Angelina Jolie má vďaka otcovi, Jonovi Voightovi, slovenských predkov

Jon Voight je otec herečky Angeliny Jolie a jeho starý otec z otcovej strany, George Voytka, bol slovenský prisťahovalec z Košíc. Jonathan Vincent „Jon“ Voight (* 29. december 1938, Yonkers, New York, USA) je americký herec. Získal Cenu Akadémie Oscar za najlepší herecký výkon vo filme „Návrat domov“ z roku 1978, nominovaný bol štyrikrát a získal tri Golden Globe Awards (Zlaté glóbusy) z deviatich nominácií. Už v roku 1969 zaujal svojím štvrtým snímkom, kde si zahral hlavnú postavu v dnes už legendárnom oscarovom filme „Polnočný kovboj“. Hoci sošku, podobne ako jeho kolega Dustin Hoffman, nedostal, ako štart do hollywoodskych kruhov mu tento úspech poslúžil vrchovate. A keď o tri roky na to prišlo VYSLOBODENIE Johna Boormana, Voight sa stal žijúcou hereckou legendou. V roku 1979 získal Oscara za hlavnú postavu vo vojnovej dráme NÁVRAT DOMOV a po tretí raz zanelo jeho meno na oscariáde v roku 1986, kedy bol nominovaný za akčný thriller SPLAŠENÝ VLAK.

Z novších filmov je možné vidieť Voighta v „Mission: Impossible“, „Anaconde“, „Vyvolávačovi dažďa“, „Nepriateľa štátu“, alebo v „Pearl Harbor“. Bratislavčania ho mohli pri troške šťastia uvidieť na ulici, keď tu v roku 2001 nakrúcal vysokorozpočtový televízny seriál „Povstanie“ (Uprising). V biografickom filme „Ali“, ktorý preňho predstavoval štvrtý súboj s Oscarmi, hral športového komentátora Howarda Cosella. Cossell bol v skutočnosti veľký kamarát Muhammada Aliho a Voight sa osobne s Alim stretol v období, kedy žal ovácie za výkon v „Polnočnom kovbojovi“.

Len v roku 2024 účinkoval vo filmoch The Painter, Shadow Land, Reagan a Megalopolis.

 

Angelina Jolie rodená Angelina Jolie Voightová (* 4. jún 1975, Los Angeles, Kalifornia, USA) je americká filmová herečka a režisérka. Je dcérou slávneho herca Jona Voighta a herečky Marcheline Bertrandovej. Z otcovej strany má čiastočne slovenské korene.

V piatich rokoch si odohrala svoj filmový debut v titule „Lookin ‚to Get Out“ (v ktorom si zahral aj jej otec). O šesť rokov neskôr začali svoje štúdiá na Lee Strasberg Theater Institute. A šoubiznisu sa venovala aj naďalej, hoci jej detské sny tomu vôbec nenasvedčovali. Angelina sa totiž túžila stať riaditeľkou pohrebného ústavu. Ale jej prianie nedošlo naplnenie. Už v šestnástich rokoch pôsobila ako profesionálna modelka v New Yorku, Los Angeles a Londýne. Okrem toho sa objavila vo videoklipoch hudobných umelcov ako Rolling Stones, Meatloaf, Lenny Kravitz a ďalších. Naďalej sa tiež venovala štúdiu herectva. Vstúpila na prestížnu Met Theathre Group (medzi absolventmi tohto inštitútu patrí napríklad Holly Hunter alebo Ed Harris). Medzi jej prvé úspechy na poli filmu patrí napríklad vedľajšia postava v sci-fi „Cyborg 2: Glass Shadow“ (1993). Práve vďaka tomuto titulu si ju všimli tvorcovia filmu „Hackers“ a Angelina získala hlavnú rolu.

Natočila hneď niekoľko úspešných titulov, ktoré sa zapáčili nielen publiku, ale aj kritike („Without Evidence“, „Foxfire“, „Legs“ alebo „All There Is“). Vďaka filmu „Playing God“ z roku 1997 (zahrala si v ňom spolu s Davidom Duchovny) sa z nej stala skutočná hviezda. A triumfovala aj naďalej, za svoje výkony v televíznych filmoch bola odmenená Zlatým Globom za najlepšiu herečku vo vedľajšej role a za postavu Comelie Wallance, ktorú stvárnila vo filme „George Wallace“ bola nominovaná na cenu Emmy. Svoj druhý Zlatý Globe a ďalšiu nomináciu na Emmy dostala za úlohu Gii Carangi v životopisnom filme „Gia“, mapujúcom život úspešnej modelky, ktorá prepadla drogám. Konečne sa objavila aj na „veľkom“ plátne. V roku 1998 si zahrala spoločne so Seanom Connerym, Ryanom Phillippom a Gillian Anderson v snímke „Playing By Heart“. O rok neskôr získala rolu v Pushing Tin a spoločne s Denzelom Washingtonom sa objavila v thrilleri „Zberateľ“ kostí. V „Narušených“ znovu predviedla svoje herecké schopnosti a kritika sa rozhodla jej talent oceniť nomináciou na Emmy a Oscarom za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Bola manželkou herca Jonnyho Lee Millera (1996 – 1999). Jej druhým manželom bol Billy Bob Thornton, filmový herec a režisér (máj 2000 – máj 2003). Film „Pán a pani Smithovci“ ju spojil s hercom Bradom Pittom, s ktorým má tri biologické deti: Shiloh, Knox a Vivienne. Spolu adoptovali deti Maddoxa, Zaharu a Paxa. Lenže dej filmu sa naplnil až tak, že sa s Pittom rozišli a to rozoštvalo (na potechu bulváru) celú rodinu.

V roku 2023 Angelina Jolie v najnovšom rozhovore pre magazín WSJ uviedla, že chce definitívne skončiť s herectvom – a zároveň prezradila, že plánuje opustiť „nezdravé“ Los Angeles a „tráviť viac času“ v Kambodži po tom, čo „stratila schopnosť slobodne cestovať“ uprostred trpkého rozvodového boja s Bradom Pittom. Napriek tomu v roku 2024 účinkovala v dvoch filmoch…

Angelina Jolie sa angažuje v humanitárnych projektoch na celom svete, hlavne týkajúcich sa problematiky utečencov v rámci UNHCR.

 

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Jon_Voight

https://www.csfd.cz/tvurce/155-jon-voight/biografie/

http://sk.wikipedia.org/wiki/Angelina_Jolie

https://www.csfd.sk/tvorca/556-angelina-jolie/biografia/

https://www1.pluska.sk/soubiznis/zahranicny-soubiznis/angelina-jolie-ohlasila-koniec-kariery-zdrvujuce-foto-znicenej-herecky-co-to-deje

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články