Mgr. et Mgr. Martin Odler, Ph.D. (1986, Martin) bol vedeckým pracovníkom Českého egyptologického ústavu FF UK. Venuje sa materiálnej kultúre, najmä medeným artefaktom. Viac ako 10 rokov pôsobil na lokalite Abúsír, na českej koncesii v Egypte. Je takisto členom správnej rady Nadácie Aigyptos a poľsko-slovenského tímu, ktorý skúma lokalitu Tell el-Retábí vo východnej Delte.
Na toto obdobie spomína (ukforum.cz): „Bez Univerzity Karlovej by som nebol tam, kde som a som za to vďačný; egyptologický ústav má úplne špičkovú knižnicu.“
Momentálne pôsobí na Newcastle University vo Veľkej Británii, kde pracuje na projekte získanom ako Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowship.
Čo ho priviedlo k egyptológii vysvetľuje (dennikn.sk): „Prvotný impulz boli asi knihy Vojtecha Zamarovského. Ja som vlastne len obyčajný chlapec z dediny Ležiachov v Turci a nikdy som si nemyslel, že sa mi naozaj podarí pracovať v Egypte a na egyptských artefaktoch. Od čítania kníh po profesionálnu egyptológiu bola skutočne veľmi dlhá a náročná cesta.“
O svojej vedeckej práci ďalej píše: „Som postdoktorandom EPSRC / MSCA na Škole histórie, klasiky a archeológie (na Newcastle University), kde pracujem na projekte EgypToolWear – Analýza opotrebovania kovov starovekých egyptských nástrojov pod vedením Prof. Andrea Dolfini. Moje záujmy spočívajú v sociálnych a technologických súvislostiach remesiel v starovekom Egypte, najmä v metalurgii medi a bronzu. Moja dizertačná práca bola obhájená na Českom egyptologickom ústave Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe… V Prahe som študoval okrem egyptológie aj pravekú a včasnostredovekú archeológiu a klasickú archeológiu. Som členom správnej rady Slovenskej egyptologickej nadácie Aigyptos. Zaujímam sa aj o otázky týkajúce sa hodnotenia vedeckého výskumu, keďže som spoluautorom slovenských prekladov Leidenského manifestu pre výskumné metriky a Sanfranciskej deklarácie o hodnotení výskumu (známej aj ako DORA).“
Vďaka nemu vie aj slovenská verejnosť o prekvapivých nálezoch u nás (zurnal.pravda.sk): „Máme doklad o pobyte prvého Egypťana na území Slovenska, a to v období markomanských vojen. Podľa historika Cassia Diona vtedy zachránil rímskych legionárov zázračný dážď. Podľa Diona ho privolal egyptský mág Arnufis. To je doklad prvého pobytu Egypťana na území Slovenska. V tomto období sa na tomto území vyskytujú aj rôzne egyptské predmety, napríklad alabastrová nádoba z germánskeho pohrebiska v Očkove. Južná časť Slovenska vtedy patrila do rovnakého štátu ako Egypt, do Rímskej ríše.“
V roku 2023 vyšla vo vydavateľstve Modrý Peter unikátna kniha, na ktorej sa ako egyptológ podieľal: „Kniha ´V severnom vetre čítaš správy ďaleké´ je prvým priamym prekladom staroegyptského literárneho diela do slovenčiny v knižnej podobe. Po prvý raz si v slovenčine môžeme prečítať o radostiach a strastiach ľudí, ktorí žili a milovali na oboch brehoch nílskeho údolia zhruba pred tritisíc dvesto rokmi. Kniha obsahuje štyri najväčšie zachované cykly staroegyptských ľúbostných básní, ktoré sa recitovali a spievali v ramessovskom období Novej ríše, v 19. a 20. dynastii, keď vládli slávni panovníci Ramesse II. Veľký a Ramesse III. Doslovný preklad básní pripravila egyptologička Silvia Štubňová Nigrelli z Brownovej univerzity v Providence, prebásnila ich poetka a lingvistka Katarína Džunková z Karlovej univerzity v Prahe, sprievodné texty napísal egyptológ Martin Odler z Univerzity v Newcastli. Staroegyptská ľúbostná poézia patrí medzi skryté inšpiračné zdroje známej biblickej Piesne piesní. V celej starovekej lyrike však vyniká predovšetkým ako najrozsiahlejší súbor ženskej ľúbostnej poézie. Knihu bohato ilustruje umenie Novej ríše z otvorených zdrojov, predovšetkým z Metropolitného múzea umenia v New Yorku a Egyptského múzea v Turíne.“
Viac v rozhovore aj TU.
Viac v prednáškach TU a TU a TU a TU.
Zdroje:
https://www.ncl.ac.uk/hca/people/profile/martinodler.html
https://www.martinus.sk/2789537-v-severnom-vetre-citas-spravy-daleke/kniha
https://www.postoj.sk/97356/prekladaju-lubostnu-poeziu-zo-starovekych-papyrusov-do-slovenciny
https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/567047-egyptolog-odhaluje-kovove-hviezdy-egypta/
https://www.ukforum.cz/rubriky/alumni/8903-egyptolog-odler-zkouma-starovekou-med-a-posouva-vedeni
https://dennikn.sk/3346283/archeolog-moze-v-pusti-vidiet-naznaky-stoviek-hrobiek-no-na-vyskum-si-musi-vybrat-jednu-hovori-odbornik-na-staroveky-egypt/
Mgr. et Mgr. Martin Odler, PhD.: Dve storočia egyptológie: ako vznikla a zmenila sa
Spracoval: Gustáv Murín