Ing. Peter Paulička – v Nemecku hľadá indikátory chorôb

Kvapka krvi
Kvapka krvi

Ing. Peter Paulička (1978, Bratislava) začal od roku 2000 pôvodne u nemeckej firmy Boehringer Ingelheim, kde dospel k prvým inováciám. V nemeckom koncerne Siemens riadi za milióny eur veľké medicínsky orientované vývojové projekty v divízii Healthineers. Na konte má niekoľko pozoruhodných projektov, ktoré posunuli boj proti rakovine o niekoľko krokov dopredu (Hospodárske noviny): „Za svoj najväčší úspech považujem vývoj senzora a zariadenia na analýzu časti ľudskej DNA, konkrétne špecifických dedičných ochorení, z kvapky ľudskej krvi v priebehu 30 minút.“ Unikátny projekt, v ktorom riadil technický vývoj, získal v roku 2004 cenu nemeckého prezidenta Horsta Köhlera za rozvoj pre budúcnosť a je vystavený v Nemeckom technickom múzeu v Mníchove.

Za svoj úspech vďačí sčasti náhode a šťastiu, ale predovšetkým jasnej predstave o osobnom rozvoji vo svojom živote. Ako študent bratislavskej fakulty elektrotechniky sa v lete snažil hľadať si pracovné príležitosti v zahraničí (Hospodárske noviny): „Už vtedy som sa zameral na firmu Siemens, ktorá s veľkým úspechom pomáhala nadaným zahraničným študentom absolvovať pobyt v zahraničí spojený s prácou vo firme. Súčasťou programu boli aj sprievodné kurzy, spojené s podporou komunikácie s inými študentmi a vytváraním medzinárodných študentských sietí.“

Takéto kontakty Pauličkovi zabezpečili ďalšie pracovné príležitosti a napokon aj prácu v oblasti výskumu a vývoja medicínskych zariadení v koncerne Siemens. Dlhoročným hlavným sídlom firmy je práve Erlangen, jedno z najväčších univerzitných miest v Nemecku zamerané na medicínu a techniku (Hospodárske noviny): „Táto pre Slovensko neobvyklá oblasť výskumu a zároveň zvedavosť a určitá chuť nového začiatku v neznámej krajine ma inšpirovali zostať v zahraničí.“

Výsledky aktuálneho projektu sú umiestnené pre ďalší výskum napríklad v nemocnici v New Yorku. Vývojové oddelenie má však mnohých ďalších zamestnancov v Indii, Singapure a Rusku.

Na otázku Hospodárskych novín Čo by ste poradil začínajúcim inžinierom, ktorí chcú dosiahnuť niečo podobné?, odpovedal: „Predovšetkým je dôležité, aby vo vykonanej práci bolo vidieť a cítiť uspokojenie. Musíte byť zvedavý a snažiť sa stále objavovať niečo nové. Nie každý projekt, pracovné stretnutie alebo kolegova nálada vás budú uspokojovať či motivovať. Predstava dosiahnutia cieľa, ktorý ste si stanovili, najmä nie príliš vysokého a nereálneho, vás sprevádza na ceste. Jeho dosiahnutie bude vaša odmena a ďalší krok k vášmu úspechu. Hlavne sa netreba vzdať pri prvom najmenšom neúspechu.“

Ďalšia logická otázka (Hospodárske noviny): Boli by ste dosiahli podobný úspech, keby ste neboli vycestovali do zahraničia?
„Ja som do zahraničia nevycestoval s predstavou veľkého úspechu alebo „kariéry“. Tak ako mnohí Slováci, ktorých som tu spoznal, prišiel som s jedným ruksakom a s chuťou niečo dosiahnuť a prebiť sa. Projekty, na ktorých pracujem, trvajú tri až päť rokov a po prvom menšom úspechu som mal chuť dosiahnuť ďalší krok. Spoznal som tu svoju manželku a vytvoril si nové zázemie. Úspech sa teda zakladá hlavne na schopnosti prispôsobiť sa a na vytvorení dobrého osobného prostredia. Samozrejme, že ovládanie svojho odboru je nevyhnutné. Pre moje profesionálne špecifické zameranie neboli na Slovensku vytvorené možnosti uplatnenia a moja chuť spoznať niečo nové ma doviedla až do Nemecka.“

Od roku 2005 má so spoluautormi až 80 medzinárodne zaregistrovaných patentov.

V roku 2018 si na pôde Ministerstva zahraničných veci prevzal ocenenie „Vyslanec dobrej vôle“ za šírenie dobrého mena Slovenska vo svete.

 

Zdroje:

https://hnonline.sk/svet/362191-peter-paulicka-pre-hn-do-nemecka-som-prisiel-s-jednym-ruksakom

https://www.krajan.sk/ocenenia.php

https://patents.justia.com/inventor/peter-paulicka

https://slovensko.rtvs.sk/rubriky/starsie-znovu-si-vypocujte/nasi-a-svetovi/183929/nasi-a-svetovi-peter-paulicka

http://www.slovacivosvete.sk/1521/slovak-ktory-nasiel-senzor-proti-rakovine.php

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

FEMINIZMUS AKO TRETIE ZLO

Čo môže byť symbolickejší dar k vlastnému jubileu, než keď si autor aj sám venuje dho pripravovanú novú knihu. Gustáv Murín, oslávil svoje 65-te narodeniny

MAFIÁNI A ŽENY

Je to večná téma zhutnená v divadelnej hre, muzikáli aj filme vždy s rovnakým názvom „Kráska a zviera“. Vo filmovom extréme sa nájde dokonca aj kráska, čo sa zamiluje

O RTVS – pre tých so stratou pamäti

V RTVS (pôvodne Slovenská televízia a Slovenský rozhlas) pôsobím od gymnaziálnych čias – ako moderátor relácií, autor rozhlasových hier, autor televíznej inscenácie, brigádnik v produkcii