Dr. Slavoljub Eduard Penkala – vynálezca revolučných písacích nástrojov

Dr. Slavoljub Eduard Penkala (20. apríl 1871, Liptovský Mikuláš – 5. februára 1922, Záhreb), slovenský vynálezca, ktorý sa presadil v Chorvátsku.

Narodil sa v židovskej rodine, jeho otec Franciszek Pękała pochádzal z Poľska a matka Mária, rodená Hannelová, bola Holanďanka. Navštevoval univerzitu vo Viedni, ale prestúpil na Technickú univerzitu v Drážďanoch, kde získal doktorát z organickej chémie. Tu sa aj stretol so svojou budúcou manželkou Emiliou, študentkou hudby. Rok po jeho promócii sa mladí manželia zosobášili a v roku 1900 sa presťahovali do Záhrebu. Penkala sa čoskoro stal vysokým úradníkom rakúsko-uhorského Ministerstva financií. Neskôr bol vymenovaný za kráľovského technického kontrolóra. 

K jeho najvýznamnejším objavom patrí mechanická ceruzka, ktorú si nechal patentovať v roku 1906, a v roku 1907 vytvoril prvé pevné atramentové plniace pero. V spolupráci s podnikateľom menom Edmund Moster založil Penkala – Moster spoločnosť a postavil továreň na ceruzky a perá, ktorá bola v tej dobe jednou z najväčších na svete. Táto spoločnosť existuje ešte dnes pod názvom TOZ Penkala. Mechanická ceruzka a pero sa postupom času stali všade vyhľadávaným hitom, či už na domácom alebo zahraničnom trhu. Nastala niečo ako penkalománia a tento život zjednodušujúci vynález sa rozšíril po celom svete. 

Postavil tiež prvé chorvátske lietadlo, dvojplošník Leptir. Bolo dlhé 11 metrov a vážilo 330 kilogramov. O dva roky vzlietlo s Dragutinom Novakom, prvým chorvátskym pilotom, s ktorým letel aj Penkala. Keď sa jeho lietadlo vznieslo do niekoľkometrovej výšky, z davu lietali klobúky a ľudia volali: „Penkala letí!“

Založil tiež továreň na chemické prípravky pre domácnosť a vynašiel termofor (jeho prvý patentovaný vynález), železničné brzdy, ako aj anódu batérie. Založil aj ďalšiu spoločnosť s názvom Elevator Chemical Manufacturing Company, ktorá vyrábala rôzne chemikálie, detergenty, pečatiaci vosk a „Radium Vinovica“ (patentovaný liek, využívaný pri liečbe reumatizmu). Je podpísaný pod osemdesiatimi rôznymi vynálezmi, jeho prácu ukončila smrť na zápal pľúc v päťdesiatich rokoch. 

V ankete Najväčší Chorvát obsadil 43. miesto.

„Pripravujeme expozíciu, ktorá ponesie odkaz Eduarda Penkalu. Jeho prvé pero v múzeu už máme,“ povedal pre Nový Čas riaditeľ Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, Jaroslav Hric.

Jeho príbuzní žijú na Liptove dodnes.

 

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Slavoljub_Eduard_Penkala

https://cs.wikipedia.org/wiki/Slavoljub_Penkala

https://www.cas.sk/clanok/379870/kazdy-ho-uz-drzal-v-ruke-jeden-z-najpouzivanejsich-predmetov-na-svete-vymyslel-slovak/

https://www.nitranoviny.sk/slavny-slovak-eduard-penkala-vsestranny-vynalezca-otec-mechanickej-ceruzky-ale-aj-zmizika-a/

Eduard Penkala bol Slovák, ktorý ako prvý na svete vyrobil mechanické pero

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

SLÁVNOSŤ pamätí seniorov

Už po štvrtýkrát sme sa v Obecnej záhrade v Rači zišli pri prezentácii tentoraz desiatej a jedenástej publikácie projektu OZ „Pamäti a spomienky“. Oslávencov, ich

Piešťanský literárny okruh 2024

Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie