Spisovateľ Gustáv Murín vďaka video-blogu na TV Bratislava svojho času vykročil na pamätné miesta, kde mafia v hlavnom meste Slovenska páchala svoje zločiny, ale kde padli v kalužiach krvi aj niektorí jej bossovia. Nedávno vydal unikátnu encyklopédiu o slovenskom podsvetí v rokoch 1990 – 2021 pod názvom „Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla“. V časti „Obete a udalosti mafiánskeho vyčíňania“ tu sú takmer na každý deň opisy mafiánskych zločinov doplnené o „Kto bol kto v slovenskom podsvetí“ (knihu dostanete TU, v rozšírenej a aktualizovanej elektronickej podobe TU).
Tak tu nevyhnutne musela byť pre históriu zaznamenaná aj smrť mafiánskeho bossa Jana Takáča, o ktorom sa v tejto unikátnej encyklopédii slovenskej mafie píše:
Takáč Ján, takáčovci: Vynikol ako špičkový zápasník, a práve takí robili už v 80-tych rokoch vyhadzovačov. Tak sa zoznámil aj s Diničovcami, keď spolu slúžili na bráne vychyteného V-klubu v strede Bratislavy. Nakrátko sa spojil s budúcim mafiánskym super-bossom Miroslavom Sýkorom a jeho kumpánom Šaňom Belovičom, keď sa tí dvaja vrátili z Moskvy. Takáča čoskoro zlanárilo trio Jozef Surovčík, Ivo Ružič a Ľubomír Kudlička. Mali veľké plány ako mafiánski „ekonómovia“, a na ich ochranu potrebovali „bojovníka“. S ich požehnaním a financiami mohol konečne postaviť vlastnú bandu mafiánskych pešiakov. Toto prepojenie im vydržalo až do Takáčovej násilnej smrti. Takáč mal základňu v protilietadlovom bunkri z II. svetovej vojny v bratislavskej Dimitrovke, prerobenom na reštauráciu, odkiaľ vyhnal pôvodného majiteľa. V pezinskej krčme kvôli banálnemu konfliktu nastúpili takáčovci vo veľkom, aj so samopalmi, v reakcii na to Ukrajinec Daler Hlavačka „vybielil“ so svojimi ozbrojencami Takáčov Bunker, ale o ďalšie dva mesiace Hlavačku zlikvidovali pre zmenu sýkorky… Podľa policajných zoznamov z roku 2005 bolo v Takáčovej skupine 13 mužov. Za šesť rokov ich počet stúpol na 63. Na vrchole ich malo byť 69, členská základňa mala však podľa zistení polície viac ako 100 členov. Polícia skúsila z iniciatívy 1. viceprezidenta Policajného zboru SR Jaroslava Spišiaka, napriek zázemiu protežantov gangu, rázne zasiahnuť a 25. apríla 2004 vykonala mohutnú raziu v reštaurácii Pizza Amici. Prekvapila tam do päťdesiat „priateľov“ skupiny takáčovcov a zatkla piatich najvýznamnejších. Paradoxne v prospech takáčovcov zasiahla prokuratúra a všetkých prepustili. Takáč skončil po streľbe kata piťovcov Zelmana 30. júla 2003, na miesto činu ho niekto vylákal. Šéfom bandy sa stal Kudlička, ktorý ju viedol až do postupného rozbitia gangu od roku 2017. Pri záťahu na takáčovcov uviazli v sieti aj niektorí aktívni i bývalí významní policajti.
Agentúra TASR priniesla tieto zábery z miesta činu s krátkou správou: „Na bratislavskom sídlisku Kramáre v časti Na Revíne 30. júla 2003 neznámy páchateľ zastrelil 37-ročného Bratislavčana. Podľa informácií televízie JOJ mŕtvy muž je Ján T. médiami označovaný za údajného bossa jednej zo skupín bratislavského podsvetia. Policajti ho našli dostrieľaného v zaparkovanom luxusnom aute. Pred niekoľkými rokmi po Jánovi T. strieľali v istom bratislavskom podniku. Zasiahnutý bol však iba jeho ochrankár. Podľa TV JOJ mŕtvy muž vlastnil niekoľko barov a reštaurácií.“
S odstupom času sa v knihe „Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla“ už môže konštatovať o tomto krvavom čine viac: „Dňa 30. júla 2003 o pol šiestej popoludní na jednej z ulíc v bratislavskej štvrti Kramáre mafiánsky strelec vystrelil na 37-ročného Jána Takáča, ktorý práve nasadol do svojho luxusného terénneho Mercedesu. V ten večer sa nikam nechystal, ale z letného malátneho odpočinku ho vyburcoval naliehavý telefonát. Tak sa ponáhľal, že sa pred nastúpením do auta ani nerozhliadol. A to mu bolo osudné. Odzadu pristupuje strelec v kukle a maskáčoch. V okamihu zaznejú výstrely zo samopalu s tlmičom. Z približne pätnástich výstrelov desať zasiahlo chrbát, krk a hlavu obete. Takáč bol na mieste mŕtvy. Páchateľovi sa podarilo ujsť v únikovom vozidle smerom na Kolibu k Lesoparku. Cez Lesopark vrah so šoférom zrejme prešli na druhý koniec hlavného mesta, kde polícia neskôr našla v priekope na kraji lesa na Peknej ceste obhorenú bielu Škodu Octavia. Piťo Ondrejčák dával tieto úlohy Ľubošovi Zelmanovi prezývanému Zrzek, Piťov zabijak alebo Likvidátor. Ten sa po rokoch k činu priznal. Dôvodom výnimočného útoku na mafiánskeho bossa bola dohoda piťovcov s Takáčovým najbližším komplicom Surovčíkom o rozdelení teritória, čomu Takáč nevdojak prekážal…“
Príbeh mafiánskeho bossa Jána Takáča zmapoval jeden diel TV seriálu RTVS, v autorstve Gustáva Murína.
Presvedčte sa na vlastné oči TU…