James Joseph Ragan (* 19. decembra 1944, Duquesne v Pensylvánii, † 14. 1. 2024). Je synom Johna a Teresy (Jakuba) Raganových. Ragan sa naučil angličtinu ako druhý jazyk k rodnej slovanskej rodine. V škole vynikal v atletike. Vyskúšal si New York Yankees, ale namiesto atletickej kariéry sa rozhodol ísť na vysokú školu. Ragan vyštudoval Saint Vincent College v Latrobe v Pensylvánii s titulom BA a Ohio University s titulom MA (1967) a Ph.D. (1971).
Bol odborným asistentom v odbore tvorivé písanie na Ohio University (1971 – 72), American College v Aténach, Grécko (1973) a University of Texas, El Paso (1979). Väčšinu svojej akademickej kariéry pôsobil 25 rokov na University of Southern California ako riaditeľ programu Professional Writing Program. Od roku 1993 pôsobil Ragan 25 rokov ako významný hosťujúci básnik na Karlovej univerzite v Prahe. Ragan tiež absolvoval významné hosťujúce profesorské pobyty na Cal Tech (1989 – 1992), University of Oklahoma (2007) a Bowling Green State University (2010). V roku 1984 mu boli udelené aj dve Fulbrightove profesúry na Lublyanskej univerzite v Slovinsku a v roku 1988 na Pekingskej univerzite v Číne. Má čestný doktorát zo Saint Vincent College (1990) a londýnskej Richmondskej univerzity (2001).
Početné Raganove knihy poézie zahŕňajú „In the Talking Hours“, „Lusions“, „The Hunger Wall“, „Womb-Weary: Poems“, „Too Long“, „Solitude“ a „The Chanter’s Reed“. Svoje verše recitoval šiestim hlavám štátov v Číne, Japonsku, Anglicku, Francúzsku, Španielsku, Brazílii a Česku, vrátane Michaila Gorbačova a českého prezidenta Václava Havla. V roku 1985 bol pozvaný vystúpiť na Prvom medzinárodnom festivale poézie v Moskve spolu s ďalšími Američanmi, Robertom Blyom a Bobom Dylanom. V priebehu rokov spolupracoval s mnohými básnikmi na podujatiach, prednáškach a workshopoch. Napríklad v roku 2005 vystúpil s Anne Waldmanovou v Getty Center na tému trvania v poézii, aby doplnil tému „Trvanie“ z rokov 2004 – 2005 Getty Research Institute. Ragan tiež napísal a konzultoval mnohé hry a scenáre pre javisko a film. Spolupracoval s mnohými filmovými producentmi vrátane Albert S. Ruddy Productions (The Godfather) v Paramount Pictures, Arista Films, Kitty Films, Kairos Balkan Films, Fog and Desire Films v Prahe a Maccana Teoranta Films v Írsku. Medzi pôvodné hry od Ragana patria „Saints“ a „Commedia“. Pôvodné filmové scenáre od Ragana zahŕňajú „Faber“, „The Man“ založený na živote Howarda Hughesa a napísaný pre Clinta Eastwooda a „Lady Oscar“.
James Ragan bol medzinárodne uznávaný básnik, dramatik a esejista. Jeho 10 básnických kníh vyšlo v prestížnom nakladateľstve Grove Press a boli preložené do dvanástich jazykov. Medzi ocenenia patria tri Fulbright profesory, dve honorárne doktoráty, Emersonova cena poézie, 8 nominácií na Pushcart, Citácia americkej poézie a Nadácia Swan Foundation Humanitarian Award. Je o ňom televízny dokument „Kvety a korene“ (Arinafilms, 2013; ocenenie na Bratislavskom filmovom festivale, kde mal film premiéru). Raganove hry boli hrané v USA, Rusku, Grécku a Číne. V roku 1996 magazín BUZZ pomenoval Ragana ako jedného z „100 najlepších ľudí v Los Angeles, ktorí spôsobujú rozdiel“. Prednášal, vyučoval a recitoval ukážky z vlastnej tvorby aj v mnohých ďalších mestách sveta: vo Viedni, v Prahe, Belehrade, Sarajeve, Benátkach, Moskve, Paríži, Pekingu či Tokiu. Od svojej prvej návštevy Prahy v roku 1992 dlhé roky viedol prázdninové kurzy poézie a semináre tvorivého písania na Karlovej Univerzite. Pochádzal z východného Slovenska. Viac v rozhovore TU.
Zdroje:
http://www.poetryfoundation.org/bio/james-ragan
https://en.wikipedia.org/wiki/James_Ragan
https://www.legacy.com/us/obituaries/name/james-ragan-obituary?id=54107113
Spracoval: Gustáv Murín