Andrej Bučko prináša športové posolstvá Slovákom v Austrálii

Novinár Andrej Bučko, nar. 3.9.1962, Košice, žije a pôsobí od roku 1996 v austrálskom Melbourne. Ako rozhlasový publicista a moderátor pôsobil od roku 2001 do roku 2022 na pozícii vedúceho slovenského vysielania Rádia SBS v Melbourne (ako vyslaný reportér Rádia SBS sa zúčastňoval aj na takých významných športových podujatiach, napríklad na MS 2010 vo futbale v JAR). Zároveň sa prezentuje ako manažér významných športových a kultúrnych podujatí krajanov v Melbourne, ale aj v ďalších centrách Austrálie.

Svoj novinársky (absolvent fakulty žurnalistiky Petrohradskej univerzity, 1985) a postupne aj manažérsky talent prejavil ešte počas pôsobenia v redakciách TIP-u, PravdySME komentoval niekoľko MS v hokeji, množstvo najvýznamnejších tenisových turnajov vrátane grandslamových. Zdravá ambicióznosť A. Bučka posúvala aj v manažérskej činnosti. Ešte počas pôsobenia na Slovensku sa úspešne zhostil ako mediálny šéf piatich tenisových exhibícií v Bratislave s účasťou Lendla, Beckera, Grafovej, Hingisovej, Navrátilovej a ďalších, ako spoluorganizátor sa podpísal pod úspešnosť návštevy futbalovej legendy Pelého v Košiciach v roku 1994.

Do Austrálie sa odsťahoval v roku 1996. Pre RTVS priniesol reportáže už z 34 ročníkov tenisového turnaja Australian Open, ako prvý československý novinár vôbec. Je hrdým otcom piatich deti, z ktorých tri sa za posledných 8 rokov kvalifikovali na tomto turnaji ako zberači loptičiek počas zápasov. Najmä vďaka jazykovým dispozíciám (okrem aktívnej a plynulej angličtiny a ruštiny Andrej obratne používa podľa potreby aj nemčinu, maďarčinu, poľštinu a chorvátčinu) si však postupne vybudoval významnú pozíciu v Casino Crown Club v Melbourne – najväčšom kasíne na južnej pologuli, kde svoje pôsobenie ukončil na pozícii manažéra pre public relations a kultúrnych akcií. Ďalšie štyri roky pôsobil vo Wyndham Vacations Asia Pacific Sales Consultant, kde sa bližšie zoznámil s finančným svetom a cestovným ruchom vo firme, ktorej predmetom bol predaj dovoleniek do celého sveta. Po zrušení slovenského vysielania v Austrálii sa vrátil k cestovnému ruchu i hotelovému biznisu a pracuje pre francúzsku hotelovú sieť Accor, kde robí podobnú funkciu ako predtým vo Wyndhame

Mal veľký podiel na úspešných koncertoch K. Gotta, H. Vondráčkovej, P. Nagya a ďalších v Melbourne, ktoré ako skúsený moderátor aj konferoval.

Zorganizoval aj historicky najväčšie svetové turné súboru Lúčnica v rokoch 2007 a 2010 do Austrálie, keď bolo v austrálskej televízii odvysielaných 155 reklamných upútaviek. Zorganizoval aj turné ľudového rozprávača Andera z Košíc po Austrálii v roku 2012.

 

   Takto o ňom píšu naši krajania: „Nemení tvár, ani sa nepodkladá trendovo sa podriaďujúcemu  celebritnému (ne)vkusu. S nadhľadom jemu vlastným – ktorý sa u Andreja Bučka (narodený 3. septembra 1962) vyvíjal od študentských čias na fakulte žurnalistiky Petrohradskej univerzity do súčasného novinárskeho, manažérskeho i životného poznania v Austrálii, kde otvoril už tretiu desaťročnicu svojho pôsobenia  vedúceho redaktora slovenského vysielania Rádia SBS v Melbourne, sa košický rodák pridŕža životných konzervatívnych tradícií, pevne ukotveného rodinného zázemia. Napokon, aj ako vyprofilovaný žurnalista, schopný zaujať v tlačených i elektronických médiách, nevraviac o Andrejovej snahe o serióznu autorskú originalitu, žne čitateľskú i poslucháčsku priazeň aj medzi krajanmi v Austrálii vďaka chladnej hlave a horúcemu srdcu.“

Zdroj: http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/udalost/252/andrej-bucko-prinasa-v-radiu-sbs-posolstva-slovakom-v-australii

Podobné články