Robert Vano – fotograf

Robert Vano prednáša
Robert Vano prednáša

 

Robert Vano (* 5. mája 1948, Nové Zámky) je slovenský fotograf žijúci v Prahe.

Narodil sa v slovenských Nových Zámkoch. Po maturite v roku 1967 miesto nástupu na vojnu emigroval cez Juhosláviu a Taliansko do Spojených štátov, kde sa uchytil ako kaderník a vizážista. Bol asistentom módnych fotografov, od roku 1984 je samostatným fotografom. Pôsobil v New Yorku, Paríži a Miláne, kde fotografoval pre módne časopisy (napr. Cosmopolitan, Harper Bazaar, Vogue).

Od roku 1990 žije v Prahe, kde v období 1996-2003 pracoval ako umelecký riaditeľ v českom vydaní časopisu Elle a potom do roku 2009 v agentúre Czechoslovak models. Odvtedy pracuje ako fotograf na voľnej nohe.

Robert Vano je predovšetkým módne a reklamné fotograf. Fotografuje čiernobiele portréty a akty na klasický film a používa tiež už málo používanú techniku ​​platinotypie.  Spolupracuje so svetovými značkami, vedie workshopy „Daylight nude“. Najradšej fotografuje pri dennom svetle.

Vano sa otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii. Gay portál Colour Planet ho v roku 2009 vyhlásil za jedného z najvplyvnejších českých gayov. Svoje založenie zohľadňuje aj v tvorbe, preslávili ho okrem iného mužské akty. Jedným z jeho hlavných umeleckých vzorov bol napr. Aj americký fotograf Robert Mapplethorpe.

„Mal som a mám veľa vzorov, že by ani nešli vymenovať … všetci majstri fotografie začínajúc Nadar a končiaci Sarah Moon …“

V roku 2009 sa uskutočnila v pražskom Mánese Vanova doteraz najväčšia výstava, ktorej názov The Platinum Collection odkazuje na jeho techniku. Vydal po česky viacero kníh.

 

Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Vano

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/robert-vano-15543

Pripravil: G. Murín

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do

Praha po ránu

Každý kto navštívil Prahu, musel uznať, že je to jedno z najkrásnejších miest na svete. Za to môže pochopiteľne panoráma Vltavy, Karlova mostu a Hradčan,