Dr. Dušan Makovický – slovenský lekár, publicista, spisovateľ a prekladateľ

Tolstoy and Dushan Makovitsky

Dr. Dušan Makovický (* 10. december 1866, Ružomberok – † 12. marec 1921, Ružomberok), bol slovenský lekár, publicista, spisovateľ a prekladateľ.

   Pochádzal zo zámožnej rodiny. Rodina Makovických bola začiatkom 20. storočia považovaná za najbohatšiu na území Slovenska. Peter Makovický sa vyšvihol z obyčajného kupeckého pomocníka na spolumajiteľa obchodu so zmiešaným tovarom. U Makovických ste dostali všemožný tovar. Od ihiel až po osivo pre roľníkov a menšie stroje.

   S priezviskom Makovický sú taktiež spájané začiatky slovenského bryndziarstva. Manželia vybudovali impérium a vychovali 11 detí. Krátko po pôrode najmladšieho mama Anna Makovická zomrela. Sestra Ľudmila, mala syna Igora Beniača – slovenského politika a signatára Martinskej deklarácie.

   Dušan Makovický získaval vzdelanie v Ružomberku, v Nagykőrösi a Šoprone. Medicínu začal študovať na lekárskej fakulte v Prahe, kam pricestoval 14. októbra 1885. Po roku a pol po neúspešných skúškach pokračoval v rakúskom Innsbrucku a od 29. apríla 1889 do 15. marca 1890 v Berlíne. Promoval v júli 1891 v Prahe.

   Makovický bol rebel. Prejavoval to rôznymi spôsobmi. Na slávnostnom obede pri oslavách Živeny, na protest proti politike Martina, sa s ďalšími Ružomberčanmi, Vavrom Šrobárom a Augustínom Ráthom, zodvihli a demonštratívne odišli za Masarykom do Bystričky pri Martine, kde sa zdržiaval.

   Ešte ako študent podnikol svoju prvú cestu do Ruska, v Moskve pobudol od 6. marca 1890 do 1. mája 1890. V rokoch 1891-1894 pôsobil ako sekundárny lekár v Innsbrucku, v roku 1894 odišiel do Budapešti, no ešte toho roku začal pôsobiť ako praktický lekár v Žiline (budova v ktorej býval je pomenovaná po ňom), v rokoch 1904-1910 bol osobným lekárom ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého v Jasnej Poľane. Už počas pražských vysokoškolských štúdií sa Makovický zoznámil s literárnym dielom a filozofiou ruského mysliteľa Leva Nikolajeviča Tolstého. Jeho učenie ho sprevádzalo po celý život a ovplyvnilo natoľko, že sa stal vegetarián a abstinent.

   V tom čase sa stretol s Milanom Rastislavom Štefánikom, ktorý tam Tolstého navštívil. V rokoch 1915-1916 bol internovaný za odpor voči vojne, v roku 1919 ochorel na brušný týfus. O rok neskôr sa spolu so svojou ruskou manželkou, s ktorou sa medzičasom oženil, spolu vrátili do Ružomberka, kde v roku 1921 spáchal samovraždu.

 

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1an_Makovick%C3%BD

https://www.divadlozilina.eu/podujatia/dusan-makovicky-sa-obesil-vo-svojom-rodnom-dome/

Lekár a prekladateľ Dušan Makovický: Syn boháča zasvätil život Tolstému. Pomohol mu utiecť, no nezvládol bez neho žiť

 

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

Piešťanský literárny okruh 2024

Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie