Martina Moravcová doplávala cez rekordy do amerického Dallasu

Martina Moravcová (* 16. január 1976, Piešťany) je bývalá slovenská plavkyňa a plavecká trénerka. Je najlepšou plavkyňou v histórii Slovenska a jednou z najúspešnejších plavkýň sveta vo svojej ére. Spolu získala 67 medailí na vrcholových podujatiach – 2 z olympijských hier, 22 z majstrovstiev sveta a 43 z majstrovstiev Európy. Počas svojej kariéry prekonala 3 svetové, 16 európskych a 207 slovenských národných rekordov. Preteky Svetového pohára vyhrala 105 krát a celú sériu SP vyhrala tri razy. Je mnohonásobná majsterka Slovenska, Česko-Slovenska a medzinárodná majsterka USA.Vrcholom jej kariéry je zisk dvoch strieborných medailí na Letných olympijských hrách v Sydney v roku 2000.

Slovensko, resp. Česko-Slovensko reprezentovala na piatich olympiádach v rade – v Barcelone 1992, Atlante 1996, Sydney 2000, Aténach 2004 a v Pekingu 2008. Je rekordnou šesťnásobná víťazkou ankety Športovec roka.

Martina Moravcová sa narodila Karolovi a Darine Moravcovým, má mladšieho brata Karola. Obaja jej rodičia súťažne plávali, otec Karol bol v širšom reprezentačnom výbere ČSSR pred letnými olympijskými hrami v Tokiu 1964.

 

Športová kariéra

Začiatky (80. roky – 1994)

Martina Moravcová začala svoju športovú kariéru už v detstve v rodných Piešťanoch. Plávať začala v prípravke ako štvorročná pod vedením mamy Dariny. Darina Moravcová vedela, že v bazéne sa deti vybláznili a potom sa nepotulovali len tak po ulici (Život): „Tým, že si dokázali nájsť čas na tréning, privykli si na určitý systém. Nešlo o to, aby sa z nich stali majstri, dôležité bolo, že ich to naučilo istej cieľavedomosti.“ Martina Moravcová denne vstávala o piatej, aby mohla o šiestej už trénovať. Poobede bola v bazéne znovu a denne v priemere trénovala aj sedem hodín.

Je odchovankyňou plaveckého klubu Športový plavecký klub Kúpele Piešťany, kde ju po mame následne trénovala v rokoch 1986-1994 Věra Čamborová. Pod vedením Čamborovej dosiahla ako pätnásťročná prvý významný úspech – dve medaily z juniorských majstrovstiev Európy 1991 v Antverpách s prekonaním československého rekordu na 100 m voľný spôsob.

Ako 16-ročná sa za Česko-Slovensko po prvý raz dostala na olympijské hry. V Barcelone v roku 1992 bola najmladšou členkou výpravy ČSFR už rok po prvom výraznejšom úspechu v juniorskej kategórii sa prvý raz zúčastnila olympijských hier. Slovensko reprezentovala celkovom na piatich olympijských hrách v rokoch 1992 až 2008, čím drží primát v počte účastí medzi slovenskými športovcami v letných športoch. Okrem dvoch strieborných medailí sa môže pýšiť aj ďalšími štyrmi finálovými umiestneniami medzi olympijskou elitou.

Seniorskú premiéru za Slovensko absolvovala pri prelomových ME v Sheffielde v roku 1993, kde vo finále na 100 m voľný spôsob získala striebornú medailu za Franziskou Van Almsickovou. Rovnako v roku 1993 na Malorke sa premiérovo predstavila na majstrovstvách sveta a trikrát sa dostala do finále. Stala sa prvýkrát víťazkou ankety Športovec roka.

Jej následnú kariéru ovplyvnil odchod do dôchodku jej trénerky Čamborovej v roku 1994 a dozrievanie v puberte. Následne trénovala v Trnave u Ladislava Hlavatého a začala v Bratislave štúdium ekonómie. Na majstrovstvách sveta v roku 1994 v Ríme neuspela, keď nastupovala s chorobou. Z viacerých dôvodov sa rozhodla v roku 1995 pre štúdium aj ďalšie napredovanie plaveckej kariéry odísť do USA. Získala plavecké štipendium na Southern Methodist University v Dallase, kde v septembri 1995 začala trénovať pod trénerom Steveom Collinsom, ktorý ju trénoval až do konca aktívnej kariéry.

Na letných olympijských hrách 2008 nepostúpila z rozplavby na 100 m motýlik, keď skončila až na 25. mieste (postupovalo 16 súťažiacich).

V roku 2012 sa Moravcová pokúšala kvalifikovať na rekordné šieste olympijské hry za sebou do Londýna, avšak hoci splnila B-limit na 50 m voľný spôsob časom 25,95 s, nakoniec na hry necestovala. 31. júla 2012 oznámila definitívne ukončenie kariéry, oficiálna rozlúčka sa konala v decembri 2012.

Športové úspechy

Moravcová je plaveckou ikonou. Žiadny slovenský plavec nezanechal vo svete takú výraznú stopu. Zo šampionátov má 68 medailí. Prvú získala ako sedemnásťročná na ME v Sheffielde 1993.

dvojnásobná strieborná olympijská medailistka zo Sydney 2000
sedemnásobná majsterka sveta
štartovala na piatich olympiádach
z MS má spolu 22 medailí
z ME má spolu 44 medailí
prekonala tri svetové, 16 európskych a 207 slovenských rekordov
k júlu 2021 bola stále držiteľkou 8 platných slovenských rekordov v dlhom a 11 v krátkom bazéne, najstarší z nich je z roku 1996.
trikrát celkovo vyhrala Seriál Svetového pohára
šesťkrát vyhrala anketu Športovec roka na Slovensku
4. miesto v ankete Športovec storočia

Osobný život

Vyštudovala najskôr bakalársky program Business Administration a následne magisterský program Manažment aplikovanej ekonómie na Southern Methodist University (SMU) v Dallase v americkom štáte Texas.

Moravcová sa v máji 2001 vydala za právnika Martina Valka, ktorého spoznala počas štúdia na SMU (dobrenoviny.sk): „Opýtal sa ma, či nepotrebujem s niečím pomôcť. Tak sa to začalo.“. Po troch mesiacoch telefonovania prišiel Martin za plavkyňou priamo do Dallasu. „Mal to kúsok, veď študoval asi len dve hodiny odo mňa na inej univerzite. Išli sme spolu na country koncert do susedného Ft. Worth.“ Začali sa pravidelne navštevovať, študent práva a psychológie sa nakoniec presťahoval do Dallasu a s plavkyňou vytvorili pár.

Majú spolu dve deti, dcéra Karolína Valková je tiež plavkyňou, v roku 2021 sa stala trojnásobnou majsterkou Slovenska v plávaní. Rodina Moravcových žije väčšinu roka v Dallase, cez leto v Piešťanoch.

Valko je právnik s praxou v USA a honorárny konzul SR pre štát Texas.

Ocenenia

Svojou výnimočnou a dlhotrvajúcou športovou kariérou bez väčších výkyvov sa stala najvýznamnejšou športovou osobnosťou v doterajšej histórii samostatnej Slovenskej republiky. Koncom roka 2003 bola publikovaná aj jej autobiografia “Martina s rodokmeňom Evy.“ (Ikar 2003). Po materskej prestávke (2010-2011) jej posledným štartom v reprezentačných farbách boli ME v 2012. Martinina rozlúčka s aktívnou pretekárskou činnosťou  a reprezentáciou sa konala v decembri 2012 v Bratislave. Martina spolu so svojou rodinou žijú v Dallase, ale často cestuje na Slovensko, do rodných Piešťan, kde trávieva letné prázdniny a poriada plavecké kempy pre deti.
V roku 2001 jej prezident Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. V roku 1993, 1995, 1998, 2000, 2001 a 2003 vyhrala anketu Športovec roka. Za rok 2000 bola ocenená cenou Krištáľové krídlo v kategórii šport za úspechy na Olympiáde v Sydney.

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Martina_Moravcov%C3%A1

http://www.martinamoravcova.com/slovak/sk_home.html

https://www.dobrenoviny.sk/c/208685/ked-martina-moravcova-oznamila-odchod-do-usa-mama-bola-zhrozena-v-zamori-nasla-svojho-zivotneho-partnera

Martina Moravcová Valko

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články