Lesopark – pridaná hodnota Bratislavy

O parkoch sa zvyklo hovoriť ako o „pľúcach mesta“. V tomto prípade je bratislavský Lesopark vzorom správnej životosprávy. V lete i zime sa sem prichádzajú nadýchať čistého vzduchu tisíce obyvateľov mesta, aj ich hostí. Veď za komunistickej vlády nad Železnou studničkou zriadili Štátne sanatórium pre papalášov, ako klimatické kúpele. A to je tak asi všetko, čo vtedajší agitátori „raja na zemi“, v lesoch nad Bratislavou urobili. Priam symbolicky sa osamelý verejný kritik komunistických praktík, šéfredaktor denníka ÚV KSS, Bohuš Trávníček, v jednom z jazierok pod Železnou studničkou utopil za záhadných okolností.

Ako decko si pamätám na rodinné výlety pešo na Pánovu lúku, kde sme si opekali. Vtedy ešte improvizovane, dnes Lesopark vďaka starostlivosti podniku Mestské lesy ponúka zabezpečené ohniská, altánky, piknikové prístrešky (pod strechou minimálne jedného sa dá aj prespať napoly „pod širákom“) a hlavne udržiavané cesty a vzorne pokosené lúky.

Pritom majú na starosti územie o rozlohe 3 100 ha, z ktorých je 2 873 ha zaberá les. Územie  správy  v najzápadnejšej časti masívneho Karpatského oblúku tvorí časť pohoria Malé Karpaty, pričom hranica Lesoparku prechádza lokalitami Červený most, Lamač, Kačín, Malý Slavín, Biely Kríž a Vajnorská dolina.  Najrozšírenejšími drevinami sú tu buk, ďalej dub a hrab.

 

Noc v lese

   Pozoruhodnou extra-službou je možnosť prespania v „domčeku na strome“, či skôr v korune vybraného stromu. Pre veľký úspech pôvodnej myšlienky sú už tri. A rezervovať si takýto zážitok treba dlho dopredu…

Pri horárni v Krasňanoch

   Pre východnú časť mesta je najľahšie dostupná lokalita na konci Peknej cesty nad sídliskom Krasňany. Skvelé je, že okrem „pešibusu“ a auta sa sem dá dopraviť aj víkendovým elektro-busovým spojom.

Je tu naozaj „raj v lese“ hlavne pre mladé rodinky, ktoré si tu môžu opekať a detičky sa vyblázniť na dômyselných preliezkach.

Zaujímavé je, že tu myslia aj na štvornohých tiež-turistov s dostatkom pitnej vody.

Pre dospelákov je tu aj možnosť zahrať si ping-pong…

 

Kačín

  Z opačnej strany je takýmto centrom oddychu a občerstvenia Kačín, kam takisto dopravuje návštevníkov víkendový autobusový spoj.

Recesistická falošná zastávka autobusu na Kačíne. Skutočná je o pár desiatok metrov nižšie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Železná studienka

  Toto miesto je ďalšou obľúbenou atrakciou Lesoparku, dostupnou autobusovým spojom MHD. Ako sa dozvedáme z oficiálnych web-stránok: „Železnú studienku pomenovali podľa železitého prameňa, ktorý tu vyviera. Čoskoro sa stala kúpeľmi kráľa Ferdinanda a chýr o liečivých účinkoch železitej vody lákal návštevníkov zo širokého okolia. Podnikaví prešporskí mešťania tu preto vybudovali kúpeľný dom s reštauráciou, ktorý bol v sedemdesiatych rokoch minulého storočia asanovaný. Po analýze vôd v rokoch 1826 a 1857 sa zistilo, že nie sú minerálne. Kúpele Železná studienka zanikli a stali sa obľúbeným výletným miestom obyvateľov neďalekého Prešporka.

Na Železnej studienke sa už pred stáročiami usadili mlynári a postavili tu mlyny. Vodné mlyny, ktoré sa spomínajú už v roku 1455, koncom 19. storočia zanikli a slúžili ďalej ako výletné reštaurácie. Bývali cieľovým bodom výletnej trasy vedúcej Hlbokou cestou, Kalváriou, Horským parkom, Patrónkou až na Červený most. Z týchto mlynov sa zachoval deviaty – Suchý mlyn. Klepáč, pôvodne 8. mlyn, je dnes príjemným miestom, kde sa môžete občerstviť. Zaujímavou technickou pamiatkou je sústava štyroch jazier vybudovaných v roku 1846 na pohon deviatich vydrických mlynov. Jazerá sa v súčasnosti využívajú na rybolov. Mesto ich chce perspektívne využívať aj na člnkovanie.“

O tom rybolove a člnkovaní by som si nebol veľmi istý. Experiment s rekreačným rybárčením typu „príď – zaplať – chytaj“ zrejme nedopadol dobre pre zneužívanie a tak je domček rybárskeho majstra zatvorený. Nadužívateľom tejto pôvodne len zábavnej činnosti mal byť aj pandemický agitátor Krčméry.

Zato je nižšie už spomínaný „Mlyn Klepáč“, kde sa výdatne občerstvíte vkusne servírovanými typicky turistickými pokrmami aj nápojmi.

Na zašlé časy „čundrovania“ (kedysi boli v okolitých lesoch desiatky ilegálnych čundráckych chát, či táborových osád) tu občas pri gitare zaspomínajú veteráni.

Neďaleko je lanovka, ktorou sa dá (aj s bicyklom!) dostať na Kamzík…

 

Chata U Slivu

  Toto je záchytná stanica hlavne pre cykloturistov, pre ktorých je ideálnou medzistanicou na dlhších trasách. Pozoruhodné, že tu mysleli aj na detskú fantáziu a za chatou je lesný „wigwam“.

Wigwam pri Slivovi

Medáreň

   Pozoruhodný je aj tento domček v lesoch s náučnou tabuľou, kde vyvracajú tvrdenia komického poslanca strany „OLajNo“, Pročka, o „zotročených včelách“. Je to chvályhodná iniciatíva, len tu akosi chýbajú včely…

Pamätné miesta

   Oceňujem, že správa Lesoparku zachováva aj historické pamiatky v podobe pomníčkov (aj z II. svetovej vojny na „Malom Slavíne“) a pamätných stromov.

Škoda, že nevieme, čo práve tie stromy pripomínajú…

 

Pozoruhodným pamätníkom je aj tento kríž v lese nad štvrťou Krasňany pripomínajúci zosnulých členov Trampskej osady založenej v roku 1965.

Príďte sa nadýchať

   Tieto vzorne udržiavané „pľúca mesta“ dokážu využiť peší turisti, cykloturisti, aj tí, čo prídu na vyvolené miesto vlastnými autami, či víkendovými autobusmi. Tak prečo nie aj Vy?

Podobné články