Ivana Kuráňová navrhla šaty aj pre vojvodkyňu Kate.

Ivana Kuráňová (* 1979, Ružomberok), navrhla šaty aj pre vojvodkyňu Kate.

Ivana po ukončení strednej priemyselnej školy na Slovensku odišla do Londýna, kde vyštudovala na London College of Fashion.
Následne v rokoch 2004-2006 učila na Royal College of Fashion, ako lektor v oblasti modelovania strihov a dizajnu.

Inšpirovala ju mama, a keď v ôsmej triede na základnej škole túžila po krikľavej bunde, akú mali aj ostatní, neváhala a vytvorila si ju sama. Jej kroky potom automaticky viedli na školu tohto zamerania – vyštudovala krajčírstvo a módne návrhárstvo. „Po škole som sa zamestnala v oblasti zákazkového šitia, kde som navrhovala, strihala, ale najmä vytvárala strihy,“ spomína na svoje začiatky. Ktovie, kde by bola, keby sa rozhodla vo firme ostať a uspokojila by sa so svojou vtedajšou prácou. „Po troch rokoch som si však povedala, že stačí, že chcem skúsiť niečo iné.“
V Anglicku mala sestru, a tak to bola pre ňu príležitosť a aj šanca, po ktorej túžila. Bol rok 2003. Ako väčšina Sloveniek v tom období, aj ona na zdokonalenie sa v jazyku a zabývanie v krajine využila možnosť robiť au pair. Nájsť dobrú rodinu jej pomohla sestra, a tak pracovala rok a pol.

Potom v Londýne veľmi rýchlo zapadla do „fashion“, ako sama hovorí. Pracovala pre legendárneho britského dizajnéra Alexandra McQueena, ale aj pre módnu značku Marchesa či Roksanda Ilincic, v mene ktorej vytvorila šaty pre manželku amerického prezidenta Obama či britského premiéra a jej modely (nie raz) nosila aj vojvodkyňa Kate.

Ivanina Katedra úzko spolupracovala so známymi dizajnérmi a módnymi domami, a keď dostala prvú ponuku na spoluprácu, bola to práve značka Marchesa. Jej spoluzakladateľkou nebol nikto iný ako Georgina Chapman, vtedy partnerka hollywoodskeho producentského žraloka Harveyho Weinsteina. Obe dizajnérky si padli do oka a Ivana zrazu mala možnosť preniknúť priamo do zákulisia Hollywoodu (emma.pluska.sk): „Pamätám si, ako som robila konkurz do Marchesy. Na jednom modeli vtedy pracovali štyri krajčírky, robili sme haute couture šaty, ktoré boli naozaj komplikované. Každá z nás mala pridelenú prácu. Ja som si tú svoju urobila a v Marchese nechceli veriť, že už mám všetko hotové. Aj som si myslela, že som azda niečo spravila zle alebo že som nepochopila správne zadanie, no jednoducho som ako typická Slovenka bola zvyknutá na iné tempo práce. A tak si ma tam rovno nechali.“

Tvorila šaty napríklad pre herečky Scarlett Johansson, Penelope Cruz (mala ich na premiére filmu Sahara, keď šla po červenom koberci), Beyoncé, Cameron Diaz, modelku Claudia Schiffer. Mnohé z nich stretla aj osobne, takže to bol pre ňu zážitok. Ako sama tvrdí, sú drobné, štíhle a krásne, pre také sa dobre tvorí.

Desať rokov po tom, čo zo Slovenska odišla, ju to tam začalo ťahať naspäť. Ako dnes hovorí – z rodinných dôvodov. „Mala som už v tej dobe dve deti a nechcela som ich vychovávať v Londýne. Je to už také „bussy“ mesto, necítim sa tam ani ja tak bezpečne, ako keď som tam pred rokmi prišla. Radšej vychovávam deti na Slovensku, je to určite krajší priestor život,“

Po návrate na Slovensko založila vlastnú módnu spoločnost FERITY fashion and pattern cutting, v ktorej dodnes spolupracuje s R.Ilincic, Neherou a dalšími inými značkami, návrhármi či ľudmi ktorí si objednajú jej širokospektrálne služby od konzultácie návrhov, vytvárania originálnych stihov až po samostatné ušitie modelov a produkciu.

O svojej práci porozprávala aj pre Slovenský rozhlas, TU.

 

Zdroje:

https://hnonline.sk/style/byvanie/788193-navrhla-saty-aj-pre-vojvodkynu-kate-dnes-chce-slovenka-prerazit-doma

https://www.ferity.eu/sk/about.html

https://slovensko.rtvs.sk/rubriky/starsie-znovu-si-vypocujte/nasi-a-svetovi/159970/nasi-a-svetovi-ivana-kuranova-modna-navrharka

https://emma.pluska.sk/chic/tuto-slovenku-zboznuju-hollywoodske-hviezdy-jej-saty-nosi-jessica-alba-penelope-cruz-scarlett-johansson

Módny návrhár už pozná víťazov. Svoju kolekciu predstavila aj Ružomberčanka Ivana Kuráňová

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

 

Podobné články

SLOVINSKO: Maribor alebo Marburg?

Rovnako by sme sa mohli opýtať: Bratislava alebo Pressburg? Málokto na Slovensku si dnes už uvedomuje, že v Bratislave sa do I. svetovej vojny hovorilo hlavne