Holandsko I. – Srdce na pravom mieste

Viacero krajín kandiduje na titul „srdce Európy“. Okrem Slovenska aj Česko, Luxembursko, Maďarsko, Slovinsko, Bosna i Litva a Ukrajina. Sú to vcelku nádejné kandidatúry a isté je, že by žiadny kardiológ-zememerač nehľadal srdce Európy – v Holandsku. A predsa v Euro Bussines Centre v Amsterdame vás privítajú práve s týmto sloganom. Holandsko pripomína naše Záhorie, ktoré ktosi upratal, vyžehlil a pridal more. Holandsko je krajina ako zo stavebnice elektrických vláčikov. Využitá a skultúrnená do posledného metra. Čistá, úhľadná a aj prehľadná, keďže kopce tu tvoria len prímorské duny. A ešte aj na tie môžete vyliezť len na vyhradených miestach, lebo sú vyhlásené za prírodnú rezerváciu. Takú môžete nájsť v „záhoráckom“ prímorskom letovisku Egmond aan Zee. Našinec by veľmi nadšený nebol – kopce sú krpaté, more studené a pivo drahé. Ale nemeckí turisti sem chodia húfne a z malého prímorského mestečka urobili sezónne nafukovacie turistické centrum. Ich otcovia v šedých poľných uniformách si v tomto pokojnom mestečku zriadili za druhej svetovej vojny, na ktorú Holanďania spomínajú s veľkou trpkosťou, vojenský prístav. A ako hlása pamätná tabuľa na miestnom mikro-múzeu „dňa 10. júna 1944 tri ozbrojené nemecké šlepy č.V1314, V2020 a V2021 napadol anglický torpédový čln a všetky potopil“. Na pamiatku tu majú vystavený 37 mm rýchlopalný kanón z jednej z potopených nemeckých lodí. Rok výroby – 1939. Miesto výroby – Československo.

Život v škatuľkách

Hotely v Egmond aan Zee zabrali toľko miesta, že miestnym mladým rodinám sa ušiel už len nevábny panelák. A to je na holandský zmysel pre architektúru poriadny šok. Holandsko je možno preto takou dokonalou krajinou, lebo domáci obyvatelia sú nesmierne skromní. Priemerný staviteľ rodinného domu u nás by si mohol do svojho novodobého hradu smelo nasťahovať tri holandské rodiny. A jedna by mohla dočasne táboriť aj v kôlni. Obytné domy (skôr domčúriky ako zo škatuľky) na holandskom vidieku sú naozaj akoby zo stavebnice Lega. Nemajú často viac ako dve izby s predsieňou a na povale sa asi chodí po kolenách, také sú nízke. Zato sú vzorom dokonalej starostlivosti. Každé využiteľné miestečko na fasáde zdobí čosi pekné, napríklad pestré kvietky v črepníkoch z pôvodných holandských drevákov. Ich mikro-záhradky pred domami sú príkladom úprimnému vzťahu ku kráse kvetov. Za trpaslíkov sa nehanbia, majú ich tu požehnane. A tiež domáce fontánky a skalky. Moderná holandská architektúra premieňa na dokonalé dielo i továrenské budovy. Tu ešte aj komín slúži okrem pôvodného účelu navyše ako zaujímavý architektonický prvok v krajine. Moderná bytová zástavba je rovnako malometrážna ako tá staršia, historická. V takej obytnej kocke minimálnych rozmerov však nechýba garáž a na poschodí skleníček (rozmerov malej obývačky), kde si majiteľ pokojne sedí a číta noviny uprostred skleníkovej zelene. V takejto miniaturizovanej krajine vás neprekvapí, že ešte aj z obchodov sú skôr obchodíky a z krčiem skôr krčmičky. Čapujú v nich pivíčko do dvojdecových pohárov. A obed je miniaturizovaný na výber z troch druhov sendvičov.

Domácnosť ako akvárium

Kapitolou samou osebe je „výkladnosť“ holandských domácností. Okná do ulice nemajú závesy. Nemajú ani záclony. Ich obyvatelia sa neskrývajú. Do noci žiaria ich obývačky akoby boli výstavnými exponátmi v tejto podivuhodne dokonalo usporiadanej krajine. Možno to súvisí s protestantským duchom, ktorý tu je historicky zakorenený. A skôr než na akúsi neobvyklú kultúrno-sociálnu otvorenosť by som tu tipoval na pôvodnú religióznu cenzúru, ktorá chcela mať svoje holandské ovečky sústavne pod kontrolou. Netuším ako sa Holanďania množia, ale šokujúce je aký dokonalý poriadok majú vo svojich obývačkách a kuchynkách vystavených na obdiv i kontrolu ulici. Sedia si v nich večer pri televízore vyobliekaní, až máte nutkanie zaklopať a pridať sa na náhodnú návštevu. Asi by ich ani veľmi neprekvapila. Tá útulnosť dokonalosti láka. A veľmi, veľmi sa líši od našej trenírkovej domácej tiež-kultúry schovanej za nepriehľadnými roletami.

Autor: Gustáv Murín

Viac informácií o Holandsku nájdete na: http://www.walkers.sk/holandsko.php

Podobné články

Profesor Pavol Bauer uspel v Holandsku

Profesor Pavol Bauer (1962, Košice) je v súčasnosti riadnym profesorom na Katedre elektrickej udržateľnej energie Technickej univerzity v Delfte a vedúcim skupiny DC Systems, Energy