Ján Mojto sa stal v Nemecku filmovým, televíznym a hudobným magnátom

 

Ján Mojto (13. máj 1948, Nitra) filmový producent a medzinárodný distribútor televíznych a divadelných práv, prevádzkuje niekoľko kanálov klasickej hudby v Európe.

Jeho otec bol amatérsky filmár. Narodil sa v roku 1909 a patril ku generácii, ktorá bola fascinovaná technikou. Mal jednu z prvých špeciálnych kamier na Slovensku, ktorou filmoval rodinné filmy.

Ján Bratislave študoval arabistiku a literárnu vedu, chcel sa živiť písaním.

Plány mu zmenila okupácia v auguste 1968. Zatúžil po slobode a po svete (Profil/Pravda): „Dostal som povolenie vycestovať na tri mesiace, ale musel som opustiť rodičov, súrodencov, celú rodinu. Šiel som s vedomím, že sa už nikdy nebudem môcť vrátiť.“

Mojto, ktorý hovorí ôsmimi jazykmi, vyštudoval literatúru a históriu v Bratislave a Mníchove.

Popri štúdiu pracoval ako robotník. Neskôr získal i ekonomické vzdelanie a titul MBA na Institut Européen d’Administration des Affaires vo Fontainebleau vo Francúzsku, takže sa mohol zamestnať v poisťovni.

Vo filmovom priemysle v tom čase nastávali zmeny – pribúdali súkromné televízie, ktoré potrebovali nové formáty, rástla obľuba videokaziet, firmy sa museli prispôsobiť moderným trendom. Mediálny magnát Leo Kirch hľadal ľudí, ktorí tomu rozumeli. Mojto ho zaujal už počas pohovoru v roku 1978. Kirchov životopisec Thomas Clark Slováka opísal ako mladého muža „s oceľovomodrými očami a trochu pridlhými vlasmi“, ktorý bol „strašne frustrovaný“. Kirch ho však ihneď zamestnal. Spriatelili sa a Mojto to dotiahol až na miesto jeho zástupcu.

Svoju kariéru teda začal v Kirch Group, ako novinár so špecializáciou na film, divadlo a literatúru. Vypracoval sa za 14 rokov až do roku 2001 zodpovedný za programový sektor.

Ako producent a koproducent v KirchMedia bol Jan Mojto zodpovedný za stovky hodín programov a spolupracoval s hercami ako Ben Kingsley, Richard Harris, Gary Oldman, John Malkovich a Gérard Depardieu, ako aj s režisérmi ako Ermanno Olmi, Roger Young, Robert Dornhelm a Florian Henckel von Donnersmarck.

Založil si vlastnú firmu, ktorá sa venovala najmä produkcii televíznych seriálov a veľkých programov. Rakúska vláda mu vtedy ponúkla i miesto šéfa verejnoprávnej televízie a rozhlasu ORF, no keďže mal rozrobené projekty, odmietol.

Ako šikovný obchodník sa prejavil v roku 2004. KirchGruppe skrachovala a jej spoločnosti boli na predaj. Podarilo sa mu získať firmu Beta Film s autorskými právami na tisíce filmov aj hudobnú spoločnosť Unitel s právami na vyše tisíc nakrútených koncertov a opier.

Zameral sa na nakrúcanie prepracovaných eventových programov podľa historických námetov a veľkých literárnych diel pre medzinárodný trh. Jedným z jeho najvýznamnejších projektov bol 21-dielny seriál založený na biblických príbehoch, ktorý získal viacero nominácií na Emmy a ďalšie ocenenia. Minisériu Jesus s Jacqueline Bisset a Jeremym Sistom sledovalo na CBS viac ako 24 miliónov divákov. S Abrahamom dosiahlo TNT druhú najvyššiu sledovanosť minisérie vôbec.
Do jeho skupiny spoločností, ktorá vznikla založením televíznej produkčnej spoločnosti EOS (Events on Screen) v roku 2002, patria okrem toho Beta Film, Beta Cinema, Kineos, Unitel a Classica. EOS vyvíja a financuje produkciu podujatí s medzinárodnými hviezdami pre svetový trh.
Distribučná spoločnosť Beta Film so svojimi 15 000 hodinami programu je jedným z najväčších medzinárodných poskytovateľov filmových práv mimo USA, portfólio Beta Cinema obsahuje niekoľko filmov ocenených Oscarmi. Kineos distribuuje práva na bezplatné televízne vysielanie v nemeckom jazyku na približne 12 000 titulov, medzi ktorými je viac ako 5 000 produkcií v USA. Vydavateľstvo klasickej hudby Unitel je najvýznamnejším producentom audiovizuálnych hudobných nahrávok na svete s rozsiahlou knižnicou programov cca 2500 titulov.
Mojto roky spolupracoval s Robertom Halmim, s ktorým nakrútil cenou Emmy ocenenú minisériu „The Odyssey“ s Isabellou Rossellini, Geraldine Chaplin a Christopherom Lee v hlavných úlohách. Spolu s Gérardom Depardieu Mojto produkoval okrem iných projektov „Les Misérables“ (Family Channel), „The Count of Monte Cristo“ a 4-dielnu minisériu „Napoleon“, ktorá bola ocenená cenou Emmy, ako aj niekoľkými významnými nemeckými a francúzskymi cenami.

S EOS Mojto koprodukoval uznávaný celovečerný film „Pád“ režiséra Olivera Hirschbiegela s Brunom Ganzom v hlavnej úlohe o posledných dňoch Adolfa Hitlera.Downfall“ sa dostal do užšieho výberu pre najlepší cudzojazyčný film roku 2005. Film Floriana Henckela von Donnersmarcka „The Lifes of Others“, jeden z vrcholov portfólia Beta Cinema, získal Cenu Akadémie (Najlepší cudzí jazyk) 2007. Okrem iného EOS koprodukoval vysoko hodnotená sériu HBO „Rím, Drážďany – Peklo“, najúspešnejší nemecký miniseriál všetkých čias, ktorý bol predaný do 95 krajín, Vedľajšie účinky o škandále s talidomidom z 50. a 60. rokov a adaptácia Tolstého „Vojny a mier“ od Roberta Dornhelma. S Unitel Mojto produkoval „Mozart22“, audiovizuálnu nahrávku všetkých Mozartových opier na Salzburskom festivale 2006, operný film „Bohéma“ s Annou Netrebko a Rolandom Villazónom v réžii Roberta Dornhelma a „Beethovena9“ s Viedenskou filharmóniou a Christianom Thielemannom.

Bol členom dozorných rád Mediaset/Taliansko, Telepiù/Taliansko, Gestevisión Telecinco/Španielsko, ProSiebenSat.1 Media AG a KirchPayTV (obe Nemecko) a od roku 1994 do roku 2002 prezident ACT – Asociácie komerčných televízií v Európe.
Bol ocenený Medaille Charlemagne pour des Médias Européens (2003), Bavorským rádom za zásluhy (2007) a ako producent Bavorskou televíznou cenou (za „Napoleon“, 2003) a rakúskou filmovou cenou Romy („Korunný princ“, 2006). V roku 2020 mu bola na Slovensku udelená televízna cena OTO.
Zaujímavosť: Populárny detský televízny seriál „Včielka Maja“ (1975) sa na Slovensku začal vysielať v roku 1986, teda skôr ako Česká televízia, čo bolo zásluhou vtedajšieho riaditeľa filmového štúdia Koliba Jaroslava Hlinického. Ten sa na rozdiel od Čechov dokázal dohodnúť s výhradným distribútorom seriálu Leom Kirchom – určite v tom zohralo svoju úlohu, že jedným z Kirchových spolupracovníkov bol slovenský emigrant Ján Mojto. Vďaka nemu vznikli v nemeckej ko-produkcii aj slovenské filmy „Tisícročná včela“ a „Perinbaba“.

Žije v Bavorsku a jeho manželkou je príslušníčka nemeckej šľachty s rodovým zámkom. Do Nitry sa vracia najmä kvôli matke a súrodencom a občas ho pritom sprevádzajú známe osobnosti, napríklad Gérard Depardieu či Geraldine Chaplinová.

Čítajte viac: https://mynitra.sme.sk/c/3500222/jan-mojto-nechcel-som-prezit-zivot-iba-v-tuzbe.html

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Mojto
https://www.csfd.sk/tvorca/405875-jan-mojto/prehlad/
https://kultura.pravda.sk/film-a-televizia/clanok/667194-jan-mojto-z-emigranta-uspesny-producent/
https://mynitra.sme.sk/c/3500222/jan-mojto-nechcel-som-prezit-zivot-iba-v-tuzbe.html
Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články