Najbohatší Austrálčan je Slovák z Fiľakova

Dňa 22. 10. 1932 prišiel na svet v malom mestečku Fiľakovo na juhu stredného Slovenska na svet Frank Lowy. Nikto vtedy netušil, čo z neho bude.

Lowy prežil holokaust, pri ktorom prišiel o otca. Po vysťahovaní do Austrálie začal s drobným podnikaním, ale zlom nastal, keď otvoril svoje prvé nákupné centrum v Sydney v roku 1959, čím spustil to, čo sa stalo sieťou najväčších svetových obchodných centier až po Londýn či newyorský Manhattan. O pár desiatok rokov tak vybudoval celosvetovú sieť obchodných centier, stal sa šéfom austrálskej futbalovej federácie a jeho majetok prevýšil 5,8 miliardy dolárov. Stal sa tak aj najbohatším Austrálčanom. Správu o tom priniesol austrálsky ekonomický týždenník Business Review Weekly. Rodený Slovák vtedy z prvej priečky odsunul Andrewa Forresta. Tomu hodnota majetku klesla „vďaka“ finančnej kríze z 9,4 miliardy na 4,9 miliardy dolárov.

Táto éra sa skončila v júni 2018, keď Frank Lowy predal svoju Westfield Corp. francúzsko-holandskej skupine za 16 miliárd dolárov, čo bolo najväčšia takáto transakcia dovtedy v Austrálii. Hlavnou činnosťou Lowyovcov sa stala prevádzka ich rodinného investičného domu Lowy Family Group s kanceláriami v New Yorku, Los Angeles a Sydney. Lowy je riaditeľom skupiny spolu so svojimi tromi synmi Davidom, Petrom a Stevenom.

Strhujúci príbeh jeho života a podnikania vyrozprával pri príležitosti svojich 90-tych narodenín redaktorom časopisu Forbes (vyšlo 8. 11. 2020).

Zdroje:

http://www.pluska.sk/slovensko/najbohatsi-australcan-je-slovak-z-filakova.html

https://www.forbes.com/profile/frank-lowy/?sh=8d6fa853f747

Miliardár z Fiľakova: Strhujúci príbeh legendy svetového biznisu Franka Lowyho

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články