Unikátny pamätník v Starom Tekove

Pomník III

Už viac ako štvrťstoročie v tejto obci ponúka nielen pohostenie reštaurácia Bažantnica.

Vchod
Vchod

Okrem dobrého jedla a pozornej obsluhy je tu aj unikátna zbierka vyradenej vojenskej techniky. Vďaka nadšenectvu pána Hostinského a jeho už dospelých detí tu nájdete skutočné skvosty: napríklad vežu koristného francúzskeho ľahkého tanku z II. svetovej vojny, ktorého púť v službách Wehrmachtu skončila smrteľným zásahom na Slovensku.

Pamätník s vežou
Pamätník s vežou

V rozsiahlej záhrade nájdete aj funkčný ruský tank T-34, ktorým sa za poplatok môžete i previezť.

Tank T-34
Tank T-34

Sú tu však aj delá slúžiace po II. svetovej vojne

Tank s delom
Tank s delom

až po sovietsku protilietadlovú raketu (pre istotu hneď dve), ktorá sa preslávila vo Vietname, kde jej padli za obeť desiatky lietadiel amerických agresorov.

Raketa
Raketa

Toto miesto je preslávené aj ukážkami ťažkých bojov, ktoré práve v tomto regióne prebehli na sklonku II. svetovej vojny, ako nástup sovietskych a rumunských vojsk k bratislavsko-brnianskej operácii. Pred pandemickou situáciou sem za účasti stoviek účinkujúcich v dobových uniformách, s dobovými zbraňami aj vojenskou technikou prišlo v jednom roku až do 16 tisíc divákov. Za výnimočnú organizačnú aktivitu podujatia „Boje na rieke Hron“ bola hlavnému organizátorovi, pánovi Jozefovi Hostinskému, udelená medaila Klubu generálov SR, ktorú mu pri príležitosti 10. ročníka podujatia slávnostne odovzdal predseda KG SR generálmajor v.v. Ing. František Blanárik.

V záhrade nájdete aj pomník obetiam II. svetovej vojny. K nemu poslednú septembrovú sobotu roku 2021 pribudol ďalší unikát – socha maršala Malinovského, ktorý uvedené boje za II. svetovej vojny víťazne viedol. Autorom je akademický sochár Slavomír Gibej, ktorý vytvoril dva metre vysokú sochu z kompozitu o váhe 100 kilogramov pomocou počítačovej 3D techniky.

Pomník I
Pomník I

Slávnostného odhalenia na pozadí dobovej vojenskej techniky a za účasti družstva dobrovoľníkov v sovietskych uniformách (pričom nechýbali ani slávnostné salvy z pušiek)

Družstvo
Družstvo v dobových uniformách

sa zúčastnili vzácni hostia vrátane starostu obce, predstaviteľov okresu i kraja, a funkcionárov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Starosta
Starosta
Slávnosť
Slávnosť
Pomník II
Pomník II

Prejavy oživil aj skupinový prelet dvoch civilných lietadiel. Je povznášajúce, že kým inde sochy vojvodcov (a tým aj svoju minulosť) ničia, my si na Slovensku vďaka takýmto nadšencom histórie môžeme vojenské osobnosti histórie aj takto uctiť. Telemostom to ocenila aj ešte žijúca dcéra maršala Malinovského. Udalosť zaznamenala televízia TA3, domáce, aj zahraničné médiá.

A keďže to nadšenie je spojené aj s ďalšími plánmi, je tu šanca, že v Bažantnici sa vďaka vytrvalému úsiliu pán Hostinského a jeho rodiny dočkáme aj originálneho súkromného vojenského múzea.

 

Gustáv Murín

Podobné články

SLÁVNOSŤ pamätí seniorov

Už po štvrtýkrát sme sa v Obecnej záhrade v Rači zišli pri prezentácii tentoraz desiatej a jedenástej publikácie projektu OZ „Pamäti a spomienky“. Oslávencov, ich