Wimbledon – zvláštnosti nevídané, neslýchané

Previedol som vás turnajom, ktorý je veľkým britským národným športovým obradom s medzinárodnou účasťou. Ak sa obzriete, všetky témy, ktoré sme spomenuli, majú niečo pre nás zvláštne či osobité. A predsa v mojom poznámkovom bloku ešte ostali zvláštnosti, ktoré neviem zaradiť. Posúďte sami: Humor. Nie je ho veľa, ale je. V Tlačovom centre visela v jeden deň na tabuli kresba hráčky, ktorá otŕča svoje skvostné pozadie skúmavému pohľadu rozhodcu. Ďalší dvaja zdiaľky prizerajú a ten jeden hovorí druhému: „Už tri hodiny a 40 minút skúma, či vzorka na jej nohavičkách zodpovedá prísnym wimbledonským pravidlám“.

Iná špecialita – počas turnaja vysiela vlastné Radio Wimbledon priamo z kurtov 14 hodín denne. V okruhu 2-4 míľ od areálu si ho môžete naladiť na frekvencii 87.7 FM. Wimbledonská tenisová móda má storočnú tradíciu. Najodvážnejšou dámou bola doteraz zrejme tá, čo si nechala na klobúčik prišiť atrapy dvoch tenisových rakiet. Pre pohodlie sa ponúkajú špeciálne „wimbledonské“ podušky na sedenie. Požičanie stojí libru, kúpenie štyri libry. Keď som neskoro večer stretol v autobuse staručkú šedovlasú pani ako si hrdo nesie pravú wimbledonskú podušku, nebol som si istý, či ju kúpila, alebo len zabudla vrátiť. Asi je to jedno. V stratách a nálezoch mi ochotne ukázali, čo diváci naozaj strácajú. Najviac to boli okuliare. Hneď po nich pršiplášte. Vo Wimbledone sú samozrejme v predaji aj špeciálne „wimbledonské“ pršiplášte. Ich predavači svoj artikel predávajú so sloganom „použite v prípade núdze“. A o dážď tu núdza naozaj nie je. Stanovísk prvej pomoci je dvanásť. Na najkrajnejšom stanovišti pri kurte č.11 mi ochotne prezradili, že prvá pomoc spočíva skôr v tom, že ľudia zmorení slnkom tu majú príležitosť chvíľu si poležať a spamätať sa. Pre podrobnejšie informácie ma poslali za „tlačovým hovorcom prvej pomoci“ Mikeom na centrálnom stanovišti. Keď som tam prišiel, Mikea som nezastihol. Ale oficiálny komentár som ani nepotreboval. Zdravotnícky personál hral na jednom z nosidiel karty. Na záver to najľudskejšie. Aj tu to majú ženy ťažšie, lebo ich fronty na toaletu sú omnoho dlhšie, než tie, v ktorých stoja páni. Navyše prichádzajú o prekvapenia, akého som sa dočkal na toalete medzi kurtmi 6 a 11. Uprostred všetkej tej noblesy, prísnych zvykov i mravov, kuriózne pôsobil na umývadle položený kelímok od Coca-coly a k nemu rukou napísaný nápis „Thanks for Matts“. Prihodil som zopár drobných…

Prečo práve Wimbledon?

Skúseného tenisového publicistu Jaroslava Kirchnera som sa opýtal prečo je práve tento jediný veľký tenisový turnaj na trávnatých dvorcoch najprestížnejším tenisovým podujatím sveta? Pripomenul, že ide o najstarší veľký tenisový turnaj na svete (od roku 1877) a enormný záujem divákov je naozaj inde nevídaný. Pýtal som sa známeho tenisového trénera Jana Kukala. Upozornil ma na to, že Wimbledon je jediný turnaj, kde organizátori nerešpektujú aktuálne počítačové poradie hráčov, ale nasadzujú ich podľa vlastného rozhodnutia. Pýtal som sa wimbledonského šampióna Jana Kodeša a ten zaspomínal nielen na neopakovateľnú atmosféru na kurtoch, kde pri napínavej výmene dokáže byť ticho ako v kostole, ale podčiarkol aj fakt, že Wimbledon je brána do tenisovej histórie a súčasne spoločenského vzostupu víťaza. Prečo je teda Wimbledonský tenisový turnaj najprestížnejším tenisovým podujatím sveta? Zodpovedzte si túto otázku, prosím, sami. Všetko, čo som aj za vás videl a počul, ste sa už dozvedeli. Na záver len dodávam – Wimbledon nie je púhy tenisový turnaj. Wimbledon, to sú dva týždne tenisového ošiaľu!

Autor: Gustáv Murín

 

Viac informácií o Veľkej Británii nájdete na http://www.walkers.sk/velkabritania.php.

Podobné články