experimentoch na Omega spektrometri v CERN-e.
Od r. 1993 je zamestnaný ako vedecký pracovník v CERN-e, bol fyzikálnym koordinátorom projektu Alice na LHC. Šéfuje tisícke vedcov, ktorých úlohou je pátrať po tzv. božej častici a úplných začiatkoch sveta krátko po „veľkom tresku“. V Ženeve sa Šafařík tvrdou prácou, originálnymi nápadmi a cieľavedomosťou prepracoval až na šéfa fyzikálneho úseku v projekte ALICE, ktorý je kľúčovou súčasťou hadrónového urýchľovača. Vedie tu tisícčlenný tím fyzikov z troch desiatok krajín celého sveta. Pre HN-Slovensko povedal: „Medzi nimi možno nájsť zástupcov z takmer stovky rôznych inštitútov a univerzít.“
Podrobnejšie tohto vedca predstavuje web-stránka „vedanadosah“ vytvorená Centrom vedecko-technických informácií SR, kde pre nás dôležitú úlohu plní Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Tam vyspovedali tohto držiteľa viacerých významných medzinárodných ocenení, ktorý precestoval vďaka svojej práci už kus sveta a postretával mnoho významných osobností: „Miest je naozaj veľa, Singapur, India, Brazília, Mexiko a mohol by som pokračovať ďalej. Ale najviac mi utkvel asi Veľkonočný ostrov, kam som šiel z ‚vedeckého záujmu‘ a pochopil som, že populárne historky o tom, ako domorodci premiestňovali obrovské sochy a zničili tak všetky lesy, asi nebudú pravdivé. Spomedzi osobností vyberám: Bruno Pontecorvo (autor hypotézy o viacerých typoch neutrín), Vladimír Gribov (žiak a nasledovník Leva Landaua), Marcel Froissart (profesor na College de France známy pre určenie maximálnej možnej frekvencie pre zrážky dvoch protónov), držiteľ Nobelovej ceny za rok 1976 Burton Richter (chodili sme spolu fajčiť cez prestávky na konferencii), Georges Charpak (boli sme spolu na káve deň predtým, než mu bolo oznámené získanie Nobelovej ceny za rok 1992), Gabriele Veneziano či Jiří Grygar.“
Sympatického milovníka hudobných stálic The Beatles a Pink Floyd na jeho práci najviac fascinujú neočakávané výsledky a zvedavosť, ktorá posúva naše poznatky – aj na prvý pohľad nemožné veci sa tak nakoniec dajú zmerať. Za jeden z najobľúbenejších filmov považuje dielo Stanleyho Kubricka s názvom 2001: Vesmírna Odysea a v prípadnom autobiografickom filme by mal byť stvárnený Dustinom Hoffmanom alebo Seanom Connerym.
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič udelil pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatnej SR prof. Karlovi Šafaříkovi Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.
Zdroje:
https://hnonline.sk/slovensko/379224-slovensky-fyzik-na-spici-megaprojektu
https://www.aktuality.sk/clanok/305165/rozhovor-najvacsou-vyzvou-pre-fyzikov-je-dnes-temna-energia-vo-vesmire/
https://dennikn.sk/271387/viete-co-temna-energia-tmava-hmota-ci-higgsov-bozon-karel-safarik-cernu-sa-nami-rozpraval-casticovej-fyzike/
https://www.dikymoc.sk/technologie/klub-akcnych-hrdinov/online-hlasovanie/prof-rndr-karel-safarik-csc/
https://www.dikymoc.sk/vedecka-roadshow/prednasajuci/karel-safarik/
https://hnonline.sk/pr-clanky/592244-svetovo-uznavany-profesor-z-cern-u-bude-na-slovensku-prednasat-stredoskolakom-vo-viacerych-mestach
https://hnonline.sk/slovensko/406784-prezident-rozdaval-vyznamenania-tu-su-profily-niekolkych-z-vyznamenanych
https://hnonline.sk/svet/342785-vedci-spustili-velky-tresk
Spracoval: Gustáv Murín