Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do zahraničia aj tí statoční policajti, ktorí praktiky Matovičovho komanda odhalili, ale uznania sa nedočkali. Dočkali sa ich pomsty, ktorú kryl a kryje prezident PZ SR Hamran, bývalý minister vnútra Mikulec, bývalý premiér Heger a už aj prezidentka Čaputová.

A tak máme už dvoch statočných policajtov, čo našli azyl v Bosne a Hercegovine, odkiaľ ich odmietajú vydať práve pre pochybné praktiky všetkých vyššiemenovaných.

Nasledujúce citácie sú z knihy „Slovensko – raj kajúcnikov, spravodlivosť podľa Matoviča“:

O praktikách Matovičovho komanda ako prvý prehovoril Ján Kaľavský, bývalý šéf operatívcov v NAKA, a teda pôvodne jeden z nich, ktorý sa v dobe toto rozhovoru pre prezradenie ich praktík schováva v zahraničí a bojí sa o svoj život (Plus 7 dní): „Začalo sa to pri takáčovcoch. Takáčovci sú mafiáni, treba všetkých zavrieť. Vyrábali sme vymyslené úradné záznamy. Že niekto má zbrane, že sa vyhráža susedovi, že je nebezpečný. V skutočnosti to bola hlúposť, ale papier veľa znesie. Úradný záznam vložil vyšetrovateľ do spisu a na jeho základe požiadal o nasadenie Lynx Commanda. Ráno o piatej sme vďaka tomu s veľkým krikom vtrhli k niekomu do domu, nad strechou hučal vrtuľník, len aby človek bol od začiatku zlomený. Aby sme ho váľali po zemi, aby bol na neho nátlak. Aby to mal od začiatku ťažké. Získali sme jedného svedka, ten je nalomený, tak mu nasľubujeme aj to, čo nesplníme. Ten nám povie, čo chceme. Postaráme sa, aby to potvrdili ďalší dvaja, a tak máme troch svedkov. To nikto neprebije. Viete, koľko bol zavretý advokát takáčovcov Ribár a ako sme mu robili zle? Vymyslené úradné záznamy, len nech je čo najdlhšie vo väzbe. To je modus operandi. Len aby sedel…“

Svedectvo Kaľavského potvrdzujú tí, čo to prežili. Svedčia o stredovekých praktikách slovenského „vymáhania práva“ bezprávím, ktoré začína už zatýkaním vyhliadnutej obete. Jeden z nich, JUDr. Martin Ribár to opísal podrobne a ďalej bojuje o potrestanie vinníkov.

KAJUCNICI, obálka

Svedectvo Jána Kaľavského

 

Redaktorke Ľudmile Lackovej takto ďalej vysvetľuje nezákonné praktiky skupiny Apači (Plus 7 dní):

„Fungovalo to u takáčovcov a funguje to aj ďalej. Gašpar, Hraško, Vorobjov. Bože, Vorobjov (bývalý funkcionár NAKA – pozn. red.). Po šiestich mesiacoch púšťali Vorobjova z väzby a v ten istý deň sme ho boli zase zadržať. On bol živý príklad, ako sa robí nátlak. Ten by mohol rozprávať! Ale asi sa bojí. Na neho hulákali tri hodiny – toho nám daj, toho nám daj – konkrétne mená. Vorobjov sa triasol. Zlomili ho… Gašpar na tlačovkách hovorí pravdu. Účelovo sme mu zamieňali listy. Kolega Dunčko povedal – ko.otovi vymeníme list. Nejaký neprajník mu písal, vulgárne nadávky tam boli, že skape v tej base. Neposlali sme mu listy od rodiny, od ženy. Načo? Však nech si ešte mesiac, dva počká. Ale tieto vulgárne sme mu posielali. To sa dialo. Keby som vám rozprával o všetkých situáciách, ktoré som zažil, tak jedno číslo Plus 7 dní je málo.

… v akých podmienkach sa priznali? Ak na nich hulákali, že im zoberú majetok, ženu im zavrú, lebo ona s nimi určite spolupracovala? Čo im ostávalo? Pristali. Potom za nimi chodili kolegovia, dávali im čítať pasáže z výsluchov, ktoré mali potvrdiť. Nikto z operatívcov tvrdenia neoveroval, nepreveroval. Ja som len čumel, čo sa tu deje. Skúšali sme najprv s mafiánmi – nevieš nám povedať niečo zaujímavé? To ťa spasí. Ale takého Beďa Slobodníka (bývalý funkcionár NAKA) čo mohlo spasiť? Jedine Smer. Už po voľbách Čurilla hovoril, že urobíme zločineckú skupinu. Z Fica, Gašpara, Bödöra a nakoniec urobíme celý Smer. Slobodník nám veľmi chcel dať nejakú bombastickú informáciu, ale policajtov sa musel vypytovať, čo by to tak mohlo byť. Museli ho nasmerovať. Naservíroval nám špeciálneho prokurátora Kováčika. Prišiel záznam podpísaný prokurátorom Repom a kolega Magula si ma zavolal k sebe, že Jano, prečítaj si ten záznam. Slobodník mal hovoriť o úplatku, nejakej knihe a Kováčikovi. Však dobre, vravím Magulovi – prever to, spoj sa so Slobodníkom. Volali Slobodníkovi, dali na hlasito telefón. Hovorili mu – máme od vás informácie ku knihe a k peniazom. On vravel – dávala sa tam nejaká kniha. A čo v nej bolo? To ja neviem, ja som to nevidel. Počul som na vlastné uši ako Slobodník vraví – ja neviem. Týždeň nato už vedel, čo bolo v tej knihe?! Nebláznite.

Zlom, prečo som začal vypovedať, nastal raz večer. Volal som Čurillovi v súvislosti s neskôr obvineným kolegom Kučerkom a Čurilla mi povedal – neboj sa, čoskoro budeš mať možnosť ísť k nim domov a môžeš mu zastreliť deti. To bol prvý zlom. O strieľaní detí sa ani nežartuje. Druhý zlom prišiel, keď zomrel generál Lučanský a kolegovia sa tešili. To som si povedal, že sú zvieratá.“

Redaktorka Lacková si pýta vysvetlenie:

 

   Na základe čoho tvrdíte, že sa z Lučanského smrti tešili?

My sme mali takú skupinu na WhatsAppe, Apači sa nazývala. Tam sme si posielali správy, že Mikulec zomrel – super, Balvan zomrel – palec hore, Lučanský zomrel – ďalší zárez na pažbe! Tí ľudia nemôžu prejsť cez psychotesty. Nemôžu robiť v polícií. Od kolegu Romana Staša viem, že Čurilla im kázal všetko vymazať, prípadne vymeniť mobily. Pýtam sa, prečo si mali všetko vymazať. Prečo?! Však sme všetko robili poctivo podľa zákona. Či nie?

Ja, Branislav Dunčko, Robo Magula, Roman Stáš, Ján Čurilla, Pavol Ďurka a zopár jeho spriaznených vyšetrovateľov, ktorí sa chodili radiť hromadne do kancelárie.

 

   Čiže nie celá NAKA.

Nie. Kdeže. To bola skupina policajtov plus niekoľkí prokurátori ako Repa, Šurek a zopár sudcov. Viete, kedy sme museli robiť akciu? To neboli náhody. Zatýkanie sa plánovalo vtedy, keď mal službu správny sudca. Niektorí strčili do väzby každého, na koho sme ukázali. Inak sme sudcov museli klamať, napríklad v príkazoch o nasadení informačno-technických prostriedkov. Ak sa nájde prokurátor, ktorý vás nemá rád, a sudca, ktorý nestíha všetko preštudovať a nadôvažok dôveruje prokurátorovi, je s vami koniec.

Tieto nezákonné praktiky rozoberá aj článok „Ko­mu zvo­nia do väz­by“, autorov  JUDr. Vale­rie Haš­čá­ko­vej, JUDr. Mi­ros­la­vy Pet­ro­vi­čo­vej LL.M. a Mgr. Mar­tina Škub­lu (www.pravnelisty.sk, 5.2.2022): „Vý­sled­kom tak­to nas­ta­ve­né­ho sys­té­mu je to, že or­gá­ny činné v tres­tnom ko­na­ní vop­red ve­dia, kto­rý sud­ca pre príp­rav­né ko­na­nie má v tom kto­rom týž­dni služ­bu. A to spra­vid­la s ta­kým ča­so­vým pred­sti­hom, že si mô­žu na­ča­so­vať vy­ko­na­nie pro­ces­ných úko­nov tak, aby bol návrh na vza­tie do väz­by pri­de­le­ný kon­krét­ne­mu sud­co­vi. Také­mu, kto­ré­ho prá­ve da­ný or­gán čin­ný v tres­tnom ko­na­ní z rôz­nych dô­vo­dov po­va­žu­je za „vhod­né­ho“…“

 

Redaktorka PLUS 7 DNÍ sa Kaľavského ďalej pýta:

 

   Okrem dôkazov tohto typu je ešte niekto na NAKA, kto potvrdzuje manipulácie vo vyšetrovaní veľkých káuz?

Áno. Napríklad kolega Emmel niečo potvrdil. A pozrite, ako skončil. Hneď ho obvinili z korupcie. To, že je postavený mimo služby, podpísal jeho nadriadený Čurilla, ktorý v tom čase už bol stíhaný za marenie spravodlivosti. Obvineného vyhodil obvinený.

 

   A čoho ste boli schopní?

Psychicky ľudí týrať, mučiť, vydierať, vymýšľať si dôkazy. To vám rozprávam s úplnou vážnosťou.

 

   Bojíte sa o život? Trochu dramatizujete, nie? Skôr sa asi bojíte väzenia.

Nezačali na Slovensku zomierať aktéri káuz, ktoré vyšetruje NAKA? Balvan sa obesil, Polóny zastrelil, Böhm sa zastrelil. Mikulca našli mŕtveho akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA, nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju… Advokát takáčovcov Almáši náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život. Nechcem byť utýraný a náhodne mi oko vypadne pri kľukoch. To nechcem zažiť. Viem, čoho sme boli schopní.“

 

Od tých čias majú na krku Apači a zvlášť Čurilla už desať samovrážd nimi obvinených a jeden pokus o samovraždu (pozri Júlia Piraňa Mikolášiková, blog.sme.sk, 1. 2.  2022)?!

 

Ako funguje Matovičove komando

   O ich praktikách vypovedal aj svedok, ktorý 7. decembra 2021 na hlavnom pojednávaní ŠTS v Pezinku opísal, ako sa k nemu správali vyšetrovatelia NAKA. Uviedol, že od jeho prvej minúty zadržania 15. mája 2020, či už vyšetrovateľ Ďurka, alebo vyšetrovateľ Čurilla dobre vedeli, že s danou trestnou činnosťou obvinený nemá nič spoločné. Bol však vzatý v pozícii svedka štýlom: zaklopali a vzali si ho s otázkou, či je ochotný vypovedať. Dali mu prečítať nezmysly, ktoré mal potvrdiť a usvedčiť ostatných. Zadržaný uviedol, že nemá problém povedať, ako to všetko bolo, no to, čo prečítal boli nezmysly (Júlia Mikolášiková, SME.blog): „Na to vyšetrovateľ Čurilla povedal: Ako myslíte. Predo mnou roztrhal papier – Zápisnicu o výsluchu svedka, do pol hodiny som bol obvinený a rok a pol som bol v kolúznej väzbe v Žiline. Jednoducho čakali, že napíšem list na NAKU, že mi Ďurka napíše, čo mám vypovedať, na akéhokoľvek člena a to sa naučím naspamäť.“

Vďaka tomuto svedectvu i Jána Kaľavského a získaným podporným dôkazom Čurilla a celá banda „Apačov“ z NAKA na krátky čas skončili v putách a aj vo väzbe – okrem Jána Čurillu, aj Pavol Ďurka, Milan Sabota a Štefan Mašin. Dôvodom bolo, že vyšetrovanie policajnej inšpekcie poukázalo na ich ovplyvňovanie svedkov a manipuláciu s  výpoveďami univerzálnych kajúcnikov. Medzičasom unikli ich vulgárne výroky, poukazujúce na totálnu absenciu úcty k zákonom a právam často aj krivo obvinených. Vládni politici (čo tak veľmi bojovali proti politickým zásahom do vyšetrovania) zasiahli a Čurilla a spol. boli už zakrátko na slobode a prisahali pomstu vedúcej vyšetrovateľke inšpekčného tímu, ktorý ich usvedčoval, ako aj sudcovi, ktorý súhlasil s ich väzbou. Naopak, svedok ich zneužívania právomoci verejného činiteľa, Kaľavský, je na úteku a len v Európe už známa nedôveryhodnosť ich praktík ho chráni pred vydaním a ich pomstou. Čurilla samotný, napriek tomu, že je stále voči nemu vedené trestné stíhanie, povýšil a stal sa za odmenu posluhovania aktuálnemu režimu zástupcom NAKA riaditeľa odboru Bratislava. O to sa postaral policajný riaditeľ Hamran, ktorý Čurillu a ďalších Apačov nazval „naši chlapci“. Absurdita Matovičovho režimu došla tak ďaleko, že hoci sú Hamranovi „chlapci“ naďalej vyšetrovaní za zneužívanie svojich právomocí, naďalej pracujú pod kuratelou Mikulca v NAKA a veselo si to tak môžu prípadne zopakovať!

Títo Hamranovi „chlapci“ nahradili elitu vyšetrovateľov, ktorých vyhnalo v roku 2010 duo Lipšic-Spišiak z Policajného zboru. Namiesto profesionálov naverbovali z ulice tak divotvorné tvory, že nimi vznesené obvinenia nemajú žiadny zmysel. Ústavný súd opakovane potvrdil, že navrhované sadzby trestov sú absurdne a neprípustne nadhodnotené. Generálna prokuratúra práve pre ten amaterizmus opakovane rušila a ruší nezmyselné obvinenia a advokáti sa dodnes sťažujú, že nevedia, pred čím majú obhajovať obvinených, pretože obvinenia im nedávajú žiadny zmysel. No a potom takéto obvinenie dostane do rúk absolventka Strednej priemyselnej školy potravinárskej, Záleská…

Názorným príkladom bola kauza Súmrak, kde vyšetrovateľ Vereščák z Košíc (?!!) mal konečne splniť najvyšší cieľ celej tejto nezákonnej vládnej kampane a naozaj obvinili R. Fica, R. Kaliňáka a ďalších. Len nebolo jasné z čoho! Nakoniec sa ukázalo, že snaživec z periférie sa pokúsil zavďačiť Matovičovej verzii spravodlivosti tým, že bývalých vládnych predstaviteľov obvinil z toho, že si vykonávali svoje vládne funkcie! Iróniou osudu sa jeho obžaloba výborne hodí na Matovičovu „koalíciu zloby“ so všetkými jej nezákonnými praktikami. Vereščákov pamflet nakoniec svojim rozhodnutím generálny prokurátor Žilinka zrušil. Vereščák sklamaný ako jeho niekoľkoročná nadpráca vyšla nazmar, odišiel od polície, ale dlho nesmútil, našli mu miestečko, kde povýšil – na námestníka riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy! Tak predsa len sa dočkal odmeny?

Kovařík už o pár mesiacov po odchode Zuriana musel sám odísť z postu prezidenta PZ SR pre neprípustné zmarenie zásahu policajnej inšpekcie tak, aby nestihli zatknúť dvoch svedkov proti Apačom. Tí ich totiž usvedčovali, že výpovede manipulovali, ako sa im to hodilo. Tí dvaja mafiáni od takáčovcov síce ušli, ale potom sa záhadne dostali do rúk práve Apačov a na tom celé vyšetrovanie zamrzlo. Jediný, kto trvá na svojom svedectve, Kaľavský, je na úteku a bojí sa o svoj život. Vyšetrovací tím na Apačov bol politickým rozhodnutím rozpustený. Matovičovo komando je predsa nepostihnuteľné. O to sa celý čas stará Matovičov vyvolenec Mikulec v poste ministra vnútra, kde napriek ôsmim odvolávaniam vydržal, až kým koncom roku 2022 nepadla celá vláda. A bol to Mikulec, ktorý nahuckal Kovaříka, aby z dovolenky zavolal šéfke vyšetrovacieho tímu, Diane Santusovej, a tým zmaril, čo sa ešte dalo. Ani Mikulec to nemal zo svojej hlavy. Ale takýto prešľap sa zakryť nepodarilo, lebo Santusovú začali prenasledovať a tá nemlčala. Tak naoko obetovali Kovaříka, ktorý sa akože dobrovoľne vzdal najvyššej policajnej funkcie. To urobil 15. septembra 2021, ale už 15. novembra 2021 sa stal poradcom Mikulca v pozícii generálneho štátneho radcu?!! K tomu má byt za mesačný prenájom 53 eur, plat do 3 000 eur a služobné vozidlo Hyundai Tuscon, čo je najpredávanejšie SUV v krajine. K tomu benzín zadarmo.

 

Najvyšší predstavitelia štátu ako tie tri opičky

    Medzičasom vyšlo najavo, že podľa týždenníka Plus 7 dní, v kancelárii Kaňku dňa 20. mája 2021 tajne stretol šéf operatívcov NAKA, Kaľavský, s premiérom Hegerom. O priebehu tejto tajnej schôdzky si ešte povieme, ale dôvod je nejasný. Kaľavský o tom nechce hovoriť, Heger schôdzku priznal, ale jej priebeh zahmlieva a za Kaňku hovorí to, že bol v júni roku 2022 obvinený z daňových podvodov za vyše 300 tisíc eur. Verný kresťan, Hegerov kamoš a nominant OĽaNO vo vedení lukratívneho štátneho podniku čelí trestnému stíhaniu…

Poznáme aj svedectvo bývalého šéfa NAKA, ktorý bol čurillovcami falošne obvinený: Plus 7 dní: „Prvýkrát som to začal vnímať pri zabezpečovaní ochrany vyšetrovateľa Jána Čurillu. Doniesli mi informáciu, že sa pripravuje jeho vražda, a hneď som zabezpečil pre neho i celú jeho rodinu úkryt. Keď som vydal opatrenie, aby okolie Čurillu monitorovali aj hliadky NAKA, prešiel jediný deň a hlásili mi, že Čurillovi už nič nehrozí. Vtedy som zbystril. Zrazu netreba? O nejaký čas prišiel za mnou šéf operatívy Jano Kaľavský a rozprával mi, ako Čurillov tím ovplyvňoval ľudí, aby vypovedali istým spôsobom. Mal som pocit, akoby mi rozprával obsah nejakého filmu. Vravím – Jano, to nemyslíš vážne! Ak to bude pokračovať, chcem o tom vedieť. V marci prišiel zase za mnou s tým, ako operatívci skrivili ďalší prípad. Presviedčali človeka, aby vypovedal inak, než vypovedal predtým. Poslal som Jana, nech to ide nahlásiť, a on nechcel, že to nikto nepotvrdí a on skončí.“ Zurian sa pokúšal upozorniť na toto nehorázne zneužívanie moci čurillovcami policajnú inšpekciu. A dopadlo to tak, ako predpovedal Kaľavský. Obaja so Zurianom, sú už vyštvaní z NAKA a Kaľavský navyše na úteku v zahraničí…

Beztrestnosť celej „čurillovskej mafie“ (podľa B. Kollára) však záhadne neskončila ani potom, čo bol Matovič hanebne vyhnaný z vlády a padla aj vláda jeho náhradníka. Prezidentkou Čaputovou poverený minister vnútra Šimko si netrúfol odvolať hlavu celej zločinnej organizácie, Hamrana, a keď si trúfol zmieniť sa o tom, že by mali byť kontrolovaní, urobili s Matovičom škandál, ktorý práve Čaputová „vyriešila“ napomenutím Šimka, Takže aj ona?

Kaľavský bol v neprítomnosti dňa 18. 7. 2023 neprávoplatne odsúdený sudcom Miroslavom Mazúchom na čudný trest 7 rokov nepodmienečne v najnižšej nápravnej skupine a bizarnú pokutu 5 000 eur? To že Špecializovaný trestný súd pod politickým šéfom dosadeným Matovičovou kamarilou, Hrubalom, ide na ruku „čurillovskej mafii“ a špeciálnemu Danielovi, je známe. Ale takýto súdny paškvil?

Podobné články

Piešťanský literárny okruh 2024

Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie