Deň indickej kuchyne

Už po osemnásty krát, a symbolicky 18. 10. 2019, sa žiaci SOŠ Gastronómie a hotelových služieb, Farského č. 9 v Petržalke, pod vedením ich majstrov odborného výcviku oboznamovali s cudzokrajnou kuchyňou. Tentoraz to bola indická.

Slávnostná tabuľa
Slávnostná tabuľa

Za šesť rokov trvania projektu takto svoju národnú kuchyňu predstavili veľvyslanectvá Indonézie (dva krát), Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela, Srbska, Vietnamu, Rakúska, Bulharska, Českej republiky, Číny, Rumunska, Albánska a Ruska.

Predošlého Dňa ruskej kuchyne v marci 2019 sa na pozvanie veľvyslanca Ruskej federácie J. E. Alexeja Leonidoviča Fedotova zúčastnil aj vtedy nový indický veľvyslanec J. E. Vanlalhuma. Projekt ho nadchol a tak prevzal štafetu po svojich diplomatických kolegoch. Mal navyše výdatnú oporu v majiteľovi bratislavskej indickej reštaurácie Ashoka Authentic Indian Restaurant (Hodžovo námestie 2, vchod  aj z Obchodnej ulice v budove hotela Crowne Plaza), pánovi Akshayovi Dixitovi. Osobnosť pána Dixita je známa všetkým gurmánom (vystupoval aj v rôznych televíznych reláciách, rádiách či tlačených médiách) keďže v hlavnom meste Slovenska žije už viac ako tridsať rokov.

Poďakovanie výnimočnej osobnosti
Poďakovanie výnimočnej osobnosti

Podporiť Deň indickej kuchyne sa rozhodol nielen výberom špičkových Indických destilátov a vín z ponuky svojej reštaurácie, ale milo prekvapil tým, že zabezpečil cestu majstra šéfkuchára menom Deepak Rama z Nai Dillí do Bratislavy „na otočku“, aby navaril len špeciálne pre túto aj preto výnimočnú udalosť!

Indický majster šéfkuchárov
Indický majster šéfkuchárov

To ocenili vážení hostia pána indického veľvyslanca J. E. Vanlalhumu. Na jeho strane slávnostne vyzdobeného stola to boli veľvyslanec Brazílie J. E. Luíz Balduino s manželkou, veľvyslanec Kórejskej republiky J. E. Byung Hwa Chung s manželkou a veľvyslanec Srbskej republiky J. E. Prof. Dr. Momčilo Babić s manželkou.

VIP hostia
VIP hostia

Ešte pred samotným hodovaním v krátkom úvodnom ceremoniáli s hymnami Indie a Slovenska, ktorý viedla zástupkyňa riaditeľa školy Ing. Janka Krošláková, prehovoril samotný riaditeľ školy, Dr. Jozef Horák, a následne indický veľvyslanec J. E. Vanlalhuma. Riaditeľ Horák vo svojom príhovore vyzdvihol pozoruhodnú „udržateľnosť“ projektu, ktorý ani po šiestich rokoch nestráca dych a každý ďalší takýto Deň prináša niečo nové. Pán veľvyslanec J. E. Vanlalhuma zasa upriamil pozornosť prítomných VIP hostí, ale aj zástupcov BSK, rodičov, médií a samotných žiakov a ich učiteľov na osem tisíc rokov dlhú tradíciu indickej kuchyne, ktorá zdôrazňuje, že jedlo je liekom a teda jeho výber nie je náhodný. Navyše táto druhá najľudnatejšia krajina sveta bola po stáročia zdrojom korenín, ktoré prenikli aj na európsky trh a tak aj na slovenský stôl. Okrem regionálnych a náboženských vplyvov zasiahli do indickej kuchyne aj prvky britskej, portugalskej a holandskej koloniálnej kultúry. Upozornil tiež, že napriek tejto rozmanitosti, existuje jedno národné jedlo, Daal, ktorého receptúra sa datuje približne 5 000 rokov. Nemohlo tým pádom chýbať ani v ponuke Dňa indickej kuchyne.

Tanec študentov 1
Tanec študentov 1

V krátkom kultúrnom programe sa folklórnym tancom predstavil pár žiakov školy, žiak odboru kuchár Filip Agelič a Lea Fischeorvá, a po nich hostia i domáci zhliadli pôsobivé video o krásach i atrakciách Indie.

Tanec študentov 2
Tanec študentov 2

Potom sa všetci VIP hostia presunuli do stolovne, kde za slávnostný stôl na strane pána riaditeľa Horáka zasadli zástupca Rady rodičov pán Ing. Pavol Líška, referentka Odboru školstva, mládeže a športu BSK pani Eva Matejovičová, pán Akshay Dixit, koordinátor projektu Gustáv Murín a tiež podnikateľ v oblasti gastronómie pán Karol Niederle z USA. Médiá zastupovali naozaj reprezentatívne šéfredaktorka GASTRO-revue pani Vierka Dudášová a vyslaná redaktorka týždenníku Slovenka Viera Mašlejová s fotografom.

Prípitok indickým rumom
Prípitok indickým rumom
Prípitok indického veľvyslanca
Prípitok indického veľvyslanca

Po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína tmavým indickým rumom Old Monk začala samotná degustácia. A opäť išlo o novinku, keďže po prvý krát (v duchu tradície indickej kuchyne) boli všetky jedlá na menších miskách servírované naraz. Sprievodcom tohto menu obsahujúcim až deväť rôznych jedál bol pán Dixit. Boli to: Mutton Rogan Josh (jemne pikantné baranie mäso na kašmírsky spôsob), Maharadza Chicken (kuracie mäso v krémovej omáčke s kešu orieškami), Mutter Paneer (indický syr podávaný s hráškom a dostupný už aj u nás pod názvom Mliečna kocka), Daal Tadka (s využitím fazuľky mungo), Basmati Pulao Rice (ryža basmati), Papaddum (chrumkavé placky zo strukoviny), Kheer (sladkosť na spôsob ryžového pudingu) a čerstvý šalát.

Celé menu naraz
Celé menu naraz

K tomu sa podávala čerstvo pripravená limonáda a biele i červené víno indickej značky Sula. Pán Dixit si dáva záležať na originalite nielen receptov, ale aj surovín, a preto je jeho reštaurácia určená hlavne gurmánom, takže tu nenájdete klasické skupiny zájazdových či iných stravníkov tohto masového typu. Aj čašníci sú indickí! Za všetko hovorí aspoň jeden odkaz spokojných zákazníkov na Tripadvisor: „Ako Briti žijúci v Bratislave sme sa snažili nájsť indické reštaurácie rovnakej úrovne, ako sme zvyknutí vo Veľkej Británii. Naše jedlo v Ashoke pred niekoľkými dňami by sa celkom dobre porovnalo s väčšinou indických reštaurácií, ktoré navštevujeme vo Veľkej Británii, a je do istej miery najlepším indickým jedlom, ktoré sme jedli v Bratislave. Jedálny lístok je rozsiahly, najmä ponúka veľa vegetariánskych jedál za rozumné ceny a jedlo je veľmi dobré a rozmanité – korenistejšie jedlá (napríklad Mutton Madras) majú naozaj silu, ale existuje tu veľa miernejších možností. Služba bola priateľská a efektívna a ceny neboli neprimerané vzhľadom na miesto a kvalitu. Určite sa vrátime!“

Za slávnostným stolom
Za slávnostným stolom

Aj majster šéfkuchár Deepak Rama mohol na záver konštatovať,  že ním pripravené menu malo u VIP hostí veľký úspech. Tí vyjadrili svoju spokojnosť na záver obeda i chválou pre video-dokumentáciu, ktorú zabezpečoval Viliam Šuška z VideoPressAgency. Veríme, že sa táto spokojnosť prejaví aj v pokračovaní projektu. Veľvyslanci Brazílie a Severnej Kórei ocenili publikáciu „Dni národnej kuchyne“ opisujúcu všetky dovtedajšie podujatia aj s atraktívnymi receptami. Obaja prisľúbili účasť ich ambasád na tomto projekte na budúci rok.

Obálka edukačnej publikácie
Obálka edukačnej publikácie

Pán veľvyslanec J. E. Vanlalhuma šiel osobne do kuchyne poďakovať žiakom a ich majstrom za skvelo odvedenú neľahkú prácu s ukážkami naozaj exotickej kuchyne. Pri náročnej skúške v kuchyni žiakov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek a Zoltán Černák.

Študenti v kuchyni
Študenti v kuchyni
Študenti sa učia od majstra
Študenti sa učia od majstra

Výzdobu slávnostného stola i obsluhu zvládli na výbornú žiaci učebných a študijných odborov čašník, servírka, pracovník v hotelierstve a cestovnom ruchu spolu s predsedníčkou žiackej Rady Nikolou Dobijovou. V kuchyni sa osvedčili žiaci študijného odboru Hotelová akadémia pod vedením učiteľky odborných predmetov Ing. Dany Mázikovej. K príprave Dňa prispela cenným prístupom aj učiteľka odborných predmetov Ing. Daniela Šidliková. Koordináciu s veľvyslanectvom do všetkých detailov viedla Ing. Janka Krošláková.

Pamiatka na výnimočnú kulinársku udalosť
Pamiatka na výnimočnú kulinársku udalosť

A čo je najdôležitejšie – do projektu sa zapojila celá škola. Od tých, čo pomáhali v kuchyni, cez tých, čo vyzdobili slávnostnú stolovňu, až po tých, čo koštovali rovnaké jedlá, aké boli servírované VIP hosťom. Cieľ projektu sa tak naplnil mierou vrchovatou.

 

Foto: Desana Dudášová

 (gm)

Podobné články

INDICKÝ FESTIVAL FARIEB

Na jar 2024 tento festival oslavujúci práve pestré farby jari zavítal aj do Bratislavy. Veľvyslanectvo Indie na čele s pani Veľvyslankyňou, J.E. Apoorva Srivastava, pripravilo

Titulka

VEČNÁ OTÁZKA (Indický príbeh)

Stručný záznam z cesty: „Konferenciu v žalúdku zakončila búrlivá diskusia, takže som bol nútený nad ránom podstúpiť neveselú, smutnú tlačovku, z ktorej vyšla valná hromada…“ Ak ste