Prof. Paulo E. Stanga (1953, Buenos Aires), je konzultant oftalmológ a vitreoretinálny chirurg pre Manchester Royal Eye Hospital (MREH) a profesor oftalmológie a regenerácie sietnice na University of Manchester. Jeho krstné meno napomína na Argentínu, kam jeho rodičia emigrovali po II. svetovej vojne.
Je priekopníkom nezávislého klinického a výskumného štipendijného programu na The Retina Clinic v Londýne. Prof. Stanga zaviedol optickú koherentnú tomografiu (OCT) do klinického prostredia v Spojenom kráľovstve (1998), Pascal® Laser (EU, 2006), priekopník Ultra-Widefield Imaging (Intl., 2006) a zaviedol Swept-Source OCT (EU , 2012), Widefield SS OCT (Medzinárodný 2019), ako aj Simultaneous Ultra Widefield FFA a Navigated Peripheral OCT (Intl. 2022). Vyvinul novú technológiu hypersonickej vitrektómie pre Bausch and Lomb Health od Lab Bench (2012) po FDA 510(k) Clearance, First-in-Human (2017) a EU Introduction (2018).
Je bývalým hlavným výskumníkom a chirurgom v štúdii génovej terapie v RP (RPGR); výsledky publikované v Nature Medicine (2020). Patrí mu prvá operácia génovej terapie v Spojenom kráľovstve v nezávislom sektore ako súčasť klinickej štúdie o geografickej atrofii pri suchej AMD (2020). Tiež prvé služby súkromného skríningu diabetického oka a makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom v Spojenom kráľovstve (Set up & Directs 2021). Prvá komerčná intravitreálna injekcia Vabysmo® (Faricimab) pri exsudatívnej AMD mimo USA (2022). Zaslúžil sa o priekopnícke multivlnné zobrazovanie (od roku 2006) a OCT zobrazovanie sklovca (od roku 2012) a laserová vitreolýza YAG na liečbu sklovca (od roku 2018). Prvé využitie umelej inteligencie vo Veľkej Británii aplikovanej na zobrazovanie sietnice v nezávislom sektore v každodennej klinickej praxi (2024). Previedol prvú operáciu génovej terapie v Spojenom kráľovstve, ako súčasť klinickej štúdie s vlhkou AMD (2024)
Prof. Stanga je členom vedeckého výboru Kráľovskej akadémie oftalmológov (RCOphth) a prezidentom Asociácie oftalmologického zobrazovania (OIA). Predchádzajúce menovania zahŕňajú: lektora oftalmológie na University of Liverpool, Vitreoretinal Fellow v Royal Liverpool University Hospital, Medical Retina Fellow v Moorfields Eye Hospital a Retina Research Fellow, New York Hospital, Cornell University Medical College, New York, USA.
Od roku 2004 prof. Stanga zabezpečil ekvivalent celkovej sumy presahujúcej 1 700 000 GBP v príjmoch z výskumných grantov, platoch výskumných pracovníkov a koordinátorov pokusov a výskumných zariadeniach. Príjem pochádza od NHS/NIHR, a preto je vedený v CMFT. Prof. Stanga založil Manchester Vision Regeneration (MVR) Lab a nezávislý štipendijný program pre klinický výskum sietnice. Prof. Stanga nadviazal spoluprácu okrem iného s: University of Cornell, Heidelberg a Stanford, Dohenny Eye Institute-University of Southern California, Kings College Hospital, Moorfields Eye Hospital a University College London. V roku 2010 založili Prof. Stanga a Dr. Susmito Biswas jednu z iba dvoch národných regionálnych pediatrických vitreoretinálnych služieb. Pravidelne realizujú spoločnú detskú viroretinálnu kliniku. Prof. Stanga sa podieľa na pregraduálnej/postgraduálnej výučbe študentov medicíny, doktorandského štúdia a optometrie, sestier, ortoptistov, oftalmológie a zrakových vied Mgr. Je akreditovaným vzdelávacím supervízorom Trust, ktorý poskytuje klinické a chirurgické školenia pre F2, SpR a VR Fellow kedykoľvek a prednáša komunite všeobecných lekárov a optometrickej komunity. Prof. Stanga, Dr. F Spencer a Dr. Susmito Biswas v súčasnosti pripravujú retinálny laserový tréningový program pre SpR a Fellows.
Prof. Stanga predsedal niekoľkým medzinárodným stretnutiam, okrem iného aj v Manchestri: výročné stretnutie Britskej a írskej vitreoretinálnej asociácie (BEAVRS) v roku 2004 a Tubingenský kurz odlúčenia sietnice a Manchester Retina Course v roku 2009. V roku 2014 predsedal Imaging Day počas osláv dvojstého výročia MREH. Ako znak jeho celoštátneho postavenia možno spomenúť, že profesor Stanga bol v roku 2010 pozvaný Kráľovskou akadémiou oftalmológov, aby sa stal členom panelu kľúčových názorových lídrov, ktorý mal za úlohu aktualizovať usmernenia Národného kolégia pre diabetickú retinopatiu a predsedal jeho výboru. Ročný seminár vitreoretinálnej aktualizácie RCOphth. RCOphth tiež pozval Prof. Stanga, aby predsedal Sympóziu sietnice už 7. rok po sebe, ako aj Dni sietnice počas jeho výročného stretnutia v roku 2014. Prof. Stanga je častým pozvaným rečníkom na národných a medzinárodných stretnutiach zastupujúcich MREH, MVR Lab/NIHR Wellcome Trust Manchester CRF a University of Manchester.
Niektoré z ocenení prof. Stanga zahŕňajú: Cenu za výnimočný prínos k oftalmológii v Singapure (Singapur, 2006), Cenu za podporu a ďalekosiahly prínos v NGH Eye Institute (Singapur, 2008), Cenu Americkej akadémie oftalmológie za úspech (USA, 2011), Vynikajúca osobnosť vo vede mestskou radou (Legislatura Portena) mesta Buenos Aires (Argentína, 2012).
Jeho 125 publikácií dosiahlo 31,228 čítaní a až 5 900 citácií v prácach iných autorov.
Zdroje:
https://www.asrs.org/find-a-specialist/profile/8607/Paulo-E-Stanga
https://www.researchgate.net/profile/Paulo-Stanga
Spracoval: Gustáv Murín