Robert Vano – fotograf so svetovým uznaním

Robert Vano prednáša

 

Robert Vano (* 5. mája 1948, Nové Zámky) je slovenský fotograf žijúci v Prahe.

Po maturite v roku 1967 miesto nástupu na vojenčinu emigroval cez Juhosláviu a Taliansko do Spojených štátov, kde sa uchytil ako kaderník a vizážista. Príležitostne aj ako model. Prešiel si v New Yorku drogovým obdobím, z ktorého si takmer nič nepamätá. Prekonal to však a bol asistentom módnych fotografov, od roku 1984 je samostatným fotografom. Pôsobil v New Yorku, Paríži a Miláne, kde fotografoval pre módne časopisy (napr. Cosmopolitan, Harper Bazaar, Vogue).

Od roku 1990 žije v Prahe, kde v období 1996-2003 pracoval ako umelecký riaditeľ v českom vydaní časopisu Elle a potom do roku 2009 v agentúre Czechoslovak models. Odvtedy je fotografom na voľnej nohe.

Robert Vano bol predovšetkým módny a reklamný fotograf.

Posledné roky však fotografuje čiernobiele portréty a akty na klasický film a používa tiež už málo používanú techniku ​​platinotypie.  Spolupracuje so svetovými značkami, vedie workshopy „Daylight nude“. Najradšej fotografuje pri prirodzenom dennom svetle.

Vano sa otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii. Gay portál Colour Planet ho v roku 2009 vyhlásil za jedného z najvplyvnejších českých gayov. Svoje založenie zohľadňuje aj v tvorbe, preslávili ho okrem iného mužské akty. Jedným z jeho hlavných umeleckých vzorov bol napr. aj americký fotograf Robert Mapplethorpe.

„Mal som a mám veľa vzorov, že by ani nešli vymenovať … všetci majstri fotografie začínajúc Nadar a končiaci Sarah Moon …“

V roku 2009 sa uskutočnila v pražskom Mánese jeho doteraz najväčšia výstava, ktorej názov „The Platinum Collection“ odkazuje na jeho techniku. Vydal po česky viacero kníh.

U nás ho preslávili čiernobiele portréty. Pred jeho objektívom stál Václav Havel, Adriana Sklenaříková, Lucie Bílá, a ďalší.

Jeho najnovšie diela sú dostupné na jeho vlastnom e-shop-e.

Má aj pozoruhodnú filmografiu.

 

Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Vano

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/robert-vano-15543

https://www.dokumentmagazin.sk/clanok/skoro-vsetko-mi-vyslo-pretoze-som-nic-neplanoval

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

SLÁVNOSŤ pamätí seniorov

Už po štvrtýkrát sme sa v Obecnej záhrade v Rači zišli pri prezentácii tentoraz desiatej a jedenástej publikácie projektu OZ „Pamäti a spomienky“. Oslávencov, ich

Piešťanský literárny okruh 2024

Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie