Tatranský literárny okruh 2023

NRC Kováčová

   Októbrová šnúra mojich besied s dospelými čitateľmi, ale aj žiakmi a študentami začala v Národnom rehabilitačnom centre kúpeľov Kováčová, kde som bol už v minulom roku a kam som bol opätovne pozvaný obetavou knihovníčkou, pani Lýdiou Milanovou. Aj vďaka nej som mohol odprezentovať moju najnovšiu knihu „Laboratórium dlhovekosti“. S podtitulom „Krátke rady pre dlhý život“ tu predstavujem najnovšie poznatky o našom zdraví aj na príklade dlhovekosti Japoncov a ponúkam návod vytvorený mojou čitateľkou pani Emou Ondrušovou na cvičenie v posteli. Ale predstavil som celú svoju „produkciu“ roku 2023.

Potešila aj účasť na besede. Prišli aj tí o barliach a na vozíčku.

Milo ma prekvapilo, že viacerí prítomní poznali moje predošlé knihy a prišli si pre podpis.

Čitateľky sa prirodzene zaujímajú najviac o zdravie a z toho vyplývajúcu dlhovekosť. A práve o tom je moja najnovšia kniha „Laboratórium dlhovekosti“.

Zvlášť pani Gabika sa ukázala ako moja literárna fanúšička. Nadchol ma jej životný optimizmus, keď celkom náhle prišla o schopnosť hýbať dolnými končatinami a v týchto kúpeľoch jej vrátili nádej na úspešnú rekonvalescenciu. Ani na vozíčku nerezignovala…

 

Poprad

   Za čitateľmi v Podtatranskej knižnici v Poprade som prišiel po prvýkrát v roku 2002 a po desaťročnej pauze znovu v roku 2012, a odvtedy opakovane v rokoch 2013, 2016 a 2022. Obvykle je to spojené s mojim jesenným tvorivým pobytom v Domove slovenských spisovateľov Timrava v Starom Smokovci na Peknej vyhliadke. Tentoraz som v rozhovore s pani riaditeľkou Mgr. Monikou Naštickou ocenil, že zakaždým, keď prídem, je v knižnici niečo nové a že sa obetavo venujú aj mladým čitateľom.

V mojom prípade to boli najskôr žiaci ZŠ, ktorým som predstavil svoj dlhoročný projekt „Slováci a svet“, kde pripomínam koľko významných svetových osobností v oblasti vedy, architektúry, bankovníctva, ale aj koľko hollywoodskych hviezd malo svoje rodné korene na Slovensku. Pri premietaní o nich mi veľmi pomohla nová knihovníčka Barborka.

V pauze som si zaskočil do kníhkupectva Martinus v OC Forum, kde ma privítal predavač Michal a tak som mohol podpísať tých pár výtlačkov mojich, kníh, ktoré ešte nevypredali. Medzi nimi aj I. diel (mapujúci začiatok SNP v auguste) mojej trilógie o Povstaní, ktoré predstavujem v strhujúcich aj úsmevných príbehoch účastníkov. Nedávno vyšiel už II. diel s príbehmi zo septembra 1944. Potešila aj správa, že doobjednali knihu „Mafia v Poprade“, kde sa dozviete veľa o usvedčenom podvodníkovi Kiskovi a aj mnohé iné z miestneho podsvetia.

 

Milo prekvapilo aj náhodné stretnutie so spoluautorom mojej druhej knihy o Černákovi, miestnym rodákom Davidom Kičinom. Tak sme zaspomínali na časy, kedy ešte téma mafie priťahovala mnohých čitateľov.

 

Na druhú besedu prišli študenti cirkevného Gymnázia sv. Jána Pavla II. a študenti Súkromného gymnázia. Bolo vidno, že sú to výberové školy, ktoré pripravujú novú generáciu k pozornému vnímaniu nových informácií a aktívnemu zapájaniu sa do témy. Bolo potešením stráviť s nimi čas tejto besedy. Na pamiatku tohto stretnutia sme si s jednými, aj druhými urobili spoločnú fotografiu.

Svit

   Do tejto mestskej knižnice chodím rád od roku 2009 (tiež v rokoch 2016, 2019 a 2022), takže sa dobre poznáme nielen s pani vedúcou, Mgr. Danielou Šipošovou, ale aj s ostatnými členkami tohto malého, ale oduševneného kolektívu. Tentoraz mali pre mňa prekvapenie – o besedu o Povstaní bol taký záujem, že miesto konania pohotovo premiestnili do zasadačky Mestského úradu.

Prvý deň patril žiakom Spojenej ZŠ Mierová, Najskôr 7-makom. Pod dohľadom nielen paní učiteliek, ale aj učiteľov, boli naozaj pozorní a vedeli sa zapájať do témy. Jeden pán učiteľ dokonca prispel spomienkami jeho starých rodičov na boje o Telgárt a jeho vypálenie nacistami počas Povstania.

Títo to traja ma nadchli. Keď som sa ich pýtal, čo z nich bude, ten vľavo povedal, že chce byť policajt, ten prvý vpravo tiež a ten tretí to zaklincoval tým, že chce byť prokurátor! Bezpečnosť vo Svite má budúcnosť!

Nasledovala potom beseda s 8-makmi. Tých tak nadchla, že sa na konci prišli spolu odfotiť.

Druhý deň patril najmladším, 6-takom Spojenej ZŠ Mierová. A musím povedať, že boli zo všetkých ďaleko najaktívnejší, veľmi pozorní a nebáli sa prispieť aj vlastnými postrehmi k téme. Napríklad, že mnou opisované zverstvá nacistov (a najmä ukrajinskej SS divízie Galizien) si vedia predstaviť, lebo niektoré žiačky boli na exkurzii v koncentračnom tábore Osvienčim-Birkenau.

Po žiakoch nasledovali študenti Strednej odbornej školy polytechnickej Jana Antonína Baťu. Nebol som si istý, nakoľko ich táto ťažká téma zaujala, ale po besede prišiel Jakub poďakovať za nové a cenné vedomosti o tejto dejinnej udalosti. Tak sme si s niekoľkými jeho spolužiakmi a spolužiačkami urobili spoločnú fotografiu.

Záver tejto šnúry besied je povzbudzujúci, pretože téma najúspešnejších Slovákov a Sloveniek vo svete je už rokmi osvedčená, ale s prezentáciou témy príbehov z Povstania s dobovými fotografiami som tento rok ešte len začal. Verím, že to zaujme aj ďalších žiakov a študentov…

 

Podobné články

MOTÍV ATENTÁTNIKA PREKVAPUJÚCI!

Ale len pre toho, kto nepozná históriu. Veď aj preto zlyhali „preventívci“ ochranky, pretože atentátnik nezodpovedá profilu SÚČASNÉHO útočníka!!! Ale perfektne zodpovedá profilu, ku ktorému

FEMINIZMUS AKO TRETIE ZLO

Čo môže byť symbolickejší dar k vlastnému jubileu, než keď si autor aj sám venuje dho pripravovanú novú knihu. Gustáv Murín, oslávil svoje 65-te narodeniny