Profesorka Isabella Borja sa venuje výskumu lesa v Nórsku

Profesorka Isabella Borja (1959, Bratislava), absolventka Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave,  je dôkazom, že jablko nepadá ďaleko od stromu, aj keď bol ten strom na Slovensku a jablko sa zakotúľalo až do Nórska.

Dievčenským menom sa volala Alexandra Dermeková a jej otec Aurel Dermek bol vychýrený ilustrátor kníh o hubách. Vďaka nemu sa totiž presadila myšlienka, že kresby húb sú ďaleko názornejšie, než ich fotografie.

Alexandra Dermeková sa stala Isabellou Borja po vydaji za Sveina Erika Børja, známeho nórskeho filmového režiséra, moderátora, hudobného producenta a zvukového inžiniera, ktorý mal významný podiel aj na tvorbe a vysielaní Nórskej televízie.

V profesnom životopise profesorky Borja (Divízia biotechnológie a zdravia rastlín, Oddelenie „Hubová patológia rastlín v lesníctve, poľnohospodárstve a záhradníctve“) sa píše:

Moje odborné vzdelanie je mykológia a lesná patológia. Som vedúci vedecký pracovník/výskumný profesor (2015) s PhD v lesnej patológii (Nórska univerzita vied o živote, NMBU, 1995). Mojím odborným zameraním je zdravotný stav lesov, diagnostika chorôb a porúch lesných drevín, hodnotenie biotických a abiotických poškodení v lesoch, invázne patogény, identifikácia/vplyvy emisií fluoridov na vegetáciu, monitorovanie poškodenia lesov, biologické procesy pod a nad zemou s vplyvom na zdravie lesov, interakcie medzi hostiteľmi a patogénmi, symbiotické interakcie: mykoríza, úloha koreňov a húb pri sekvestrácii uhlíka v lesných pôdach.“

Na neveľký počet odborných publikácií-článkov (82), dosiahla pozoruhodný počet ich čítaní (20 703) a hlavne citácií (1 953).

K odkazu svojho otca sa prohlásila publikáciou, ktorá vyšla na Slovensku pod názvom „Huby ročných období“a je uvádzaná slovami „kniha o hubách s krásnymi ilustráciami je určená všetkým so záľubou v prírode. Je pozvaním na výlety do prírody, sprievodcom…“ Významné sú tu však ilustrácie z pozostalosti jej otca.

Vydalo ju „SPN-Mladé letá“ v roku 2002 (udáva sa aj roku 1999, takže zrejme ide o dotlač). Autorka venuje pozornosť len takzvaným „vyšším hubám“, ktoré tvoria plodnice. Sústredila sa na výber húb, ktoré sa bežne vyskytujú, vynechala tie zriedkavé. Opisy sú krátke, jednoduché a upozorňujú na znaky viditeľné voľným okom.

Kniha je vypredaná.

 

Zdroje:

https://www.researchgate.net/profile/Isabella-Borja-2/2

https://no.wikipedia.org/wiki/Svein_Erik_B%C3%B8rja

https://www.antikvariatik.sk/?podstranka=kniha&id_knihy=1579

https://www.martinus.sk/37789-huby-rocnych-obdobi/kniha

CV in lettris

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

 

Podobné články

SLOVINSKO: Unikátna „dračia jaskyňa“

Je to najväčšia a turisticky najnavštevovanejšia jaskyňa v Európe. Zo všetkých kútov kontinentu sa sem valia turistické autobusy. Všetko je tu perfektne pripravené zvládnuť ten nával.

SLOVINSKO: Jeruzalem v rezorte zasľúbenom

Už v komunistickej Juhoslávii sa Slovinci mali zo všetkých tamojších nácií najlepšie. Sú totiž podnikaví. A po páde komunizmu dokázali ako prví predať aj kravské… Pardon, hovoríme