Literatúra na cestách: Poprad-Prešov-Kysak-Košice-Rožňava-Sliač

POPRAD

Táto 865 kilometrov dlhá literárna „spanilá jazda“ začala pozvaním na Strednú odbornú školu technickú v Poprade. Aj tu mám svojch čitateľov a hlavne pozorných poslucháčov mojej prednášky o najúspešnejších Slovákoch a Slovenkách vo svete. Mal som príležitosť na úvod ich zaujať aj ukážkou z minisérie TV dokumentov o slovenskej mafii (TU) a po prednáške ešte debatovať so študentmi, kde vynikal Jakub (v žltej mikine):

 

 

PREŠOV

Ešte v ten istý deň poobede som vďaka ústretovosti pána dekana prof. Ing. Dr. Róberta Štefka, Ph.D. prednášal plnej aule na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu Prešovskej univerzity na zvlášť vybranú tému z projektu „Slováci a svet“ špecializovanú na úspech Slovákov a Sloveniek ako manažérov vo svete. Viete, že najväčšiu sieť požičovní áut vo svete Hertz a taxi-službu ikonických newyorských žltých taxíkov založil Slovák? A viete, že za vznikom TV Markíza stál slovenský rod Lauderovcov? A že e-mailovú službu YAHOO vymyslel Slovák? A že zdieľanú taxi-službu zaviedol Slovák? Toto a mnohé iné sa môžete dozvedieť na tejto stránke v rubrike „Slováci a svet“.

Pre priamy kontakt s poslucháčmi som prišiel aj medzi nich.

 

 

KYSAK

Po ceste z Prešova do Košíc som odbočil do obce Kysak, kde ma vrelo privítali v ZŠ Antona Urbana. Považoval som za svoju povinnosť pripomenúť miestnym školákom, akú úlohu zohrala ich obec a hlavne miestny železničný uzol v prvých dňoch Povstania. Bitvu medzi povstaleckým ľahkými tankami a nacistickým pancierovým vlakom totiž nezaznamenala ani miestna publikácia o histórii obce. V mojej trológii príbehov z Povstania je toho viac.

Pokračovali sme predstavením výberu z môjho projektu „Slováci a svet“ a musím pochváliť miestny pedagogický zbor, že žiaci boli nielen pozorní, ale aj živo reagovali na moje obvyklé otázky (väčšina školákov na Slovensku už nevie, kto bol Robinson!) a dokázali odpovedať pohotovejšie, než inde na Slovensku. Bolo mi potešením stretnúť sa s takouto nádejnou mladou generáciou!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Táto škola má dokonca vlastnú hymnu.

 

KOŠICE

   Košické kníhkupectvo InLibri zorganizovalo spolu s inštitútom ISOP už po druhýkrát moje vystúpenie na Diskusnom fóre, kde mi bolo potešením stretnúť sa s mojimi čitateľmi. Tentoraz na tému mojej trilógie príbehov z Povstania. Celú diskusiu nájdete TU.

S moderátorom besedy, učiteľom na škole s prevahou rómskych žiakov, Dominom Petruškom sa skvelo debatuje.
Dobrou dušou kníhkupectva aj Diskusného fóra je Dávid Diczházy (v strede).
S vernými čitateľmi, čo si prišli aj pre podpísanie knihy.

 

ROŽŇAVA

  V Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského som už besedoval v rokoch 2013, 2017 a vždy je to potešenie vďaka vrelému prijatiu pani riaditeľkou a jej kolegyňami. A hneď sme sa aj dohodli, že tu predstavíme o rok v septembri dovŕšenie môjho projektu trilógie príbehov z Povstania, keďže práve vtedy je plánované vydanie tretieho dielu.

Miestnych gymnazistov bolo pomenej, ale o to viac si cením, že boli pozorní, keďže v ten istý deň už absolvovali prednášku pani riaditeľky kaštieľa v Betliari. V jej kompetencii sú aj expozíciie na hrade Krásna Hôrka, takže som sa konečne dozvedel ako je to s pozoruhodným a naozaj na stredovek výnimočným obrazom z roku 1552, kde sa nejedná o šľachticov, ale o poddaných. A predsa ktosi chcel, aby sme si ich podobizne zapamätali. On sa volal János Rovin Rátz a jeho žena Sára. Ona žila údajne 164, on až 172 rokov. Spokojnými manželmi mali byť ohromujúcich 147 rokov. Píšem o tom vo svojej knihe „Návod na dlhovekosť“, ktorá je po vypredaní základom mojej najnovšej knihy na túto tému, čo som s nechal na stretnutie s čitateľmi ešte v ten deň v kúpeľoch Sliač.

 

 

 

 

 

 

 

 

KÚPELE SLIAČ

   Sem sa rád vraciam vďaka pani Jane Lehotskej, ktorá je dobrou dušou kultúry a najmä knižnej kultúry pre miestnych klientov. A tentoraz som tu našiel početné a vnímavé publikum, s ktorým sme hovorili práve o tej mojej knihe, už tretej v poradí potom, čo sa predošlé dve vydania vypredali, venovanej dlhovekosti:

A kde sme sa na túto tému dokázali aj zasmiať.

 

Za tie tri dni som navštívil šesť miest a obcí a hovoril so žiakmi, stredoškolákmi, vysokoškolákmi, dospelákmi, aj seniormi. A všade sme si mali, čo povedať…

Podobné články

Chute ostrova Cyprus

Cyprus je tretím najväčším a tretím najľudnatejším ostrovom v Stredozemnom mori. Od júla 1974 je násilne rozdelený na väčšiu grécku časť a menšiu tureckú na