Robert Vano – fotograf

Robert Vano prednáša
Robert Vano prednáša

 

Robert Vano (* 5. mája 1948, Nové Zámky) je slovenský fotograf žijúci v Prahe.

Narodil sa v slovenských Nových Zámkoch. Po maturite v roku 1967 miesto nástupu na vojnu emigroval cez Juhosláviu a Taliansko do Spojených štátov, kde sa uchytil ako kaderník a vizážista. Bol asistentom módnych fotografov, od roku 1984 je samostatným fotografom. Pôsobil v New Yorku, Paríži a Miláne, kde fotografoval pre módne časopisy (napr. Cosmopolitan, Harper Bazaar, Vogue).

Od roku 1990 žije v Prahe, kde v období 1996-2003 pracoval ako umelecký riaditeľ v českom vydaní časopisu Elle a potom do roku 2009 v agentúre Czechoslovak models. Odvtedy pracuje ako fotograf na voľnej nohe.

Robert Vano je predovšetkým módne a reklamné fotograf. Fotografuje čiernobiele portréty a akty na klasický film a používa tiež už málo používanú techniku ​​platinotypie.  Spolupracuje so svetovými značkami, vedie workshopy „Daylight nude“. Najradšej fotografuje pri dennom svetle.

Vano sa otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii. Gay portál Colour Planet ho v roku 2009 vyhlásil za jedného z najvplyvnejších českých gayov. Svoje založenie zohľadňuje aj v tvorbe, preslávili ho okrem iného mužské akty. Jedným z jeho hlavných umeleckých vzorov bol napr. Aj americký fotograf Robert Mapplethorpe.

„Mal som a mám veľa vzorov, že by ani nešli vymenovať … všetci majstri fotografie začínajúc Nadar a končiaci Sarah Moon …“

V roku 2009 sa uskutočnila v pražskom Mánese Vanova doteraz najväčšia výstava, ktorej názov The Platinum Collection odkazuje na jeho techniku. Vydal po česky viacero kníh.

 

Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Vano

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/robert-vano-15543

Pripravil: G. Murín

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on email

Podobné články

Marcinko

„Tvrdý bojovník“ Marcinko

Ďalším Slovákom, ktorý sa presadil v ďalekom svete bol Richard „Dick“ Marcinko (* 21. november 1940, Lansford, Pensylvánia, USA – † 25. december 2021). Najviac

Obrázok

Petícia českých lekárov

Pokračování petice lékařů, v dubnu 2021 přijaté Petičním výborem parlamentu, a poté ignorované Preambule: Tato výzva je výsledkem konsensu lékařů praktických oborů i zástupců z