Pavel Čáni je jedným z najznámejších súčasných slovenských vojvodinských umelcov

Pavel Čáni (* 19. jún 1953, Kačarevo, Srbsko) je srbský akademický maliar, grafik a pedagóg, dolnozemský Slovák.

Narodil sa v učiteľskej rodine. Výtvarne nadanie zdedil od otca spisovateľa Pavla Čániho. Najprv sa orientoval na štúdium v Trnave na Slovensku, avšak roku 1974 sa rozhodol študovať na Akadémii umení v Novom Sade. Pokračoval na postgraduálnom štúdiu grafiky u profesora Marka Krsmanovića v Belehrade na Fakulte výtvarných umení.

Jeden z najznámejších súčasných slovenských vojvodinských umelcov. Má rád kontrasty. Ako grafik, maliar často tvorí priestorové objekty, alebo sú to maľby čie detaily sú realizované ako asamblage.

V roku 2023 mu pri príležitosti jeho životného jubilea bola udelená cena Pro Cultura Slovaca.

Pri príležitosti jeho výstavy v Bratislave napísal Gustáv Murín:

„Všimol som si to opakovane pri svojich návštevách Dolnej zeme. Za komunistického režimu boli v kultúre pred nami, lebo Juhoslávia bola ďaleko otvorenejšia západnému svetu. A možno práve preto nemajú zo západniarskych trendov také vetry, ako niektorí naši tiež-umelci. Najmä vo Vojvodine žijú bohatým kultúrnym životom, čo len dokazuje, aké bludy o ´útlaku menšín´ bola schopná vyprodukovať západná propaganda…

A opäť jedna frčka do nosa – maliar mimo „materskej krajiny“ ponúkol skutočné diela! Z približne sedemdesiatich vernisáží, na ktoré som minulý rok dostal pozvánku a mal čas sa zastaviť, by som taký výkon pripísal asi toľkým, ako je prstov na oboch rukách (aby som nebol príliš prísny). Lebo sa na nič nehrá. Pracuje s originálnym nápadom a hlavne ovláda remeslo. V kontraste s tým je dnes Bratislava zanešvárená „neumětelmi“ (ako hovoria Česi), ktorí čím menej ovládajú elementárne pravidlá remesla, tým sú arogantnejší a smelší v predvádzaní svojich patlanín.

O to viac oblaží vidieť neokázalé, úprimné, nápadité umenie. Z obrazov Pavla Čániho ma zaujal ten, kde ako plátno dokázal využiť kedysi najmä v dedinských domoch tak zaužívaný ´behúň´ z recyklovaných starých handier. A opäť symbolicky je ten obraz venovaný maliarke Zuzke Medveďovej, ktorej galéria v Báčskom Petrovci bude hostiť už 15. Bienále slovenských výtvarníkov v Srbsku. Berme si príklad z krajanov a ich autentického vzťahu ku kultúre bez módnych póz a výtvarných fráz!“

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Pavel_%C4%8C%C3%A1ni

https://slovackizavod.org.rs/vizualne-umenie/osobnosti-slovenskeho-vizualneho-umenia/pavel-cani/

https://www.kulpin.net/o-nas/22-aktuality/aktuality/12000-pavel-cani-o-nas-pre-nas

https://www.pgu.sk/v%C3%BDstavy/pavel-cani/

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

Podobné články

SLOVINSKO: Jeruzalem v rezorte zasľúbenom

Už v komunistickej Juhoslávii sa Slovinci mali zo všetkých tamojších nácií najlepšie. Sú totiž podnikaví. A po páde komunizmu dokázali ako prví predať aj kravské… Pardon, hovoríme

SLOVINSKO: Maribor alebo Marburg?

Rovnako by sme sa mohli opýtať: Bratislava alebo Pressburg? Málokto na Slovensku si dnes už uvedomuje, že v Bratislave sa do I. svetovej vojny hovorilo hlavne