MUDr. Viliam Lokša privádzal na svet deti najskôr na Slovensku a potom v Rakúsku

MUDr. Viliam Lokša (1950), slovenský lekár-gynekológ. Vyštudoval Lekársku fakultu UPJS v Košiciach, kde v roku 1974 promoval. Pracoval do roku 1978 v nemocnici Košice-Šaca, potom odišiel do Bratislavy (Nemocnica Kramáre), kde ako gynekológ – pôrodník pôsobil do novembra 1990. V decembri 1990 sa rozhodol odisť do Rakúska, do nemocnice v Hainburgu na Dunaji, kde pracoval takmer 25 rokov a viedol aj svoju súkromnú ambulanciu 17 rokov.

Pre dokumentárny film o pôrodníctve povedal: „Ak príde rodička do pôrodnice s pravidelnou pôrodnou činnosťou, dostáva sa do starostlivosti pôrodnej asistentky. Tá zhodnotí všetky nálezy (vaginálne vyšetrenie, CTG) a rozhodne, či je pôrodná činnosť v norme. Ak áno, žena zostáva v starostlivosti pôrodnej asistentky. Ak nie, informuje lekára, ktorý určí po rozhovore s rodičkou a pôrodnou asistentkou ďalší postup. Pôrod dieťaťa je pre každú ženu nezabudnuteľným zážitkom na celý život. Priebeh prvej doby pôrodnej (tzv. otváracej) je vysoko individuálny, prah vnímania bolesti je u každej rodičky iný. Bolesti − kontrakcie majú rôznu pravidelnosť a intenzitu. Rodička musí byť informovaná o možnostiach ovplyvnenia kontrakcií a musí mať možnosť sa vyjadriť, či návrhy pôrodnej asistentky alebo lekára akceptuje. Rozhodujúcimi aktérmi vždy zostanú pôrodná asistentka a lekár, ich odbornosť, trpezlivosť a ľudské kvality. Tí sú nakoniec zodpovední za to, či bude rodička na pôrod a pobyt v nemocnici spomínať pozitívne alebo negatívne.“

K svojmu pôsobeniu v Rakúsku povedal (sme.sk): „O slovenskom zdravotníctve nemajú Rakúšania ani potuchy. Dobrú povesť majú slovenskí lekári a zdravotné sestry. Sú s ich prácou nadmieru spokojní a uvedomujú si, že mnohé nemocnice môžu naplno fungovať len preto, že tam pracujú Slováci.“

Ďaleko od Slovenska neodišiel. Pôsobil ako hlavný lekár gynekológie v príhraničnom mestečku Hainburg. Tamojšiu nemocnicu využívajú viacerí Slováci, a práve pôrodnícke oddelenie patrí medzi najvyhľadávanejšie (zdravie.pluska.sk): „Takmer desať percent mojich pacientiek sú Slovenky. Niektoré sú poistené v Rakúsku, preto si za zdravotnícke služby nemusia platiť, mnohé však prichádzajú ako samoplatkyne aj zo vzdialenejších miest Slovenska.“ V nemocnici sa bez problémov dohovoríte po slovensky.

Je autorom knihy „Už zatlačte!“, v ktorej zachycuje najzaujímavejšie príhody z mnohých, ktoré zažil za to dlhé obdobie buď v nemocnici (hlavne na pôrodnici), ako aj v ambulantnej činnosti.

 

Zdroje:

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/viliam-loksa-150634

https://www.martinus.sk/1173495-uz-zatlacte/kniha

https://ahojmama.pravda.sk/clanky/serial-medzi-nami-sme-zodpovedni-za-to-ako-ze/11153-clanok.html

https://index.sme.sk/c/6876261/slovensky-lekar-v-hainburgu-navrat-len-ak-sa-zmeni-moralka.html

https://zdravie.pluska.sk/zdrave-dieta/mama-dieta/tehotne-maju-vyber-akym-sposobom-porodia.html

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

SLOVINSKO: Jeruzalem v rezorte zasľúbenom

Už v komunistickej Juhoslávii sa Slovinci mali zo všetkých tamojších nácií najlepšie. Sú totiž podnikaví. A po páde komunizmu dokázali ako prví predať aj kravské… Pardon, hovoríme

SLOVINSKO: Maribor alebo Marburg?

Rovnako by sme sa mohli opýtať: Bratislava alebo Pressburg? Málokto na Slovensku si dnes už uvedomuje, že v Bratislave sa do I. svetovej vojny hovorilo hlavne