Slovák, ktorý zmenil svet luxusných áut

Kabaň
Kabaň

Jozef Kabaň je autorom dizajnu legendárneho Bugatti Veyron. Šéfdizajnér českej škodovky Jozef Kabaň už má za sebou úspechy, o ktorých sa ostatným ani len nesníva. Rodák z Námestova výrazne ovplyvnil svet najexkluzívnejších áut sveta – z jeho dielne pochádzajú dizajny áut značiek Audi či Škoda, ale hlavne lahôdka všetkých automobilových fajnšmekrov Bugatti Veyron. Bol jediným Slovákom, ktorý sa podieľal na vývoji dizajnu tohto športového vozidla, ktoré patrí medzi najväčšie symboly luxusu. „Začal som na ňom pracovať pred 12 rokmi,“ hovorí Kabaň, ktorý má na svedomí kompletný dizajn exteriéru tohto nádherného športiaka okrem kolies. Práve Bugatti Veyron sa výrazne pričinil o dizajnérsky pokrok vo svete luxusu na štyroch kolesách.

Začiatky

Jozef Kabaň sa narodil 4. januára 1973 v Námestove. Vyrastal v neďalekej Vavrečke. Jeho nadanie a nadšenie pre kreslenie áut si všimli už učiteľky na Ľudovej škole umenia v Námestove, do ktorej chodil ako žiak základnej školy. Po strednej Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici (umelecký dizajn) pokračoval od roku 1991 štúdiom produktového a priemyselného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Ako študent sa zúčastnil dizajnérskej súťaže pre značku Škoda, v ktorej získal 2. miesto a možnosť pracovať pre koncern VW, najskôr ako praktikant a neskôr ako dizajnér exteriéru automobilov. Volkswagen sa ho rozhodol finančne podporovať v ďalšom štúdiu na londýnskej Royal College of Art v odbore „dizajn vozidiel“. Stal sa prvým Slovákom, ktorý túto školu absolvoval. V poslednom roku štúdia získal cenu „Giorgio Giugiaro Award for Design Innovation“.

V roku 1999 sa dostal do tímu dizajnu superšportu Bugatti Veyron vedeného šéfdizajnérom VW Hartmutom Warkussom, v ktorom bol zodpovedný za návrh exteriéru. Podieľal sa tak na vývoji od prvých nákresov (prvá štúdia bola zverejnená v Tokiu 1999) až po začiatok produkcie v roku 2003 (v auguste 2003 bol vyrobený prvý plne funkčný prototyp). V roku 2003 odišiel Warkuss do dôchodku a tak bol Kabaň prezentovaný ako dizajnér Veyronu, napriek tomu, že vtedy už od VW prešiel k Audi. Tu sa za tri roky vypracoval na vedúceho Centra pre dizajn exteriéru.

Šéfdizajnér škodovky
V súčasnosti Kabaň už viac než dva roky pracuje v mladoboleslavskej Škodovke ako šéfdizajnér najpredávanejšej automobilky u nás. „Ak by mi v čase, keď sme doma mali tisícku, niekto povedal, že raz budem škodovku navrhovať, neveril by som mu,“ priznáva Kabaň. Teraz však sústreďuje všetok svoj čas na nástupcov modelov Škoda Octavia a Škoda Octavia Tour. Väčšinu svojho času trávi najmä kreslením a vymýšľaním projektov, na ktorých práve pracuje. „Mám za sebou mnohé prebdené noci a rána, keď sa mi vedľa koša hromadila kopa pokrčených, pokreslených papierov.“
Kabaň vyštudoval v Bratislave produktový a priemyselný dizajn. „K automobilom a dizajnu som mal blízko veľmi skoro. Vždy som sa zaujímal o umenie ako také, o dizajn, architektúru a šperky.“ Zlom v jeho profesionálnom a profesijnom živote však nastal už počas štúdia na výške. V dizajnérskej súťaži pre automobilku Škoda získal druhé miesto, čo naštartovalo jeho úspešnú kariéru. Mal len dvadsať rokov a nastúpil do spoločnosti Volkswagen. Najskôr ako stážista, a neskôr sa vypracoval až na pozíciu dizajnéra exteriérov áut. „Išlo o príležitosť, ktorá, ako sa hovorí, sa neodmieta. Z jedného roka sa napokon stalo pätnásť.“ Ako sám priznáva, práca v zahraničí bola v jeho živote skôr prirodzeným vývojom ako prvotným cieľom.

Prestížny titul
Po nástupe do Volkswagenu začal talentovaný Kabaň študovať na Kráľovskej akadémii v Londýne. „Je to najprestížnejšia škola tohto zamerania. Bol to môj veľký sen a som rád, že sa mi splnil,“ priznáva úspešný Slovák. Získať magisterský titul mohol aj napriek tomu, že v tom čase nemal ukončené bakalárske štúdium. Keďže vo Volkswagene mal už v tom čase dve autá vo výrobe, v Londýne mu jednoducho udelili výnimku. S talentom, s akým sa narodí len málokto, bolo získanie titulu Master of Art v odbore dizajnu vozidiel pre Kabaňa určite tou najväčšou odmenou za niekoľkoročnú tvrdú prácu.
Z Volkswagenu odišiel do automobilky Audi, kde pôsobil päť rokov. Od roku 2008 prešiel k našim západným susedom. Svoju prácu si užíva plnými dúškami a priznáva, že ho napĺňa. „Moja práca mi umožnila nielen snívať, ale aj žiť svoj sen. Na jej konci nachádzam rovnováhu medzi veľkým množstvo práce a obrovským naplnením. A myslím, že práve takto je to správne. Mojím cieľom je vytvárať autá, ktoré sa budú nielen páčiť, ale sa stanú aj členom rodiny.“

Ďalšia kariéra

Od februára 2008 zastával funkciu vedúceho oddelenia designu značky Škoda. V roku 2014 predstavil dizajnovú štúdiu Škody VisionC, z ktorej vychádzajú súčasné modely tretej generácie Octavia, Fabia a Superb.

Začiatkom roku 2017 odišiel do automobilky BMW group kde navrhoval všetky nové BMW okrem elektrických (BMW i) a športových (BMW M), za ktoré bol zodpovedný Domagoj Dukec.

Od 29. marca 2019 sa stal šefdizajnerom pre značku Rolls-Royce. Avšak po krátkom čase pôsobenia skončil v službách značky Rolls-Royce. Spolu s ňou definitívne skončil aj v celom koncerne BMW, kde nastúpil len v roku 2017. Nikto zainteresovaný nechce nečakanú situáciu komentovať, BMW vydalo len stručnú informáciu o ukončení spolupráce.

„Hoci bol Jozef Kabaň v spoločnosti Rolls-Royce veľmi krátky čas, ďakujeme mu za jeho prínos pre značku,“ znie oficiálne vyhlásenie generálneho riaditeľa automobilky Rolls-Royce Motor Cars, Torstena Müller-Ötvösa. Koncern BMW vzniknutú situáciu nijak nekomentuje, čo je minimálne zarážajúce a môže to svedčiť o viacerých veciach. Ide o veľkého profesionála, ktorý vie, ako to v automobilovom biznise chodí, preto sa okamžite vynorili špekulácie, kde by mohlo byť jeho ďalšie pôsobisko. O jeho talent medzi automobilkami rozhodne núdza nebude, v nemeckých médiách sa stále častejšie skloňuje meno kórejského koncernu Hyundai-KIA, ktorý momentálne hľadá šéfdizajnéra prémiovej značky Genesis. V tomto momente sú to však len špekulácie, ktoré žiadna zo strán nepotvrdila.

 

Zdroj, Martina Lidinská: http://hnonline.sk/svet/c1-42468760-slovak-ktory-zmenil-svet-luxusnych-aut

Zdroj, Vašo LIPAVSKÝ: https://www.topspeed.sk/jozef-kaban-skoncil-v-rolls-royce-rychlu-stopku-ma-v-celom-bmw/16630

Podobné články

Príkladná sídlisková iniciatíva

Okrajové bratislavské sídlisko Krasňany je vlastne satelitným mestečkom. Vybudované bolo koncom 50-tych rokov ako Záhradné mestečko. Tu sa po prvýkrát použili vnútroblokové oddychové zóny –