Ukrajina – hrozba umelo vyvolanej vojny

Javelin, ptrs

USA V TÝCHTO DŇOCH DODALI UKRAJINE 100 TON ZBRANÍ A MUNÍCIE! BRITI UŽ TAKMER 500 TON! STÁLE VIAC ŠTÁTOV SVETA SA ZAPÁJA DO POTENCIÁLNEHO KONFLIKTU S RUSKOM!

USA dodali v piatok večer ukrajinskej chunte prvú časť vojenskej „pomoci“ vo forme 100 ton útočných zbraní a munície! Jedná sa o prvú z niekoľkých častí balíka, ktorý nedávno schválil prezident USA Biden! Ide tak o ďalšie masívne dodávky zbraní a munície na Ukrajinu, ktorá sa pripravuje na napadnutie Donbassu. Okrem týchto dodávok stále prichádzajú na Ukrajinu zbrane z Británie (už min. 9 plných lietadiel, ktoré priviezli viac ako 460 ton rôznych smrtiacich zbraní, vrátane asi 2000 protitankových systémov NLAW), Kanady a pobaltských štátov (Stingery, Javeliny). Ide okrem klasických zbraní o protitankové raketové systémy či prenosné systémy protivzdušnej obrany. Podporiť Ukrajinu dodaním zbraní, konkrétne delostreleckých granátov, chce dokonca aj česká vláda. A toto všetko priamo ohrozuje nielen ruských občanov v DLR a LLR, ale aj samotné Rusko.

A nejde len o dodávky zbraní a munície, podľa najnovších informácií Británia poslala na Ukrajinu stovku svojich vojakov, pričom to maskuje za výcvik ukrajinského vojenského personálu v používaní dodaných protitankových systémov NLAW. O tom, že nejde len o výcvik ukrajinských vojsk, svedčí najmä fakt, že by malo ísť o príslušníkov britských vojenských špeciálnych síl, ktorí môžu vykonávať rôzne druhy diverzií a provokácií. Na Ukrajine sa však už dnes nachádza viac ako 10 000 žoldnierov z krajín NATO.

Okrem toho, na Donbass bolo v posledných dňoch ukrajinskou armádou privezených viacero raketových systémov „Smerč“ a „Uragan“ s kazetovou muníciou. Rozviedky DLR a LLR hlásia silné znepokojenie, pretože okrem rozmiesťovania týchto systémov boli v posledných 2 týždňoch na Donbass presunuté aj jednotky nacistického Pravého sektora či ostreľovači zo 74. prieskumného práporu a špeciálnej jednotky SBU Alfa. Pozdĺž celej línie frontu je zaznamenaný nárast nepriateľských prieskumných aktivít pomocou bezpilotných lietadiel a poľné delostrelecké sklady sú aktívne zásobované muníciou.

Rozviedka DLR tiež získala informácie o príchode veľkej dodávky práve dodaných britských protitankových systémov NLAW na donbasskú frontovú líniu! Majú byť určené útočným skupinám 25. a 95. výsadkovej brigády OS Ukrajiny a slúžiť na dobytie obcí Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky ukrajinskou armádou. A to všetko svedčí len o jednom – že Kyjev sa aktívne pripravuje na napadnutie ruských občanov na Donbasse!

Okrem týchto dodávok zbraní a presunov techniky dochádza aj k pohybom v diplomatických kruhoch. Po správach, že Rusko sťahuje z Ukrajiny rodiny ruských diplomatov, prišli v piatok informácie, že americké veľvyslanectvo v Kyjeve požiadalo MZV USA, aby umožnilo rodinám a nepotrebnému personálu odísť z Ukrajiny. A Washington mal žiadosti vyhovieť a má začať s evakuáciou už nastávajúci týždeň.

Situácia sa však začína hrotiť aj inde. Proti Rusku sa totiž rozhodli brojiť ďalšie európske štáty. Španielsko sa rozhodlo ako podporu NATO poslať svoje vojenské lode do Stredozemného a Čierneho mora a tiež poslať svoje stíhačky do Bulharska. Podobné plány má aj francúzsky prezident Macron, ktorý uviedol, že Paríž je pripravený vyslať vojakov do ďalších krajín NATO, hlavne do Rumunska. Holandsko sa zase rozhodlo vyslať k ukrajinským hraniciam dve stíhačky F-35, budú dislokované na leteckej základni v Rumunsku. USA sú tiež pripravené zvýšiť počet vojakov v Poľsku, Rumunsku a ďalších štátoch východného krídla NATO.

Rusko na to samozrejme reaguje. Okrem presunov vojsk a vojenskej techniky, najrôznejších protiraketových komplexov a iných systémov na svoje západné hranice a do Bieloruska, kde sa bude už o pár dní konať vojenské cvičenie, lietajú vojenské lietadlá aj na Kubu či do Venezuely. A ruské vedenie dalo v piatok USA a NATO týždeň na písomné odpovede na svoje požiadavky ohľadom bezpečnostných záruk. Rusko v rámci nich požaduje napr. aby sa vojská NATO stiahli z východnej Európy a vrátili sa do svojich hraníc z roku 1997.

 

Podobné články