Holandsko II. – príroda na lístok

Holandsko je dokončená krajina. Nevidel som na svojich cestách po viacerých kontinentoch tak bezo zvyšku kultivovanú pôdu. Všetko je tu na svojom mieste, dotknuté ľudskou rukou, zaregistrované, určené k použitiu a ošetrované. Samozrejme, že tu majú okrem ciest a chodníkov aj cestičky pre bicyklistov. Veď to už pomaly poznáme aj u nás. Ale oni majú špeciálne, pieskom vysypané, chodníčky aj pre kone. A v parkoch sú špeciálne kontajnery na psie kôpky aj so sáčkami, do ktorých ich majú majitelia zbierať. A navrch vás pri vstupe do dunovej rezervácie čaká automat na zakúpenie lístku na náučný chodník! Len si to uvážte – široko ďaleko nikoho. Len duny, chodník a automat. A Holanďan príde, kúpi si lístky pre celú rodinu a vykročí. Viete si to predstaviť u nás?! Aj tam kde nie je vstup na lístky z automatu, vás môže čakať príjemné prekvapenie. Napríklad farma s laňami a pštrosmi. Sem-tam rozpadnutá pevnôstka z druhej svetovej, ktorá domácim veľmi neposlúžila. Ani kanály nazastavili útočníkov. Keď pri nich dnes stojíte, priam fyzicky cítite, že tu je život naozaj položený pár centimetrov nad hladinou kanálov a v skutočnosti často až dva metre pod morskou hladinou. Kanály, ktoré pravidelne križujú polia, sú po okraj naplnené. Ešte kvapka a prelejú sa do polí, ktoré majú odvodňovať. Prechádzka holandským vidiekom vedie zvyčajne po dokonalo asfaltovaných cestách a cestičkách. Ale pozor na to, čo sa môže nehlučne vyrútiť proti vám. Je známe, že Holanďania milujú bicykle. Našinca trochu prekvapí, že ich šetrnosť prevláda nad vášňou a tak sa spokojne prevážajú na starých, ťažkých bicyklových herkách. Opačným pólom sú experimentátori, ktorí sa rútia do zákrut pololežiac na akejsi bicyklovej dvojkolke. Niektoré majú dokonca plátenú kapotáž, z ktorej majiteľovi vidieť len oči a cyklistická helma. Vrcholom (a symbolom) holandského zmyslu pre úspornosť a zdravý pohyb je vynález kočíka, ktorý má zvláštne stúpačky pripevnené krížom na zadných kolieskach. Menšie dieťa sa tak vezie v kočíku a väčšie stojí za ním takmer ako historický majordómus. To všetko poháňané jednou spokojnou ľudskou silou.

Cesta za kométou

Holanďania v dejinách podnikli úspešnú inváziu do Anglicka a za 18-te storočie s ním vydobyli štyri vojny. Oni založili New York (vtedy Nový Amsterdam), osídlili Austráliu (Nové Holandsko) a Holandskú Indonéziu. O všetko postupne prišli. Dnes okopávajú svoje záhradky a z vlastnej krajiny urobili dokončenú skladačku. Holandsko je takmer kontinuálne zastavané a zdá sa, že sme tu aj svedkami limitu osídlenia kultivovanej krajiny. Vynikne to o to viac, ak do Holandska cestujete vlakom, či autobusom. My sme sa tak vydali vlastne akoby nasledujúc kométu, ktorá v tej dobe žiarila na oblohe. Dostihli sme ju na vrchole jasu práve na pobreží Holandska a stiahli si ju obzrieť na päť minút námorným ďalekohľadom, postaveným na turistickom chodníku na celkom iné účely. A tak ako kométa má svoju žiarivú hlavu, za ktorou sa trúsia prstence ligotavej vlasatice, aj Holandsko sa nám na spojnici stredná Európa – západné pobrežie Severného mora zdalo najžiarivejším bodom. Cestou späť sme prechádzali bývalými Sudetami a západnými Čechami. Bol to zdrvujúci kontrast. Prichádzali sme z krajiny, kde ľudia kultivujú a s láskou opatrujú každý meter pôdy. Ocitli sme sa na ceste krajinou, ktorá je obývaná a predsa opustená. Akoby po druhej svetovej vojne prisídlené obyvateľstvo Čiech nenašlo vzťah ku krajine, v ktorej žije. Ani roky ranného kapitalizmu tu nedokázali prekryť ešte staré socialistické fasády z päťdesiatych rokov minulého storočia. Pri tom všetkom si nechtiac uvedomíte, že od Holandska nás nedelí len pár tisíc kilometrov, ale aj dlhá cesta k hľadaniu vzťahu k vlastnej krajine, pôde, sebe samým. A pevne verím, že raz sa konečne karta obráti. Kométa otočí svoju dráhu a k nám sa budú chodiť pozerať iní na šťastnú hviezdu nad dokonale kultivovanou krajinou.

Autor: Gustáv Murín

Viac informácií o Holandsku nájdete na: http://www.walkers.sk/holandsko.php

Podobné články

Profesor Pavol Bauer uspel v Holandsku

Profesor Pavol Bauer (1962, Košice) je v súčasnosti riadnym profesorom na Katedre elektrickej udržateľnej energie Technickej univerzity v Delfte a vedúcim skupiny DC Systems, Energy