Peter Duhan – viedol ako generálny riaditeľ Český rozhlas

Mgr. art. Peter Duhan (1946, Bratislava) je slovenský novinár a manažér, generálny riaditeľ Českého rozhlasu a bývalý riaditeľ Československého rozhlasu. Vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor filmová a televízna scénaristika. V rokoch 1971 až 1989 pôsobil ako dramaturg zábavy Československej televízie. Potom pôsobil ako šéfredaktor denníku Verejnosť. V rokoch 1991 až 1992 bol ústredným riaditeľom Československého rozhlasu. Potom pracoval v komerčnom sektore, napr. pre televíziu Cabel plus a vydavateľstvo Beseda Holding spojené s TV Nova. Od roku 2000 spolupracoval so stanicou ČRo 6 – Rádio Svobodná Evropa. Roku 2007 sa stal riaditeľom ČRo 6. Od roku 2009 bol programovým riaditeľom Českého rozhlasu a kandidoval na funkciu riaditeľa Českého rozhlasu, ktorým sa stal v roku 2010 po rezignácii Richarda Medka. Na túto funkciu v novembri 2015 dobrovoľne rezignoval.

V čase, keď bol Duhan na čele Slovenského rozhlasu, došlo k niektorým zásadným zmenám:

Vznikli stanice ČRo Sport (2014), Plus (2013), Jazz (2013) a Rádio Junior (2012) a sezónne projekt Rádio Retro (od roku 2013)
V roku 2013 boli zrušené stanice Leonardo, Rádio Česko a ČRo 6 a na ich základe vznikla stanice Český rozhlas Plus ako celoplošná stanica s mottom „Keď chcete vedieť viac“.
Český rozhlas v roku 2013 zmenil logo (písmeno R zložené zo štyroch vodorovných pruhov) a zjednotil vizuálnu podobu všetkých staníc (boli odlíšené farebne)
Vo vysielaní sa objavili nové formáty ako napr. Minútové hry, zábavné vzdelávanie pre deti (rubrika Venda a Fráňa) a obnovené boli niektoré zaniknuté žánre napr. Kabaret v éteri aj.
Od januára 2015 nastali výrazné zmeny vo vysielaní náboženských relácií. Priame prenosy bohoslužieb (nedeľa 9: 00-10: 00) sa presunuli z Dvojky na Vltavu. Kresťanský týždenník na Rádiožurnálu nahradil nový magazín o viere a spiritualite v súvislostiach s názvom Medzi nebom a zemou (sobota 9: 00-10: 00), ktorý je novo vysielaný na regionálnych staniciach ČRo. Radiožurnál prestal vysielať pravidelné Glosy Dominika Duku a tiež Dotyky viery. Moderátorka Eva Hůlková sa so svojimi duchovne založenými hosťami presunula do programu Hovory na ČRo Plus (nedeľa 22:10). Vltava prestala vysielať nedeľné rad Slovo medzi nebom a zemou. Dvojka začala miesto nedeľné bohoslužby vysielať nový formát Ako to vidia na duchovné a etické témy.
V roku 2013 boli obnovené a o rok neskôr znovu zrušené Hovory z Lán s prezidentom republiky. Dôvodom zrušenia boli vulgarizmy Miloša Zemana v hovoroch z Lán 2. novembra 2014.
Stanica Radiožurnál sa vyprofilovala k viac prúdovému a aktuálnemu vysielania (zanikol rad relácií, prednosť majú aktuálne témy), bol rozšírený playlist (viac skladieb v každej hodine aj v celej databáze).
Český rozhlas Plus vstúpil 2. novembra 2015 do siete VKV a stal sa tak dostupný zhruba pre 60% populácie SR. Súčasne bol rozšírený program vysielania stanice na 24 hodín denne. Táto zmena nastala deň pred koncom pôsobenia Petra duhan vo funkcii generálneho riaditeľa ČRo.
Regina Praha prestala 2. novembra 2015 vysielať na VKV a stala sa znie Regina DAB Praha dostupná iba v digitálnych sieťach. Táto zmena nastala deň pred koncom pôsobenia Petra Duhan vo funkcii generálneho riaditeľa ČRo.

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Duhan

 

Pripravil: G. Murín

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do

Praha po ránu

Každý kto navštívil Prahu, musel uznať, že je to jedno z najkrásnejších miest na svete. Za to môže pochopiteľne panoráma Vltavy, Karlova mostu a Hradčan,