Obrazy nášho rodáka Christiana Ludwiga Attersee si našli miesto vo svetových topgalériách

Podobenka z roku 2020.

Bratislavský umelec Christian Ludwig Attersee  (* 28. august 1940, Bratislava) sa v Rakúsku vypracoval na popredného svetového predstaviteľa pop artu. Patrí k najúspešnejším umelcom v Rakúsku. Jeho diela visia v galériách a súkromných zbierkach po celom svete. Už v roku 2010 sa mohol pochváliť (hnonline.sk): „Vystavoval som v najvýznamnejších múzeách, spomeniem napríklad Národnú galériu v Berlíne alebo Stedelijkovo múzeum v Amsterdame. Celkovo som mal viac ako 450 samostatných výstav v známych múzeách a galériách.“

Do Rakúska emigroval v roku 1944, žije vo Viedni a Semmeringu v Dolnom Rakúsku. Attersee prežil svoju mladosť v Aschachu pri Linzi a v Attersee, Hornom Rakúsko.

Bol jedným z najväčších jachtárskych športovcov Rakúska – teda jeho nom de plume Attersee. Meno si urobil nielen ako umelec v jemných a výtvarné umenie, ale aj ako hudobník, spisovateľ, tvorca objektov, dizajnér, scéna dizajnér a filmár.

Je to vlk samotár takmer vo všetkých oblastiach výtvarného umenia. Úspech prinášajú prvé výstavy začínajúce v polovici šesťdesiatych rokov. Od prvých objektívnych vynálezov Attersee (1964-66) v oblasti erotiky a každodennosti bol hodnotený ako nezávislý popri iných umelcoch európskeho pop artu, protipól k viedenskému akcionizmu.

V druhej polovici sedemdesiatych rokov bol zakladajúcou osobnosťou „Nového rakúskeho maliarstva“.

V roku 1984 reprezentuje Rakúsko s mimoriadnym úspechom na v bienále Venezia. V rokoch 1990 – 2009 pôsobí ako profesor na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni (napr maľba, animovaný film a tapiséria).

Na jar 2002 sa uskutoční komplexná retrospektíva jeho tvorby v múzeu Stedelijk v Amsterdame.

V roku 2005 veľká výstava zahŕňajúca diela za posledných 5 rokov je vystavená vo viedenskom BA-CA Kunstforum; to v lete 2006 v rozšírenej podobe prevzala spoločnosť Zbierka Würth, Künzelsau. Na jar 2005 je uvedený balet „Petrushka“ od Igora Stravinského v jeho výtvarnom poňatí; rovnako v máji 2006 balet „Amadé“ v belehradskom Madlenianum. Na jeseň 2006 je viedenská veža Ringturm na šesť týždňov zabalená kompozície Don Giovanni od Attersee. 2007: je autorom dekorácií na 1. Liederball Viedenského mužského zboru vo viedenskom Kursalone. V novembri udokončuje interiérovú mozaiku „Reichtum Erde“ (Bohatstvo Zeme) v Geologickom federálnom inštitúte v Viedeň. V roku 2008 „Salome“ Richarda Straussa bola uvedená v produkcii, scéne a kostýmoch Attersee v Theater Bremen. 2015. Počas Bruckner-festivalu sa na javisku pri Attersee koná opera „Weiße Rose“ od Uda Zimmermanna s jeho výstavou vo foyeri.

V máji 1998 mu bola udelená Veľká rakúska štátna cena 1997 za umenie.

V lete 2004 preberá Lovis Corinthovu cenu Künstlergilde Esslingen / Nemecko.

V septembri 2005 mu bol udelený rakúsky čestný kríž za vedu a umenie 1. triedy.

 

Zdroje:

https://hnonline.sk/slovensko/322534-nas-rodak-dobyl-so-svojimi-obrazmi-svetove-topgalerie

http://www.attersee-christian-ludwig.at/en/biography

https://de.wikipedia.org/wiki/Christian_Ludwig_Attersee

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

Podobné články

SLÁVNOSŤ pamätí seniorov

Už po štvrtýkrát sme sa v Obecnej záhrade v Rači zišli pri prezentácii tentoraz desiatej a jedenástej publikácie projektu OZ „Pamäti a spomienky“. Oslávencov, ich