Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie s čitateľmi. Tentoraz to bolo výhradne na tému môjho dlhoročného projektu „Slováci a svet“, v ktorom skladám pokiaľ možno kompletnú databázu najúspešnejších Slovákov a Sloveniek, ktorí sa vo svete nielen uchytili, ale mu aj veľa dali. Len námatkou spomeniem vznik Uber-taxi, založenie portálu Yahoo, spoluprojektovanie Panamského prieplavu, vynález GPS, autorstvo ikonických stavieb v Šanghaji a iné záslužné činy, ktorých výber nájdete aj na tejto web-stránke. K dnešnému dňu je to viac ako 1 300 vytipovaných osobností minulosti i súčasnosti, z ktorých sa mi podarilo práve na tejto web-stránke podrobnejšie predstaviť takmer 300.
Hlohovec
Hosťom miestnej knižnice som bol už pred dlhými 11 rokmi. Tento rok ma tu privítal prajný kolektív pod vedením pani Nicole Vajgelovej. V Mestskej knižnici v Hlohovci som absolvoval hneď dve besedy. Najskôr pre gymnazistov, ktorí prejavili aj pozoruhodný záujem o témy, ktoré sme prebrali.
Druhá beseda bola pre posledné ročníky Spojenej ZŠ. Aj ich zaujala pestrá prehliadka osobností, ktoré odišli zo Slovenska, aby uspeli v podnikaní (založenie taxi-služby Uber, ale aj „žlté taxíky“ v New Yorku), projektovaní (Panamský prieplav, prvé mrakodrapy Šanghaja), vede (test na HIV vírus), ale napríklad aj modelingu a vo filmovom priemysle (celý rad hollywoodskych hviezd).
Trnava
V Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave ma privítal osobne pán riaditeľ Ing. Pavol Tomašovič a uviedol ma do Letnej čitárne, na ktorú sú aj s revitalizovanou záhradou právom hrdí. Tu som mal možnosť predstaviť najúspešnejších Slovákov a Slovenky študentom gymnázia Angely Merici. A už roky mám skúsenosť, že študenti cirkevných škôl sú zďaleka najrozhľadenejší, najpozornejší a najaktívnejší. Ani títo nesklamali a verím, že to bolo obapolne poučné i potešujúce stretnutie.
V PRESTÁVKE MEDZI DVOMI BESEDAMI som si zaskočil do predajne Martinus v City Arena v Trnave, kde ma privítala mladá predavačka Lucia. Žiaľ, nenašiel som tu svoju najnovšiu knihu „Feminizmus ako tretie zlo“, ktorá sa dá ale dostať a e-shope tejto siete kníhkupectiev. Tak som aspoň podpísal knihy, ktoré ešte nevypredali: https://www.martinus.sk/2895171-feminizmus-ako…/kniha
BESEDA na Základnej škole v Trnave bola v dramaticky opačnej atmosfére, ako pre gymnazistov z cirkevnej školy. Väčšina žiakov bola pozorná, ale nedostali sa k slovu, pretože zopár „nespratníkov“ (veľmi mierne povedané) nezvládalo pubertu, ostentatívne sa usadili vpredu a snažili sa rušiť. Až dodatočne som sa dozvedel, že ide o ZŠ, ktorá je „zberným dvorom“ problémových deciek?! Deň pred mojou besedou tu úradovala Polícia!!! Besede bol prítomný aj mladý školský psychológ, ktorý ani netuší, či bude pokračovať v septembri, pretože na Ministerstve pre týchto prepotrebných pomocníkov pedagógov ešte stále nenašli peniaze?!! Týmto vyslovujem úprimnú úctu všetkým pedagógom, ale zvlášť týmto, na ktorých ministerskí úradníčkovia na čele s úlisným ministrom Druckerom (ktorý by ol rád za pekného z každej strany) váľajú úlohy a nároky, ale takéto problémové decká a zvlášť ich rodičov si nevšímajú. Je načase posilniť ochranu a vážnosť pedagógov, kým dopadneme tak ako za Macaróna vo Francúzsku, kde učitelia hromadne odchádzajú zo škôl v obave o svoje duševné zdravie, ale aj život. Stále ale verím, že väčšina pozorných žiakov ocenila pre mnohých neznáme fakty o tom, aké veľké osobnosti dalo malé Slovensko svetu.
Piešťany
Záver tejto malej série besied bol ako za odmenu. Po roku som sa v Piešťanoch opäť stretol s výnimočnou „partiou“ seniorov, ktorí sú aktívni a preto sa ich združenie volá AkSen (Aktívni seniori). Pred rokom som im prednášal o dlhovekosti z knihy, ktorá je už vypredaná a aktualizovaná tretia verzia je dostupná s univerzálnym venovaním a podpisom len v e-shope internetového rádia InfoVojna (TU). Mimochodom, viacerí z prítomných seniorov oceňili rozhovory, ktoré na tomto rádiu občas mávam (mimochodom, pred rokmi to bola séria práve na tému najúspešnejších našich rodákov). Týchto aktívnych seniorov vedie agilná pani Jarmila Staneková, ktorá ma uviedla tentoraz v novom prostredí, ktoré je samo o sebe očarujúce. Je to unikátne Gitarové múzeum, kde je vystavených takmer 600 vzácnych hudobných nástrojov. Dokonca sú tu vystavené aj ich miniatúry:
Na prednášku prišlo toľko záujemcov, že bolo treba prikladať stoličky.
Po prednáške bola skvelá debata a tak sme si na pamiatku urobili aj túto momentku.
Pri takejto prednáške pre dospelých zvyknem predstaviť aj svoju knihu „Život s chuťou“, kde opisujem dramatický život a pôsobenie nášho prvého vo svete uznávaného šéfkuchára, pána Ondreja Antovszkého. Kniha je doplnená jeho originálnymi receptami. A vždy ma poteší, ako v tomto prípade, keď po prednáške príde niekto, kto si túto osobnosť pamätá. Tentoraz to bola manželka jeho kolegu, keď spolu uvádzali slovenskú kuchyňu pre domácich i zahraničných hostí v Slovenskej reštaurácii na prízemí budovy Lux v centre Bratislavy.
V Piešťanoch som už tradične navštívil aj kníhkupectvo Panta Rhei v miestnom Auparku. Je tu skvelá zostava predavačiek a tak ma požiadali, aby som podpísal aj s venovaním posledné dva výtlačky knihy „Slovensko – raj kajúcnikov, spravodlivosť podľa Matoviča“. Tá mapuje zverstvá, ktorých sa tu dopúšťala Matovičo-Hegero selfie-vláda plagiátorov a ktoré nemienila „progresívne-úradnícka“ vláda Ódora riešiť. Prajem prima čítanie 🙂