Leopold Lahola – priekopník izraelskej kinematografie

Leopold Lahola (vl. menom Leopold Arje Friedmann, hebr. אריה להולה – Arje Lahola) (* 30. január 1918, Prešov – † 12. január 1968, Bratislava) bol slovenský dramatik, prozaik, scenárista a filmový režisér, jeden z priekopníkov izraelskej kinematografie.

Hoci detstvo prežil na Orave, vzdelanie získaval na gymnáziu a neskôr na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Taktiež chodil na súkromné hodiny k významnému slovenskému maliarovi Jánovi Mudrochovi. Jeho vzdelávanie prekazila Druhá svetová vojna, počas ktorej musel pre svoj židovský pôvod štúdium ukončiť. Aktívne sa zúčastnil bojov ako vojak, neskôr bol internovaný v pracovnom tábore v Novákoch, počas Slovenského národného povstania bojoval pri Telgárte, kde bol ranený, a do konca vojny pôsobil ako vojnový spravodajca a redaktor. Po skončení vojny sa stal šéfredaktorom časopisu Bojovník. Roku 1946 z redakcie odišiel a venoval sa dramatickej tvorbe.

Už počas stredoškolských štúdií preložil výber z novohebrejskej poézie. Ešte pod vlastným menom sa venoval písaniu a prekladaniu poézie, neskôr prešiel k písaniu a inscenovaniu divadelných hier. Od roku 1945  používal pseudonym Lahola. Koncom 40. rokov patril k renomovaným dramatikom. Scenáristicky sa podieľal na viacerých filmoch. Leopold Lahola sa venoval aj písaniu prózy, ktorá vyšla v roku 1968 pod názvom Posledná vec podľa rovnomennej poviedky v tomto výbere.

Pre ideologicky motivovanú kampaň, rozpútanú kvôli existencialistickému podložiu hry Atentát v roku 1949 odišiel do Izraela neskôr zakotvil v NSR, kde režíroval a písal scenáre, divadelné a televízne hry. V politicky uvoľnených 60. rokoch mohol u nás znovu publikovať, natočil nový film Sladký čas Kalimagdory podľa utopického románu Jana Weissa Spáč ve zvěrokruhu. Tesne po jeho dokončení v Bratislave v roku 1968 zomrel na v poradí tretí srdcový infarkt.

 

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Leopold_Lahola

https://www.litcentrum.sk/autor/leopold-lahola/zivotopis-autora

https://www.csfd.sk/tvorca/7996-leopold-lahola/prehlad/

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články