Igor Luther – kameraman pôsobiaci v Nemecku

Igor Luther
Igor Luther

Nar. 5. august 1942, Banská Bystrica-Jakub

Igor Luther pôsobí od roku 1968 Mníchove. Rodák z Banskej Bystrice nakrúcal s režisérmi zvučného mena, ako boli Juraj Jakubisko, Volker Schlöndorff, Alain Robbe-Grillet alebo Andrzej Wajda. Debutoval filmom Kristove roky z roku 1967. Ešte pred týmto dielom spolupracoval s Jurajom Jakubiskom na krátkom filme Dážď, kotrý bol ocenený Hlavnou cenou na nemeckom festivale v Oberhausene.
Po Kristových rokoch nasledovali filmy Muž, ktorý luže, Vtáčkovia, siroty a blázni a Eden a potom, po ktorých sa Igor Luther na slovenskej kameramanskej scéne odmlčal a emigroval do Nemecka.

Vo svojej kariére pokračoval s úspechom aj v zahraničí a stal sa dvorným kameramanom Volkera Schlöndorffa. V roku 1979 stál za kamerou pri filme Plechový bubienok, ktorý bol ocenený Oscarom za najlepší zahraničný film. Na svojom konte má množstvo nemeckých filmov.
Je držiteľom Výročnej ceny SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu SR 1967,  získal aj Cena za kameru v kategórii tzv. trezorových filmov za film Vtáčkovia, siroty a blázni.

 

Pripravil: G. Murín

Zdroj: Wikipédia, internet

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do