Igor Marko s Petrou Markovou spoluvytvárajú urbanistickú podobu nielen Londýna

Petra Marková

Igor Marko, MA ARCH ARB, (1970, Bratislava) po ukončení štúdia architektúry na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa Igor v 90. rokoch presťahoval do Londýna, kde spoluzaložil interdisciplinárne dizajnérske štúdio FoRM Associates. Ako riaditeľ FoRM viedol množstvo transformačných projektov v Európe a Severnej Amerike vrátane Northala Fields Park v Londýne, a Irwell River Park, komplexná stratégia revitalizácie manchesterského nábrežia. So zameraním na transformačnú hodnotu placemakingu radí klientom súkromného aj verejného sektora v oblasti integrácie verejnej sféry do nových projektov a veľkých regeneračných schém. Dohliadal na množstvo medzinárodných workshopov a iniciatív pre organizácie vrátane The Architectural Association, The London School of Architecture, Stadslab European Urban Design Laboratory, Aspen Institute Prague a rôznych architektonických škôl. 

Spolu s Petrou Markovou, MA ARCH ARB RIBA, MA, je spoluzakladateľom a kreatívnym riaditeľom Marko&Placemakers. Už viac ako štvrťstoročie radia a dodávajú úspešné projekty nad rámec tradičných oblastí architektúry. Experimentálny prístup k urbanizmu viedol k získaniu zákaziek pre vizionárske nápady, ako napríklad Car Free London, čím pripravil pôdu pre transformáciu londýnskeho pešieho a cyklistického prostredia.

Pravidelne vystupuje na konferenciách a debatách o trvalo udržateľnom rozvoji miest, vystupoval na fórach ako konferencia Changwon Eco-City v Južnej Kórei a Európsky hospodársky kongres. Jeho práca bola široko publikovaná v Severnej Amerike, Európe a Ázii.

Podieľa sa aj na kontroverznej druhej zástavbe lokality Vydrica (prvá, bližšie k tunelu, bola úspešná), kde developeri fakticky podkopali hradný vrch a aby sa nezrútil viac ako rok vkladali stovky ton betónu do oporného múru. Navyše je tu jediný cestný spoj a ak dôjde k akémukoľvek prerušeniu jeho priestupnosti, obyvatelia ostanú v tomto betónovom Podhradí uväznení bez alternatívy inej cesty. Sám k projektu povedal (vydrica.com): „Vydrica je kus stratenej Bratislavy, ktorá už dlho čaká na potrebnú rehabilitáciu. Preto som sa potešil, že sa projekt rozhýbal. Projekt potreboval čas a musel jednoducho dozrieť. Spomínam si, že moja prvá myšlienka bola: „Fíha, tak toto bude tvrdý oriešok pre architektov!“ Je to jeden z najťažších projektov, aký v kontexte Bratislavy niekto môže mať na stole. Vtedy som ešte netušil, že budem jeho súčasťou. Bola mi ponúknutá spolupráca a ja si od prvého momentu naplno uvedomujem, že je to jedinečná výzva, ktorá vyžaduje extra dávku rešpektu a zodpovednosti.“

 

Zdroje:

http://markoandplacemakers.com/about

https://dennikn.sk/2350066/vydrica-pod-bratislavskym-hradom-meska-s-vystavbou-pricinou-su-zlozite-prace-na-hradnom-kopci/

https://www.trend.sk/trend-archiv/architekt-igor-marko-moste-vidno-vsetko-co-urobite-zle

https://www.asb.sk/aktualne/igor-marko-ak-chceme-nieco-zmenit-musime-aj-riskovat

Architekti Vydrice: Igor Marko

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články