Slovenka, ktorá odkrýva záhady archívu Vatikánu

Prof. Dr. phil. Emília Hrabovec (* 23. júl 1964, Bratislava). Elitná pápežská historička vniesla nové svetlo do dejín našich katolíkov v Uhorsku a Československu. Ako členka elitného Pápežského výboru pre historické vedy sa zaoberá najmä odkrývaním tajných archívnych dokumentov, ktoré zostali dlhé roky ukryté pred verejnosťou. Zdrojom jej bádania je Historický archív Druhej sekcie Štátneho sekretariátu Svätého stolca (teda „zahraničnopolitický archív“ Vatikánu) a Vatikánsky tajný archív, ktorý uchováva okrem iného všeobecnú dokumentáciu Štátneho sekretariátu, archívy apoštolských nunciatúr, viacerých kongregácií a archívne pozostalosti rôznych cirkevných osobností.

V roku 1984 profesorka Hrabovcová emigrovala z Československa a začala študovať históriu a angličtinu v rámci na univerzite vo Freiburgu, pokračovala na univerzite  v Mníchove a pridala k tomu dva semestre v švajčiarskom Bazileji. Po svadbe sa presťahovala do Viedne kde v roku 1994 promovala na Inštitúte pre východoeurópske dejiny Viedenskej univerzity. Pokračovala doktorátom, habilitovala sa a bola vymenovaná za mimoriadnu profesorku. Po návrate na Slovensko pôsobila tri semestre ako dekanka Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity. V júni 2005 bola vymenovaná za profesorku v odbore história. Vo februári 2015 bola nominovaná na titul Slovenka roka 2015 v kategórií veda a výskum. Za knihu „Svätý stolec a Slovensko 1918 –1922“ získala prestížnu vedeckú cenu rakúskeho historika Richarda Georga Plaschka, udeľovanú Rakúskou akadémiou vied. V júni 2016 bola vydaná vo Vydavateľstve Univerzity Komenského jej ďalšia monografia „Slovensko a Svätý stolec v kontexte vatikánskej východnej politiky (1962-1989)“.

Pozoruhodne rozsiahla je jej praktická pomoc u žiadostí pri hľadaní nezvestných a sprostredkovaní správ, materiálnej pomoci a duchovnej útechy vojnovým zajatcom, internovaným civilom a rasovo či inak prenasledovaným. To umožňuje Vatikánsky informačný úrad, kde za osem rokov svojho pôsobenia spracovala profesorka Hrabovcová vyše dvadsať miliónov takýchto žiadostí zo všetkých končín sveta.

 

Pripravil: G. Murín

Zdroj: http://hnonline.sk/svet/c1-47014070-slovenka-ktora-odkryva-zahady-archivu-vatikanu

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do