Nielen pre európskych turistov je táto časť sveta lákavá svoju exotikou, tropickým podnebím ale aj priaznivými cenami. Lenže, kde sa rozmnožili neznalí ruksakoví turisti, vyrástla tiež základňa podvodníkov. V tomto regióne vás skôr než násilné prepadnutie, čaká okradnutie ľsťou a klamstvom. Pripravili sme pre vás zoznam často praktizovaných podvodov, pred ktorými sa musíte mať na pozore.
1. Sunarový podvod – Kambodža
Tento trik je rozšírený predovšetkým v Kambodži. Podvodníci na turistov čakajú v meste Siem Reap, ktoré leží neďaleko slávneho chrámového komplexu Angkor Wat. Cudzinca osloví mladá, na prvý pohľad chudobná mamička s dieťaťom v náručí. Na jeho prekvapenie nežobrá o peniaze, ale prosí, či by pre jej dieťa nekúpil balenie Sunaru. Kto by také prianie nevypočul. Potrava sa však k dieťaťu nikdy nedostane. Predavač ju turistovi síce (väčšinou za premrštenú cenu) predá, ale matka je potom prinútená sunar do obchodu vrátiť.
Chrámový komplex Angkor Wat je najväčšou turistickou atrakciou v Kambodži. A priťahuje tiež podvodníkov.
“Peniaze si rozdelia obchodník a miestny mafián. Pri troche šťastia dajú niečo aj dievčaťu,” opisuje recepčná z hotela Overflow v Siem Reap. Na pulte pred sebou má balíček letákov, ktoré pred týmto podvodom varujú. “Ak vás nejaká dievčina s takou prosbou osloví, hneď volajte políciu,” radí recepčná.
2. Zatvorená atrakcia – Thajsko
Obľúbený trik thajských podvodníkov, dajte si na neho pozor, ak sa chystáte do Bangkoku. Na ulici vás dobrou angličtinou osloví jeden z miestnych. Spýta sa, ako sa vám páči Bangkok, povie pár vhodných tipov, a potom sa začne vypytovať na vaše plány. Nech mu poviete, že chcete navštíviť akúkoľvek pamiatku, zhrozí sa: “Taká škoda, veď práve dnes je zatvorené, tam sa nedostanete.”
Po chvíľke premýšľania pre vás podvodník vymyslí náhradný plán. Ukáže sa, že jeho kamarát, zhodou okolností čakajúci za rohom, je vodič tuk-tuku a rád vás zavezie na oveľa zaujímavejšiu atrakciu, vraj za priaznivú cenu. Sklamaní turisti sú radi za alternatívny program a netušia, že padli do pasce. Zaplatia premrštenú sumu, pritom miesto, na ktoré mierili, bolo samozrejme otvorené.
V Bangkoku vám môžu niektorí “sprievodcovia” tvrdiť, že niektoré turistické atrakcie sú zatvorené a odporučia vám alternatívny plán. A za ten si naozaj zaplatíte.
“Stalo sa nám to hneď na druhý deň v Bangkoku. Miestny milý pán, vraj právnik, nás uisťoval, že kvôli pohrebu kráľa sú chrámy v meste zatvorené. Poradil nám, nech ideme na plavbu loďou. Tá nakoniec stála snáď desaťkrát viac, ako je v meste bežné,” opisuje zlú skúsenosť turista.
3. Poškriabaná motorka – Vietnam, Thajsko
Častý podvod vo Vietname a Thajsku. Skúter či motorka sú populárnym dopravným prostriedkom turistov v celom regióne. Keď sa ale rozhodnete si vozidlo požičať, najskôr zo všetkého ho dôkladne prezrite a nafoťte. Obľúbeným podvodom požičovní je, že vás jeden z pracovníkov sleduje do najbližšieho podniku a medzitým, čo si dávate kávu alebo obed, zaparkovanú motorku nenápadne poškriabe na málo viditeľnom mieste. Pri vrátení vám potom požičovňa nasolí vysokú pokutu.
Ak si požičiate vo Vietname alebo v Thajsku motorku, pozorne si ju prezrite a odfoťte ešte skôr, než vyrazíte na cestu. Nebudete ľutovať.
“Toto sa nám stalo pri návšteve Thajska. Sme si istí, že motorka bola pri požičiavaní v poriadku, starostlivo sme ju prezreli. Keď sme ju po pár hodinách vracali, našli na nej pracovníci škrabance. Nechceli nám vrátiť pas, ktorý si predtým vyžiadali do zástavy, a požadovali vysokú sumu ako pokutu. Bolo nemožné sa s nimi dohovoriť. Okamžite sa s nami začali hádať a boli agresívni,” popisuje svoju skúsenosť slovenská turistka.
4. Falošná polícia – Malajzia
Tento podvod na Vás striehne najčastejšie v Malajzii a v Thajsku. Na ulici vás zastaví muž v uniforme a žiada o pas, chce ho na mieste prekontrolovať. V pase nájde nezrovnalosti, bude najskôr tvrdiť, že vám chýba ešte jedna pečiatka nutná pre vstup do krajiny a na mieste vám udelí pokutu.
Ako sa brániť? Predovšetkým nič neplaťte. Požiadajte strážnika o preukaz a oznámte mu, že zavoláte na políciu, aby ste si celú záležitosť overili. Uvidíte, že sa najskôr veľmi rýchlo rozlúči.
5. Detské gangy – Filipíny
Najčastejší podvod na Filipínach (ale nielen tam, stretnete sa s ním vo väčšine krajín juhovýchodnej Ázie). Skupinka detí vás obklopí v bare či reštaurácii a začne spievať pesničku, vítať vás v krajine a želať pekný pobyt. Potom požiadajú o peniaze. Odolajte.
Ak im prispejete, peniaze nezostanú chudobným deťom, ale podvodníkovi, ktorý ich najíma. Navyše tak deťom zmenšujete šancu, že sa im dostane vzdelanie. Keď sa im bude žobranie vyplácať, nikdy sa nevrátia späť do školy.
6. Chudobný študent – Barma
Podvodníci vydávajúci sa za študentov sa vyskytujú po celej juhovýchodnej Ázii. Líši sa len spôsob, ktorým oberajú turistov o peniaze. V Barme vás budú presviedčať, že im došli peniaze na štúdiá umeleckej školy a ponúknu vám svoje obrazy – lacné kópie s nulovou hodnotou, ktoré si od nich môžete kúpiť a prispieť im tak na školu. Na Filipínach zase mladí podvodníci ponúkajú predražené sušienky a tvrdia, že si tak zarábajú na štúdium práva či medicíny.
Ako nenaletieť? V Ázii operuje veľa preverených neziskových organizácií, ktoré pomáhajú sirotám a chudobným študentom so vzdelávaním.
Pokiaľ chcete miestnej mladej generácii prispieť, pošlite radšej peniaze na účet, nikdy ich nedávajte nikomu priamo na ulici.
7. Zavretí v obchode – Thajsko
Späť do Bangkoku, v tomto meste sa to podvodmi len tak hemží. Pokiaľ si najmete tuk-tuk, dajte si pozor, kam vás vezie. Niektorí vodiči sa vám pokúsia nahovoriť, že poznajú najlepšie miesto, kde zaobstarať darčeky a suveníry. Neverte im, najskôr skončíte v predraženom obchode, ktorý ponúka nekvalitné obleky či nepravé šperky. Keď si nič nebudete chcieť kúpiť, môže sa stať, že vás v obchode zamknú a budú nútiť k nákupu.
Ak už si vezmete tuk-tuk, vždy sami určite cieľ cesty, na neznámych miestach nevystupujte. A nikdy neverte podozrivo priateľským vodičom a okoloidúcim!
8. Stratená peňaženka – Singapur
Podvodníci radi operujú so slušnosťou a empatiou svojich obetí. Ani v Singapure, inak veľmi bezpečnom meste, sa im nevyhnete. Častý je tu podvod so stratenou peňaženkou. Na ulici vás osloví starší dobre oblečený muž, ktorý býva niekedy sprevádzaný dievčaťom v kostýme. Zverí sa s tým, že bol práve okradnutý, dievča je údajne jeho sekretárka – odovzdajú vám vizitku, aby celá situácia pôsobila dôveryhodne – a požiadajú o pomoc.
Falošný obchodník totiž zrovna mieri na obchodné rokovanie, musí sa tam dostať taxíkom a nemá peniaze. Ponúka, že vám pri najbližšej príležitosti peniaze vráti. Čo viac, ešte pošle odmenu. Ide samozrejme o podvod. Akokoľvek sa zdá tento trik ľahko odhaliteľný, pár dokáže byť pri stretnutí veľmi presvedčivý. Naleteli takto už mnohí cestovatelia.
“Zastavili ma a tvrdili, že prileteli na obchodné rokovanie z Taiwanu a hneď po príchode boli okradnutí o peňaženku. Žiadali ma o peniaze na taxík, ale rýchlo som odpovedal, že si môžu predsa zavolať Uber, ktorý môžu zaplatiť prevodom. Tiež som navrhol, že hneď zavolám políciu. V tú chvíľu sa otočili a snažili sa zmiznúť. Z ich konania mi došlo, že sa zrejme jedná o podvod,” opísal na sociálnych sieťach turista Benny Fong, ktorý sa s podvodníkmi stretol.
9. Chrámový podvod – Indonézia
Obľúbeným miestom všetkých návštevníkov Bali je chrámový komplex Pura Besakih. Posledné roky však jeho povesť utrpela – na turistov tu čaká záplava podvodníkov. Hneď pri vchode vám samozvaní sprievodcovia budú tvrdiť, že nemôžete vstúpiť, ak si najskôr nekúpite predražený sarong z miestneho stánku. Následne vás budú presviedčať, že zrovna v deň vašej návštevy sa v chráme slávi dôležitý hinduistický sviatok a všetci návštevníci musia prispieť.
Nástrahy neberú konca. Podvodníci vás budú nútiť zaplatiť za sprievodcu a keď požiadate o fotku pred chrámom, budú žiadať poplatok aj za to. Ak sa do chrámu chcete vydať, obrňte sa trpezlivosťou a asertivitou. Uhraďte poplatok za vstup, prineste si vlastný sarong a všetky ďalšie poplatky slušne odmietajte. Neverte ani stánkom, ktoré majú nad vchodom ceduľu “info” či “turistická kancelária”. Čakajú tam len ďalší podvodníci.
Obľúbeným miestom všetkých návštevníkov Bali je chrámový komplex Pura Besakih. Posledné roky ale jeho povesť utrpela – na turistov tu čaká záplava podvodníkov.
“Boli sme na to pripravení a mali vlastné sarongy, všetkých falošných sprievodcov sa nám podarilo nejako obísť. Ale bola škoda na tak krásnom mieste vidieť toľko podvodníkov a okradnutých turistov,” opisuje návštevu cestovateľ.
Prevzaté s výslovným súhlasom Travelista.sk:
https://www.travelista.sk/blog/devat-najcastejsich-podvodov-na-turistoch-v-juhovychodnej-azii/