Pavel Zuštiak – majiteľ divadelného súboru v New Yorku

Zuštiak

Pavel Zuštiak (1971, Košice) je režisérom, choreografom, umelcom a zakladateľom / umeleckým riaditeľom súčasnej výkonnej skupiny Palissimo v NYC.

V deviatich rokoch bol obsadený do muzikálovej detskej televíznej show Zlatá brána. Zúčastnil sa aj skupiny moderného tanca a hral na klavíri. Po strednej škole sa Pavel prihlásil na JAMU v Brne na divadelnú réžiu, ale bolo mu odporučené, aby sa prihlásil znova, keďže mal vtedy len 17 rokov. Namiesto toho začal študovať obchod na Ekonomickej univerzite v Košiciach a krátko po začatí vyučovania prišla zamatová revolúcia. Pavel hovorí, že si uvedomil, že bol „svedkom významného momentu v histórii“. Počas štúdia obchodu si Pavel vzal jeden rok voľna, aby študoval na umeleckej škole v Kanade. Potom sa vrátil na Slovensko, vyštudoval univerzitu a absolvoval jeden rok alternatívnej vojenskej služby, kde prekladal knihy z angličtiny do slovenčiny.

Absolvoval tiež School for New Dance Development v Amsterdame.

S tancom začínal v súbore Tremolo, pre ktoré už ako sedemnásťročný vytvoril svoju prvú choreografiu na hudbu M. P. Musorgského „Obrázky z výstavy“. Jeho inscenované verejné umelecké diela – často označované ako ľudské a humánne – spájajú abstraktné aspekty tanca s nelineárnymi kvalitami divadelného obrazu do multidisciplinárnych diel bohatých na evokatívne obrazy a piercing emocionálnej rezonancie, zatiaľ čo oslovujú divákov ako súhrnné multi-senzorické divadelné zážitky.

Zuštiak je víťazom Ceny za princeznú cenu Grace v rokoch 2014, 2009 a 2007, ktorá je príjemcom ceny prezidenta LMCC za rok 2007 za vynikajúcu umeleckú prax, ocenenie NEFA / NDP za rok 2012 a Guggenheim Fellowship. Jeho päťhodinová trilógia BALENÝ BIRD (inšpirovaný románom Jerzyho Kosińského) získala nomináciu na Bessie Award za vynikajúcu produkciu za rok 2013.

Zuštiakovo dielo prezentovalo Wexnerovo centrum pre umenie, Výkonný priestor 122, Baryshnikovské umelecké centrum, Centrum umenia Abrons, Legionárske umenie, PADL West a medzinárodne v Divadle Archa (Česká republika), Bratislavský festival pohybov, Slovenské národné divadlo, Festival KIOSK, Štátne divadlo Košice (Slovensko) a Bytom Int’l. Dance Festival (Poľsko). V roku 2015 je tvoril pre New York Live Arts, Walker Arts Center a Legion Arts.

Zuštiak bol umelcom v rezidencii na Vermont Performance Lab, Národným choreografickým centrom Maggie Allesee, Výskumom pohybov, Baryshnikovským umeleckým centrom, Abrons Arts, LMCC, Grotowski Institute v Poľsku a Stanica na Slovensku.

Pre sme.sk o modernom scénickom tanci povedal: „Je to pre mňa jeden zo spôsobov komunikácie. Nerozprávam však cez tradičné príbehy, neodovzdávam klasické posolstvo, ide mi o dialóg s publikom. V angličtine pohyb znamená posun. Niečo, čo sa hýbe. A ja, ako odchovanec starej školy, ak idem na predstavenie, chcem byť pohnutý. Emocionálne alebo intelektuálne. Z našich predstavení odchádzajú ľudia s plačom alebo s pocitom, že túžia po samote, aby si informácie v hlave utriedili.“

V rok 2007 tiež dodal (sme.sk): „Žiaľ, situácia v New Yorku je veľmi ťažká. Nielen tým, že je tam veľmi veľká konkurencia, ale na rozdiel od Európy tam neexistujú dotácie od štátu. Všetko hradia súkromné nadácie, ktoré skupiny dva-tri roky sledujú a až potom sa rozhodnú, či ich začnú podporovať. My sme na začiatku toho druhého schodíka.“

Organizuje „Improvizačný workshop“ s názvom „Prítomné telo“.

 

Zdroje:

https://www.sme.sk/c/3433522/tanecnik-pavel-zustiak-v-zivote-je-dolezite-mat-denne-radost-z-toho-co-robite.html

Prítomné telo - improvizačný workshop vedený Pavlom Zuštiakom (USA/SVK)

http://slovensko.rtvs.sk/clanok/ludia/nasi-a-svetovi-pavel-zustiak

https://ncsml.omeka.net/items/show/4181

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články