Deň rakúskej kuchyne

Slávnostný stôl

Dňa 11. 5. 2017 sa po dvanásty raz študenti SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke pod vedením ich majstrov odborného výcviku oboznamovali s cudzokrajnou kuchyňou. Tentoraz to bola rakúska.

Doteraz takto svoju národnú kuchyňu predstavili od roku 2013 veľvyslanectvá Indonézie, Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela, Srbska a Vietnamu.

Cieľom projektu je dať príležitosť študentom školy, aby sa oboznámili s exotickými, ale nie komplikovanými receptami cudzokrajnej kuchyne, ktoré budú môcť uplatniť aj v praxi. To zdôraznil vo svojom príhovore aj riaditeľ školy Dr. Jozef Horák. Upozornil, že v projekte po exotických kuchyniach prichádza nám veľmi blízka gastronómia a privítal rekordný počet veľvyslancov. Ich výber zdôvodnil vo svojom príhovore hlavný hostiteľ, rakúsky veľvyslanec pán Helfried Carl. Prítomní diplomati totiž reprezentovali krajiny bývalej monarchie – česká veľvyslankyňa pani Lívia Klausová, chorvátsky veľvyslanec pán Jakša Muljačič, slovinská veľvyslankyňa pani Bernarda Gradišnik, poľský veľvyslanec pán Leszek Soczewica, bulharská veľvyslankyňa pani Yordanka Chobanova a rumunská veľvyslankyňa pani Steluta Arhire.

Spoločné foto so štyrmi Veľvyslankyňami a tromi Veľvyslancami. (SOŠ Farského 9)

Pán veľvyslanec Carl zdôraznil, že so všetkými týmito krajinami má Rakúsko veľmi dobré vzťahy a to sa premieta aj do jeho priateľských kontaktov s pozvanými kolegyňami a kolegami. Upozornil tiež, že tento rok si pripomíname 300. výročie od narodenia cisárovnej Márie Terézie, ktorej najhonosnejší portrét je práve v bratislavskom Primaciálnom paláci. Slávnostný úvod Dňa rakúskej kuchyne na SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke patril hymnám Slovenska a Rakúska, nasledovali prejavy a záver spestrili študenti školy výberom folklórnych melódií v podaní dvoch huslí a basy.

Za slávnostným stolom
Za slávnostným stolom

Za slávnostný stôl zasadli oproti veľvyslancom a veľvyslankyniam hostia pána riaditeľa Horáka: v prvom rade novinári, ktorí sa venujú téme gastronómie a turizmu: Justín Topoľský (Guest), Viera Dudášová (Gastro-revue), Beata Havranová (kamkam.eu), Viliam Šuška (Vega TV) a Kristína Ilaszová (WomanMan.sk). Prítomný bol aj štáb TV Markíza. Ich reportáž môžete porovnať s reportážou Vega TV. Hosťom pána riaditeľa bol aj pán Miroslav Horák, ktorý sa ako šéfkuchár dostal na špičku viedenskej gastronómie a preto mohol zasvätene komentovať vybrané jedlá. Po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína začala samotná degustácia vybraných jedál.

Slávnostný úvod podujatia
Slávnostný úvod podujatia

Presne v duchu projektu boli jedlá jednoduché, ale zároveň osobité. Po polievke sa ozdobou menu stalo jedlo, ktoré je v Rakúsku mimoriadne obľúbené (dokonca kedysi aj cisárom Franzom Jozefom), ale na Slovensku prakticky neznáme – Tafelspitz. Ide o plátok toho najlepšieho hovädzieho mäsa z tzv. kvetovej špičky. Po trojhodinovom varení so zeleninou je takto získaný vývar základom už spomínanej polievky s krupicovými haluškami. Prílohou hlavného jedla boli opekané zemiaky s pažítkovou omáčkou a žemľovým chrenom. Čokoládový dezert Belvedere s jahodou zavŕšil kulinárske hody. Ako bonus ponúkol pán riaditeľ Horák bratislavské rožky, podľa originálnej receptúry, čo ocenila v minulosti aj odborná porota a oceňujú aj poslanci Európskeho parlemtnu v Bruseli, kam za minulý rok  poslali až 500 kusov tejto tradičnej bratislavskej pochúťky. K jedlám boli podávané vína z Burgenlandu a Dolného Rakúska vybrané pánom veľvyslancom: Grüner Veltliner (Kies, Weingut Kurt Angerer, 2016), Cuvée Q2 (Weingut Gager, Deutschkreutz 2015) a Auslese Cuvée (Kracher, 2016).

Polievka
Polievka
Hlavné jedlo
Hlavné jedlo
Dezert
Dezert

Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek a Zoltán Černák. Výzdobu slávnostného stola i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, ktorých viedli Bc. Viera Nižňanská, Bc. Janka Drdacká, Mgr. Helena Grachová a Ing. Danica Šidlíková. Koordináciu s Veľvyslanectvom zastúpeným Ingrid Tomčíkovou na príprave celého podujatia do všetkých detailov viedla Ing. Janka Krošláková. Výkony študentov a majstrov školy prítomných diplomatov tak nadchli, že svoju účasť na projekte prisľúbili veľvyslankyne Českej republiky a Bulharska. Deň rumunskej kuchyne je už naplánovaný na jún 2017.

Jedlá boli servírované aj učiteľom a študentom. Pochutili si tak všetci.

Gustáv Murín

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on email

Podobné články

Vlak do Rajky, pre jednoho pasažiera

RAKÚSKY COVIDOVÝ ABSURDISTAN

V septembri 2021 som bol pozvaný na literárny festival v Belehrade, Srbsko. Z Bratislavy nie je priamy spoj, tak som šiel diaľkovým autobusom na trase Bratislava –

Lavička Havla so žobrákom

Osudy v kameni – ukážka z rukopisu

Náhla sobotná porada   Už sme si povedali, že pokusné objekty biologického skúmania nepoznajú kalendár, ani pracovný čas. Preto je Daxa v laboratóriu aj v