Novoty Nového Mesta nad Váhom

Nové Mesto nad Váhom má pozoruhodnú históriu (pre podrobnosti stačí kliknúť na označené slovo).

Pešia zóna mesta I
Pešia zóna mesta I

Prvý krát som sa o nej dozvedel od Izraelského Veľvyslanca Zvi Aviner Vapniho (pre podrobnosti stačí kliknúť na označené slovo) z jeho osobného príbehu. Jeho praprapredok žil totiž práve v Novom Meste nad Váhom, z ktorého sa presťahoval do vtedajšieho Prešporka, aby sa stal pomocníkom rabína Chatáma Sófera. A práve ten mu poradil, aby sa vrátil do vlasti. Tak sa cez pokolenia Zvi Vapni vrátil späť k pôvodným koreňom jeho predkov. Pozoruhodné na tom je, že miesto svojej diplomatickej misie si nevyberal a keď padlo práve na Slovensko, až potom sa dozvedel tento zaujímavý rodinný príbeh. S jeho dovolením som ho zvečnil v Literárnom týždenníku, čomu sa veľmi potešil.

S Veľvyslancom Izraela Vapnim
S Veľvyslancom Izraela Vapnim

Do Nového mesta nad Váhom som po prvý krát zavítal na hneď dve besedy v miestnej knižnici minulý rok.

Knižnica
Knižnica

Pre študentov, ktorí boli veľmi pozorní:

Študenti I
Študenti I

 

Študenti II
Študenti II

Skvelá bola aj beseda pre dospelých, ktorým som premietal ukážky z DVD filmu (pre ukážku stačí kliknúť na označené slovo) „Peter Čongrády – slušne vychovaný mafián“. A až tu som sa dozvedel, aký blízky vzťah mal k mestu.

Príjemné zákutia mesta
Príjemné zákutia mesta
Príjemné zákutia mesta II
Príjemné zákutia mesta II

Medzi besedami som objavil na námestí pozoruhodné kníhkupectvo, ktoré, a ako som sa nedávno dozvedel, prekonalo zdarne aj korona-paniku a má výber z mojich kníh.

Kníhkupectvo na námestí
Kníhkupectvo na námestí

A dozvedel som sa to preto, že sa sem v tomto čase vraciam častejšie.

Pokojná pešia zóna
Pokojná pešia zóna

Vďaka ústretovosti a pohotovosti pani Stuparičovej, riaditeľky knižnice, som tu totiž objavil úžasné pramenné zdroje pre môj chystaný opus-epos o Slovenskom národnom povstaní. Chcem ho totiž novým generáciám priblížiť cez úžasné príbehy napríklad v knihe Dušana Slavkovského „Vo vzduchu aj na zemi“, ktorú som našiel len tu. A ďalšie z rokov 1960 a 1974 i 1979. V nich úžasné príbehy v podobe gréckych drám na kopaniciach 🙂 Tie kopanice som ako paradox uviedol zámerne, lebo mi ochotné pani knihovníčky odporučili aj knihy „Nepokorená Javorina“ a „Lubina vo vojnových príbehoch“, ktoré mi veľmi pomohli pochopiť hrdinstvo miestneho obyvateľstva, ktoré dokázalo podporovať a najmä cez zimné mesiace vyživiť, ošatiť, ale prípadne aj ošetriť, či prinajhoršom slávnostne pochovať miestnych partizánov. Verím, že tie príbehy v mojej budúcej knihe oceníte aj vy…

Čas tu plynie pohodovo
Čas tu plynie pohodovo

 

Podobné články

Príkladná sídlisková iniciatíva

Okrajové bratislavské sídlisko Krasňany je vlastne satelitným mestečkom. Vybudované bolo koncom 50-tych rokov ako Záhradné mestečko. Tu sa po prvýkrát použili vnútroblokové oddychové zóny –