Anton Kajlich, úspešný výrobca plaveckých dráh a zariadení pre vodné pólo

 

Narodil sa v Piešťanoch dňa 3.februára 1943 v rodine akademického maliara a grafika Aurela Kajlicha, ako vnuk piešťanského notára Antona Kajlicha.
Od útleho detstva chodil plávať na slávne kúpalisko Eva, so systematickým tréningom začal začiatkom 50-tych rokov. Venoval sa prsiarskej disciplíne, ale postupom času ho viac priťahovalo vodné pólo, keď sledoval tréningy prvoligového celku Piešťan. Pre priaznivé dispozície, dĺžku paží a vysoký výšľap z vody, sa stal onedlho prefektným brankárom. S dorasteneckým celkom Piešťan dosiahol viacero titulov majstra Československa. Už ako 17 ročný chytal za prvoligové mužstvo Piešťan a už o rok bol povolaný do štátnej reprezentácie. V roku 1965 získal s piešťanským celkom Slovanu titul Majstra ČSSR.

Koncom šesťdesiatych rokov emigroval do USA. Chytal za vodnopólové mužstvo Berclay University v Kalifornii a o dva roky neskôr presídlil do Austrálie. I tu sa uplatnil ako vynikajúci brankár. Vystriedal niekoľko celkov a bránku neopustil ani vo vysokom veku. Aktívne sa zúčastňoval turnajov veteránov, ako 71 ročný (!) získal titul Majstra sveta v tejto kategórii. Spolu s Ivanom Kolárikom v tíme internacionálov nad 70 rokov H2Oldies USA získali na majstrovstvách sveta veteránov v kanadskom Montreale (27. 7. – 2. 8.2014) zlaté medaily. Vodnopólové bránky sa mu stali životným osudom aj inak. V roku 1971 založil firmu Anti-Wave International, ktorá vyrába bránky a ďalšie zariadenia pre vodné pólo i plávanie do celého sveta! O päť rokov neskôr spojil svoje sily so spoločnosťou Vaupell. Kombinácia plastov a výrobných znalostí spoločnosti Vaupell spolu s Antonovým dizajnom a vývojovými prácami umiestnil AntiWave do popredia amerického trhu. Vďaka prístupu založenému na vynikajúcej kvalite, hodnote, službách a inováciách, AntiWave naďalej ostáva na špičke. Ich bazénové príslušenstvo bolo využité aj na viacerých Olympijských hrách.

Anton Kajlich nezabúda ani na rodné Piešťany, plaveckému klubu venoval kompletné zariadenie na plavecké súťaže a vodné pólo. Je čestným členom Klubu vodného póla Piešťany. Žije dodnes v Brisbane v Austrálii, vedenie firmy prevzal syn Anton.

 

Zdroje:

http://www.antiwave.com/content/about-antiwave

https://www.pic-piestany.sk/en/town-of-piestany/people/details/?tx_kioscosmotron_pi1%5Bdetail%5D=0170283

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do