Matej Krén v 20. 4. 1958, Trenčín) absolvoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave, v štúdiu ďalej pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Už v absolventskom ročníku získal na Medzinárodnej výstave študentov v japonskom Kobe Honor Award (1985).
V rokoch 1986-88 realizoval v barrandovskom filmovom štúdiu Bratři v triku animovaný film „That´s a movie“, ktorý bol uvedený na medzinárodných filmových festivaloch v Berlíne, Paríži, Trenčianskych Tepliciach a v španielskej Huesce, kde za jeho výtvarné stvárnenie obdržal Hlavnú cenu Danzate del Oro (1991).
Do roku 1989 sa zúčastnil mnohých výstav ako napr. Artprospekt, Posun artefaktu, Terén a i. v rámci neoficiálnej výtvarnej scény, ktorá svoj prejav neprispôsobovala ideologizovanému vkusu obdobia normalizácie. V tomto zmysle sa do širšieho povedomia verejnosti natrvalo zapísala výstava Suterén (1989), na ktorej skupina bratislavských umelcov dokázala zakódovať do hlbších významových rovín svojich diel esenciu autentického životného pocitu človeka v „reálnom socializme“.
Po novembrových udalostiach sa spolupodieľal na transformácii Vysokej školy výtvarných umení, kde krátko pôsobil aj ako pedagóg.
Od začiatku 90. rokov vystavuje na prestížnych svetových prehliadkach umenia v dôležitých metropolách Európy i zámoria (Amsterdam, Berlín, Budapešť, Chicago, Lisabon, Paríž, Philadelphia, Praha, Sao Paolo, Sevilla, Soul, Viedeň a i.) Patrí k vybraným svetovým výtvarným umelcom, ktorí dostali pozvanie na dlhodobý pobyt do medzinárodného Štúdia kreativity v Manufacture Nationale de Sevres v Paríži, kde realizoval vlastné projekty s využitím netradičného spracovania porcelánu (1992-1993). V roku 1998 natrvalo umiestnil dielo „Idiom“ vo vestibule Mestskej knižnice v Prahe. Inštalácia, vytvorená z približne 20 000 kníh, je symbolom nekonečnosti poznania a autor za ňu získal aj najviac ocenení. Jeho knižná rotunda s názvom „Gravity mixer“ sa stala podstatnou súčasťou expozície Českého pavilónu na EXPO 2000 v Hannoveri. V rokoch 2004-2005 reprezentoval slovenské výtvarné umenie v rámci putovného projektu „The New Ten“ po viacerých významných centrách Európy, ktorý bol koncipovaný ako symbolické pripojenie sa k Európskej únii v oblasti súčasného výtvarného umenia. V roku 2006 ho portugalská nadácia medzinárodného významu Calouste Gulbenkian Foundation oslovila, aby pri príležitosti osláv 50. výročia od jej založenia vytvoril špeciálny projekt. Jeho dielo „Book Cell“ tam bolo vystavené od júla 2006 až do januára 2007.
V roku 2008 vytvoril pre novootvorené Dox – Centrum súčasného umenia v Prahe „Sediment“ z kníh z rozmermi 9 x 24 metrov, v ktorého vnútrajšku sa ukrýva magický nekonečný priestor.
Matej Krén získal niekoľko prestížnych medzinárodných ocenení: Cenu kritiky a Cenu diváka za prezentované dielo „Idiom“ na Bienále súčasného umenia v Sao Paolo (1994). Hlavnú cenu v celosvetovej výtvarnej súťaži Promotion of the Arts organizovanej UNESCO v Paríži (1995). V tom istom roku mu významná americká nadácia Pollock-Krasner udelila tvorivé štipendium a za úspešnú reprezentáciu slovenského umenia v zahraničí prevzal ocenenie ministra kultúry SR. V roku 2004 sa stal držiteľom slovenského výročného ocenenia za umenie – Ceny Tatrabanky.
Krénove diela sú súčasťou mnohých zahraničných i domácich zbierok umenia. Jeden z jeho medzinárodne oceňovaných projektov posledných rokov „Pasáž“ predstavuje dominantu trvalej zbierky Galérie mesta Bratislavy.
Matej Krén od roku 1996 žije a tvorí v Prahe.
V Bratislave môžu návštevníci zhliadnuť jeho stálu inštaláciu „Pasáž“ v Pálffyho paláci na ul. Panská 19. K spolupráci s Mestkou galériou ho vyzval vtedajší riaditeľ Ivan Jančár.
Zdroj:
http://www.matejkren.cz/cs/matej-kren/zivotopis.php
https://gmb.sk/detail/matej-kren-pasaz
http://www.matejkren.cz/cs/book-cell/
https://www.eantik.sk/autor/1229/kren-matej/
Spracoval: Gustáv Murín