Afganistan – zámerne zanechaná mína?

Taliban

Šokujúce poznanie, že 20 rokov budovaná proamerická verzia tejto krajiny nevydržala viac ako 11 dní potom, čo sa nanútení americkí tútori stiahli, vyvolala pokusy ospravedliť to akýmsi vychytralým trikom typu „čím horšie, tým lepšie“.

Tu je jedna z naozaj divokých hypotéz:

 

„Proč Američané nechali v Afghánistánu veškerou vyspělou vojenskou techniku? A proč najednou podle smlouvy z Dauhá už není Taliban teroristickou organizací a nikdo se mu nesmí vměšovat do Afghánistánu? Celý cirkus s předáním moci Talibanu je americkým plánem na destabilizaci Číny skrze sousedící muslimskou provincii Xinjiang!

Američané totiž při odchodu z Afghánistánu za uplynulý rok za sebou zanechali naprosto veškerou vojenskou techniku, kterou předali afghánské armádě, která ale během několika týdnů ze svých pozic uprchla a zanechala tuto techniku k dispozici Talibanu. A právě Taliban se tak stane od této chvíle po zuby ozbrojenou islámskou organizací, která ještě před rokem a půl byla na americkém seznamu teroristických organizací, ale už na něm není. Co se stalo?

Američané podepsali s Talibanem a se zeměmi NATO podivnou smlouvu

Spojené státy a jejich spojenci opouštějí totiž Afghánistán v souladu s podivnou dohodou mezi USA a Talibanem z loňského 29. února podepsanou oběma stranami v Dauhá, hlavním městě Kataru. V rámci této dohody USA a jejich spojenci, včetně České republiky a Slovenska, vyškrtli Taliban ze seznamu teroristických organizací a zavázali se nevměšovat do vnitřních záležitostí Afghánistánu. Ano, slyšíte správně.

Po dlouhých 20 letech se zdá, že Američané a spojenci přišli k rozumu a nebudou se vměšovat do záležitostí Afghánistánu. Jenže, co tedy Američané a spojenci těch 20 let v Afghánistánu dělali? No, celých 20 let se díky válce v Afghánistánu naplno a bez přestávky točila kola amerického vojensko-průmyslového komplexu a akcionáři, lobbisté, kontraktoři, zbrojovky a banky se pořádně napakovaly na úkor amerického státního dluhu. Jednalo se o největší tunel amerických veřejných rozpočtů od dob války ve Vietnamu. A pro CIA v tom byla přidaná hodnota v tom, že získala kontrolu nad celosvětovým obchodem s opiem.

Jenže na rozdíl od amerického odchodu z Vietnamu v 70. letech se tentokrát odchod Američanů z Afghánistánu v něčem liší. Američané za sebou nechali naprosto veškerý hardware, veškerou vojenskou techniku a výzbroj. Oficiálním zdůvodněním bylo, že technika poslouží k výzbroji afghánské armády.

To byla ovšem záminka, protože všem bylo jasné, že afghánská armáda nemá žádné bojové zkušenosti, ale především ani odhodlání nasazovat život proti nepříteli, který do značné míry nepřítelem vůbec není, protože to jsou členové afghánských kmenů, přičemž válčení mezi muslimy je v Afghánistánu považováno za činnost proti vůli Alláha. Stejně tak chybí motivace Afghánců k boji, protože demokracie obrovské části afghánské populace nevyhovuje. Import demokracie do islámské země se prostě nepovedl, protože historicky je dané, že demokracie je s islámem neslučitelná.

Dohoda zajišťuje Talibanu navrácení kontroly nad celým Afghánistánem jako tomu bylo naposledy v roce 2001, ale zadarmo to nebude. Američané potřebují od Talibanu destabilizaci Xinjiangu v Číně!

Taliban tak již nyní disponuje americkou těžkou vojenskou technikou, ale i lehkými zbraněmi, obrněnými transportéry a další výzbrojí americké výroby, ale nezdá se, že by z toho Američané byli překvapení. Přesně s tímto vývojem totiž Pentagon počítal. Proč tedy Američané nechali na místě svoji výzbroj, když museli vědět, že za pár měsíců padne do rukou Talibanu?

Jedinou odpovědí je to, že to od samého počátku byl plán Američanů na vyzbrojení Talibanu nepřímou cestou, aby Washington nemohl být obviněn z vyzbrojování islámského Talibanu napřímo, chápete? Jak je možné vyzbrojit Taliban americkými zbraněmi, aby to nezablokoval americký Kongres, anebo aby to nekritizovali novináři? No, tak právě teď máte odpověď přímo před očima v těchto hodinách. Jenže, proč by Pentagon chtěl vyzbrojovat Taliban? No, tak pokud máte konceptuální gramotnost, tak první co uděláte, tak se podíváte na mapu Asie a co spatříte?

Afghánistán totiž přímo sousedí s čínskou provincií Xinjiang, ve které žijí miliony čínských muslimů Ujgurů. A právě Ujgurská otázka je hlavním kanónem americké zahraniční politiky na vnitřní destabilizaci Číny. Pokud nežijete zahrabáni pod kamenem a sledujete konceptuální procesy okolo sebe, tak vám nemohlo v posledních dnech uniknout, že se začíná mluvit o bojkotu zimní Olympiády v Pekingu příští rok.

Američané a jejich spojenci, včetně těch v Praze, už nyní a dopředu hovoří o bojkotu Olympiády v Číně kvůli pošlapávání lidských práv muslimských Ujgurů v provincii Xinjiang, která právě sousedí s Afghánistánem. A teď se zamyslete v konceptuální rovině, co je dnes prioritou č. 1 pro americkou zahraniční politiku? Vojenské operace v Afghánistánu, anebo politická a bezpečnostní destabilizace Číny jako amerického nepřítele č. 1 v dnešní době? Pokud vám to nedochází, tak si to ještě více probereme.

Ujgurská otázka se má stát nejen hlavní záminkou bojkotu zimní Olympiády v Číně, ale i bezpečnostní destabilizací celé komunistické Číny

Američané nemohou do Číny dodávat zbraně, munici a operační vybavení muslimským Ujgurům, aby začali provádět povstání a partizánský odboj na území Číny. To by bylo de facto přímé vyhlášení války Číně a do toho Pentagon nepůjde. Jenže, když ty zbraně budou do provincie Xinjiang proudit z Talibanem ovládnutého Afghánistánu, a bude se jednat o Talibanem “ukořistěné” americké zbraně, tak už Peking nebude moci Washington obviňovat z přímého vyzbrojování Ujgurů. Američané tak podle názoru naší redakce právě v této chvíli provedli konceptuální majstrštyk a bezpečnostní tah na globální šachovnici proti Číně.“

 

Odpoveď je prostá: Tento údajný „geniálny ťah“ zabúda, že nie je moslim ako moslim a že dokonca sú medzi nimi aj nezmieriteľné rozpory. Tak jedna radikálna akupina Al-Káida útočí na druhú radikálnu skupinu Taliban. Navyše Afganistan susedí s Čínou len v úzkom horskom koridore Wakhan, ktorý obrovská čínska armáda ľahko zablokuje. Nie, totálna porážka americkej politiky v Afganistane nemá iné ospravedlnenie len to, že išlo od prvopočiatku o obrovský zbrojársky biznis. A čím viac techniky Američania takto stratia, tým väčšie zákazy na ich náhradu americké zbrojárske firmy dostanú. Ako v každej vojne, aj v tejto išlo v prvom rade o peniaze. Ľudské nešťastie miliónov obyvateľov danej krajiny týchto biznismenov nezaujíma…

Podobné články

INDICKÝ FESTIVAL FARIEB

Na jar 2024 tento festival oslavujúci práve pestré farby jari zavítal aj do Bratislavy. Veľvyslanectvo Indie na čele s pani Veľvyslankyňou, J.E. Apoorva Srivastava, pripravilo

Čína na pohľad, aj na dohľad

Pre našinca je Čína príliš vzdialená. Vybrať sa tam je ako obísť Zemeguľu. A tak sa oni vybrali k nám. Je skutočne príkladné, že Čína