Milan Sládek mlčky oslovil svet. A svet porozumel…

Milan Sládek (2019)

Milan Sládek (* 23. február 1938, Streženice – † 4. december 2024) bol slovenský mím, choreograf, režisér a pedagóg. Jeho najznámejšou pantomimickou postavou je svetovo známy Kefka.

Sprvu ho zaujalo výtvarné umenie a začal študovať na Umeleckopriemyslovej škole v Bratislave, odbor rezbárstvo, ktorú ukončil maturitou v roku 1957. Už ako stredoškolák sa venoval divadlu, prvé pantomimické vystúpenia odohral v rámci študentského amatérskeho divadla na Univerzite Komenského v Bratislave.

Milan Sládek pokračoval v štúdiu herectva na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V štúdiách pokračoval neskôr v Prahe u Emila Františka Buriana, mága poetického divadla, jedného z hlavných tvorcov československej medzivojnovej avantgardy. Tu čoskoro získal svoj prvý profesionálny angažmán. Spoločne s Eduardom Žlábkom, sólovým tanečníkom a choreografom Burianovho divadla D34, založil svoj prvý pantomimický súbor.

Dňa 10. marca 1960 sa po prvý raz objavuje na scéne postava KEFKA. Bol to hlavný hrdina z pantomimickej komédie HRČA, pikolík v záhradnej reštaurácii. Sládkov pohľad na pantomímu je iný, ako poznáme u francúzskych tvorcov. Už v prvej pantomimickej kreácii ho zaujímala práca so súborom. Charakter tém, ktoré si vyberá na inscenovanie, ovplyvní jeho herecký-pantomimický prejav a aj výrazové prostriedky, aké pri inscenovaní používa. Tým sa jeho inscenácie veľmi odlišujú.

V roku 1962 sa vracia Sládek so svojim súborom do Bratislavy, tu sa súbor stáva autonómnym telesom v rámci Slovenského národného divadla. Milan Sládek a jeho súbor dostávajú pozvania do zahraničia, kde sa stávajú pravidelnými hosťami prestížnych festivalov.

V roku 1968 prevzal Milan Sládek vedenie divadelnej organizácie, ktorá združovala tri súbory: pantomímu, kabaret a činohru. V tom istom roku však politické zvraty nebezpečne ohrozili jeho kariéru: 21. augusta 1968 vojská piatich krajín Varšavskej zmluvy prepadli a okupovali Československo. Nový režim mu na dlhú dobu udusil akúkoľvek tvorivosť. S časťou skupiny odišiel do Švédska a odtiaľ do Spolkovej republiky Nemecko. Konkrétne do Kolína nad Rýnom, ktorý sa stal jeho novým domovom, žičlivým prostredím pre ďalší vývoj jeho tvorby.

Umenie pantomímy nepozná jazykovú bariéru, a tak sa Milan Sládek v novom prostredí rýchlo aklimatizoval a v rámci zájazdovej činnosti sa jeho súbor zaradil medzi najrenomovanejšie pantomimické súbory na svete.

V roku 1974 otvoril v Kolíne nad Rýnom svoje Divadlo Kefka. Divadlo bolo v tom čase jediné stále divadlo pantomímy v západnej Európe. O dva roky neskôr sa z iniciatívy Milana Sládka, za finančnej a organizačnej podpory mesta Kolín, uskutočnil medzinárodný festival pantomímy GAUKLER, ktorý dvanásť rokov patril k najlepším svojho druhu na svete.

Počas intenzívnej pätnásťročnej spolupráce s Goethe Institutom navštívil Milan Sládek so svojim súborom viac ako päťdesiat krajín sveta, kde sa zúčastnil nespočetného množstva festivalov.

Pedagogická práca Milana Sládka mnohokrát prebiehala v podobe rozličných projektov s mladými ľuďmi. Pravidelne viedol so svojim divadlom workshopy doma i v zahraničí. V 1987 roku sa stal profesorom pantomímy na Folkwang Hochschule v Essene. V rokoch 1979 až 2004 pracoval so štátnou Nemecko-francúzskou organizáciou pre mládež, založenou Charlesom de Gaullom a Konradom Adenauerom.

Po páde komunistického režimu v roku 1989 sa vracia do vlasti. V roku 1994 sa stáva riaditeľom novozaloženého Medzinárodného inštitútu pre pohybové divadlo, ktorý viedol až do júna 2002. Inicioval taktiež rekonštrukciu historickej budovy Divadla Aréna. S novou premiérou však neuspel. publikum pantomíma už nezaujala. A tak odišiel…

Po návrate do SRN sa okrem vlastnej činnosti podieľal aj na realizovaní rozličných medzinárodných projektov. V roku 2005 inscenoval v Tokiu „Operu za tri groše“, v roku 2006 sa pričinil o rekonštrukciu a naštudovanie Mozartovej pantomímy „Pantalon a Columbina“ pre Mozartov festival vo Viedni. V roku 2008, pri príležitosti svojich sedemdesiatych narodenín, inscenoval nový sólový program. A to baletnú pantomímu od Kurta Weilla „Čarovná noc“ pre festival v talianskej Siene.

V januári 2016 Sládek vystúpil na pôde UNESCO v Paríži. Bolo to vôbec prvé pantomimické predstavenie v rámci tejto medzinárodnej organizácie. Sládek predstavil svoje dielo Antigona, pripravené špeciálne pre túto príležitosť. Dielo prináša nový pohľad na starovekú tému.

V roku 2000 mu prezident Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy.

 

Filmy
1993  Duo Zemganno (TV film)
1968  Teatterituokio: Milan Sládekin pantomiimia (TV film)
1967 Údolie večných karaván
1966 Mister Scrooge (TV film)
Drotár (TV film)
Fräulein Schmetterling
Revue v mlze (TV film)
1964 Čas tvojho žitia (TV film)
1960 Sedmý kontinent

Seriály
2002 Dopraváčik uja Sládka
1999 Sládkova abeceda

Dokumentárne
2020 Milan Sládek
2011 Pašie v Európe
1999 Koncert pre ľudskosť; Boli sme tam všetci (TV film)
1998 Mím v maske človeka (TV film)
1993 Dar Milana Sládka (TV film)
1990 Tužby (TV film)

Divadelný záznam
2019 Dubčekova jar

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Milan_Sl%C3%A1dek

https://www.csfd.sk/tvorca/37384-milan-sladek/prehlad/

https://www.topky.sk/cl/100313/2915759/Umelecky-svet-v-SMUTKU–Zomrel-svetoznamy-mim-Milan-Sladek—86-

Zomrel svetoznámy slovenský mím a divadelník Milan Sládek (†86)

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

Podobné články