Deň bulharskej kuchyne

Bulharský deň

Študenti SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke sa pod vedením ich majstrov odborného výcviku oboznamovali s bulharskou kuchyňou. Doteraz takto svoju národnú kuchyňu predstavili od roku 2013 veľvyslanectvá Indonézie (dva krát), Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela, Srbska, Vietnamu a Rakúska.

Príprava jedál v špičkovo vybavenej kuchyni SOŠ
Príprava jedál v špičkovo vybavenej kuchyni SOŠ (zdroj: SOŠ)

Cieľom projektu je dať príležitosť študentom školy, aby sa oboznámili s exotickými, ale nie komplikovanými receptami cudzokrajnej kuchyne, ktoré budú môcť uplatniť aj v praxi. To zdôraznil vo svojom príhovore aj riaditeľ školy Dr. Jozef Horák. Upozornil, že v projekte po exotických kuchyniach prichádza nám veľmi blízka gastronómia a privítal hlavnú hostiteľku, bulharskú veľvyslankyňu pani Jordanku Chobanovú. Tá bola hosťom už predošlého podujatia venovaného rakúskej kuchyni a tak prípravu tejto prezentácie bulharskej kuchyne zvládli spolu s jej kolegyňami, najmä bývalou riaditeľkou Bulharského kultúrneho inštitútu Elenou Arnaudovou, na výbornú. Tradične sa takejto prezentácie zúčastňujú aj pozvaní veľvyslanci – opakovane to tentoraz boli česká veľvyslankyňa pani Lívia Klausová a tiež poľský veľvyslanec pán Leszek Soczewica. Nie je to náhoda, pretože obaja už prejavili záujem predstaviť svoje krajiny takouto atraktívnou formou. Okrem nich za slávnostnú tabuľu zasadli aj Veľvyslanec Gruzínska prof. Revaz Gachechiladze, Veľvyslanec Japonska pán Jun Shimmi a Veľvyslankyňa Turecka pani Hatice Aslıgül Üğdül. Spolu s diplomatmi bol hosťom pani Veľvyslankyne Chobanovej a riaditeľa SOŠ Dr. Jozefa Horáka aj vedúci Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky Mgr. Štefan Rozkopál.

Po slávnostnom úvode spoločné foto účinkujúcich a VIP hostí
Po slávnostnom úvode spoločné foto účinkujúcich a VIP hostí (zdroj: SOŠ, Farského č.9)

Na druhej strane slávnostnej tabule, opäť tradične, zasadli zástupcovia médií – prof. Ľudmila Novacká, prezidentka slovenskej pobočky medzinárodnej novinárskej organizácie FIJET, a šéfredaktorka Gastro-revue pani Viera Dudášová. Na bulharských špecialitách si pochutila aj zástupkyňa rady rodičov, ktorej robil spoločnosť zástupca riaditeľa SOŠ. Vítaným hosťom bol aj Ing. Roman Csabay, riaditeľ Odboru školstva, mládeže a športu BSK. Médiá zastupovali aj dve Michaely – Dobríková z Petržalských novín a Conzárová z internetového časopisu pre ženy femme.sk.

Okrem obvyklých príhovorov pani Veľvyslankyne a pána riaditeľa SOŠ úvod podujatia oživilo vystúpenie detí z Bulharskej základnej školy Christa Boteva. Hostia sa potom presunuli do slávnostne vyzdobenej miestnosti, kde po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína začala samotná degustácia vybraných jedál.
Príhovor G. Murín, koordinátora projektu
Príhovor G. Murín, koordinátora projektu (zdroj: SOŠ)Príhovor G. Murína, koordinátora projektu

Pri prezentácii národných kuchýň sa vždy znovu objavuje otázka, ako vybrať také jedlo, ktoré by dostatočne charakterizovalo danú krajinu a zároveň nebolo na jedálnom lístku okolitých krajín. Najmä v Európe sú kuchyne susedov úzko previazané. Ale v prípade Bulharska sú osobitou kapitolou mliečne výrobky a zelenina. Ako zdôraznil koordinátor projektu Gustáv Murín, práve niektoré mliečne výrobky s obsahom Lactobacilus bulgariensis prispievajú k dlhovekosti. Veď bulharské mesto Smolian je známe „Sviatkom dlhovekých“, keďže na 31 113 obyvateľov tu pripadá 548 obyvateľov s vekom medzi 90 a 99 rokmi a 66 matuzalémov starších ako 100 rokov.

Presne v duchu projektu boli jedlá jednoduché, ale zároveň osobité. Na úvod ako studené predjedlo to bola chutná kombinácia jogurtu a papriky s názvom Katak. Tú si hostia natierali na opečený chlieb z produkcie školy, ktorý týždeň pred tým na vinobraní v Pezinku vyhral suverénne hlasovanie návštevníkov podujatia.

Studené predjedlo Katak.
Studené predjedlo Katak. (zdroj: SOŠ)

Nasledovala polievka Topčeta s mäsovými knedličkami a pestrou zmesou zeleniny.
Zeleninová polievka Topčeta.
Zeleninová polievka Topčeta. (zdroj: SOŠ)

Po polievke sa ozdobou menu stal plnený baklažán.

Plnený baklažán so zemiakovou kašou.
Plnený baklažán so zemiakovou kašou. (zdroj: SOŠ)

A asi nikoho už neprekvapí, že aj dezert tvoril bulharský biely jogurt s ovocím.

Mliečny dezert s ovocím.
Mliečny dezert s ovocím. (zdroj: SOŠ)

K jedlám boli podávané bulharské vína. Nad všetkých bdel šéfkuchár Christo Christov, ktorý si na záver zaslúžil potlesk prítomných hostí.
Šéfkuchár Christo Christov
Šéfkuchár Christo Christov (zdroj: SOŠ)

Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek, Zoltán Černák a Žaneta Svobodová.
Môžeme servírovať!
Môžeme servírovať! (zdroj: SOŠ)

Výzdobu slávnostného stola i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, ktorých viedli Bc. Viera Nižňanská, Bc. Janka Drdacká a Mgr. Helena Grachová.
Servírovanie s úsmevom.
Servírovanie s úsmevom. (zdroj: SOŠ)

Koordináciu s veľvyslanectvom zabezpečovala Ing. Janka Krošláková, čo ocenila osobne aj pani Veľvyslankyňa.

Poďakovanie J. Krošlákovej.
Poďakovanie J. Krošlákovej. (zdroj: SOŠ)

 

Výkony študentov a majstrov školy prítomných diplomatov tak nadchli, že svoju účasť na projekte prisľúbili všetci prítomní, takže sa máme na čo tešiť. Deň rumunskej kuchyne je už naplánovaný na november tohto roku.

Jedlá boli servírované aj učiteľom a študentom. Pochutili si tak všetci.

Podobné články

Príkladná sídlisková iniciatíva

Okrajové bratislavské sídlisko Krasňany je vlastne satelitným mestečkom. Vybudované bolo koncom 50-tych rokov ako Záhradné mestečko. Tu sa po prvýkrát použili vnútroblokové oddychové zóny –