Pavel Zuštiak – majiteľ divadelného súboru v New Yorku

Zuštiak
Zuštiak

Pavel Zuštiak je režisérom, choreografom, umelcom a zakladateľom / umeleckým riaditeľom súčasnej výkonnej skupiny Palissimo v NYC. Narodil sa v komunistickom Československu a vycvičil sa na škole pre nový tanečný rozvoj v Amsterdame. Jeho inscenované verejné umelecké diela – často označované ako ľudské a humánne – spájajú abstraktné aspekty tanca s nelineárnymi kvalitami divadelného obrazu do multidisciplinárnych diel bohatých na evokatívne obrazy a piercing emocionálnej rezonancie, zatiaľ čo oslovujú divákov ako súhrnné multi-senzorické divadelné zážitky.

Zuštiak je víťazom Ceny za princeznú cenu Grace v rokoch 2014, 2009 a 2007, ktorá je príjemcom ceny prezidenta LMCC za rok 2007 za vynikajúcu umeleckú prax, ocenenie NEFA / NDP za rok 2012 a Guggenheim Fellowship. Jeho päťhodinová trilógia BALENÝ BIRD (inšpirovaný románom Jerzyho Kosińského) získala nomináciu na Bessie Award za vynikajúcu produkciu za rok 2013.

Zuštiakovo dielo prezentovalo Wexnerovo centrum pre umenie, Výkonný priestor 122, Baryshnikovské umelecké centrum, Centrum umenia Abrons, Legionárske umenie, PADL West a medzinárodne v Divadle Archa (Česká republika), Bratislavský festival pohybov, Slovenské národné divadlo, Festival KIOSK, Štátne divadlo Košice (Slovensko) a Bytom Int’l. Dance Festival (Poľsko). V roku 2015 je tvoril pre New York Live Arts, Walker Arts Center a Legion Arts.

Zuštiak bol umelcom v rezidencii Vermont Performance Lab, Národným choreografickým centrom Maggie Allesee, Výskumom pohybov, Baryshnikovským umeleckým centrom, Abrons Arts, LMCC, Grotowski Institute v Poľsku a Stanica na Slovensku.

 

Pripravil: G. Murín

Zdroj: http://slovensko.rtvs.sk/clanok/ludia/nasi-a-svetovi-pavel-zustiak

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do

Marcinko

„Tvrdý bojovník“ Marcinko

Ďalším Slovákom, ktorý sa presadil v ďalekom svete bol Richard „Dick“ Marcinko (* 21. november 1940, Lansford, Pensylvánia, USA – † 25. december 2021). Najviac