Tatranský literárny okruh 2023

NRC Kováčová

   Októbrová šnúra mojich besied s dospelými čitateľmi, ale aj žiakmi a študentami začala v Národnom rehabilitačnom centre kúpeľov Kováčová, kde som bol už v minulom roku a kam som bol opätovne pozvaný obetavou knihovníčkou, pani Lýdiou Milanovou. Aj vďaka nej som mohol odprezentovať moju najnovšiu knihu „Laboratórium dlhovekosti“. S podtitulom „Krátke rady pre dlhý život“ tu predstavujem najnovšie poznatky o našom zdraví aj na príklade dlhovekosti Japoncov a ponúkam návod vytvorený mojou čitateľkou pani Emou Ondrušovou na cvičenie v posteli. Ale predstavil som celú svoju „produkciu“ roku 2023.

Potešila aj účasť na besede. Prišli aj tí o barliach a na vozíčku.

Milo ma prekvapilo, že viacerí prítomní poznali moje predošlé knihy a prišli si pre podpis.

Čitateľky sa prirodzene zaujímajú najviac o zdravie a z toho vyplývajúcu dlhovekosť. A práve o tom je moja najnovšia kniha „Laboratórium dlhovekosti“.

Zvlášť pani Gabika sa ukázala ako moja literárna fanúšička. Nadchol ma jej životný optimizmus, keď celkom náhle prišla o schopnosť hýbať dolnými končatinami a v týchto kúpeľoch jej vrátili nádej na úspešnú rekonvalescenciu. Ani na vozíčku nerezignovala…

 

Poprad

   Za čitateľmi v Podtatranskej knižnici v Poprade som prišiel po prvýkrát v roku 2002 a po desaťročnej pauze znovu v roku 2012, a odvtedy opakovane v rokoch 2013, 2016 a 2022. Obvykle je to spojené s mojim jesenným tvorivým pobytom v Domove slovenských spisovateľov Timrava v Starom Smokovci na Peknej vyhliadke. Tentoraz som v rozhovore s pani riaditeľkou Mgr. Monikou Naštickou ocenil, že zakaždým, keď prídem, je v knižnici niečo nové a že sa obetavo venujú aj mladým čitateľom.

V mojom prípade to boli najskôr žiaci ZŠ, ktorým som predstavil svoj dlhoročný projekt „Slováci a svet“, kde pripomínam koľko významných svetových osobností v oblasti vedy, architektúry, bankovníctva, ale aj koľko hollywoodskych hviezd malo svoje rodné korene na Slovensku. Pri premietaní o nich mi veľmi pomohla nová knihovníčka Barborka.

V pauze som si zaskočil do kníhkupectva Martinus v OC Forum, kde ma privítal predavač Michal a tak som mohol podpísať tých pár výtlačkov mojich, kníh, ktoré ešte nevypredali. Medzi nimi aj I. diel (mapujúci začiatok SNP v auguste) mojej trilógie o Povstaní, ktoré predstavujem v strhujúcich aj úsmevných príbehoch účastníkov. Nedávno vyšiel už II. diel s príbehmi zo septembra 1944. Potešila aj správa, že doobjednali knihu „Mafia v Poprade“, kde sa dozviete veľa o usvedčenom podvodníkovi Kiskovi a aj mnohé iné z miestneho podsvetia.

 

Milo prekvapilo aj náhodné stretnutie so spoluautorom mojej druhej knihy o Černákovi, miestnym rodákom Davidom Kičinom. Tak sme zaspomínali na časy, kedy ešte téma mafie priťahovala mnohých čitateľov.

 

Na druhú besedu prišli študenti cirkevného Gymnázia sv. Jána Pavla II. a študenti Súkromného gymnázia. Bolo vidno, že sú to výberové školy, ktoré pripravujú novú generáciu k pozornému vnímaniu nových informácií a aktívnemu zapájaniu sa do témy. Bolo potešením stráviť s nimi čas tejto besedy. Na pamiatku tohto stretnutia sme si s jednými, aj druhými urobili spoločnú fotografiu.

Svit

   Do tejto mestskej knižnice chodím rád od roku 2009 (tiež v rokoch 2016, 2019 a 2022), takže sa dobre poznáme nielen s pani vedúcou, Mgr. Danielou Šipošovou, ale aj s ostatnými členkami tohto malého, ale oduševneného kolektívu. Tentoraz mali pre mňa prekvapenie – o besedu o Povstaní bol taký záujem, že miesto konania pohotovo premiestnili do zasadačky Mestského úradu.

Prvý deň patril žiakom Spojenej ZŠ Mierová, Najskôr 7-makom. Pod dohľadom nielen paní učiteliek, ale aj učiteľov, boli naozaj pozorní a vedeli sa zapájať do témy. Jeden pán učiteľ dokonca prispel spomienkami jeho starých rodičov na boje o Telgárt a jeho vypálenie nacistami počas Povstania.

Títo to traja ma nadchli. Keď som sa ich pýtal, čo z nich bude, ten vľavo povedal, že chce byť policajt, ten prvý vpravo tiež a ten tretí to zaklincoval tým, že chce byť prokurátor! Bezpečnosť vo Svite má budúcnosť!

Nasledovala potom beseda s 8-makmi. Tých tak nadchla, že sa na konci prišli spolu odfotiť.

Druhý deň patril najmladším, 6-takom Spojenej ZŠ Mierová. A musím povedať, že boli zo všetkých ďaleko najaktívnejší, veľmi pozorní a nebáli sa prispieť aj vlastnými postrehmi k téme. Napríklad, že mnou opisované zverstvá nacistov (a najmä ukrajinskej SS divízie Galizien) si vedia predstaviť, lebo niektoré žiačky boli na exkurzii v koncentračnom tábore Osvienčim-Birkenau.

Po žiakoch nasledovali študenti Strednej odbornej školy polytechnickej Jana Antonína Baťu. Nebol som si istý, nakoľko ich táto ťažká téma zaujala, ale po besede prišiel Jakub poďakovať za nové a cenné vedomosti o tejto dejinnej udalosti. Tak sme si s niekoľkými jeho spolužiakmi a spolužiačkami urobili spoločnú fotografiu.

Záver tejto šnúry besied je povzbudzujúci, pretože téma najúspešnejších Slovákov a Sloveniek vo svete je už rokmi osvedčená, ale s prezentáciou témy príbehov z Povstania s dobovými fotografiami som tento rok ešte len začal. Verím, že to zaujme aj ďalších žiakov a študentov…

 

Podobné články

Chute ostrova Cyprus

Cyprus je tretím najväčším a tretím najľudnatejším ostrovom v Stredozemnom mori. Od júla 1974 je násilne rozdelený na väčšiu grécku časť a menšiu tureckú na