Slovák ing. Gabriel Szabó robí pre ropný gigant biznis za miliardy

Rodák z Veľkých Kapušian, ing. Gabriel Szabó, zastáva významné posty v petrochemickom priemysle na medzinárodnej úrovni.

Univerzitné štúdium ukončil v roku 1999 na Ekonomickej univerzite v Bratislave, ako aj Podnikovohospodárskej Fakulte v Košiciach. Svoju kariéru začal v roku 2000 v spoločnosti Kovohuty, a.s..

Do SLOVNAFT, a.s., nastúpil v roku 2001 ako ekonóm útvaru alokácie zdrojov. V roku 2002 sa stal finančným riaditeľom dcérskej spoločnosti SLOVNAFT MONTÁŽE A OPRAVY, a.s., a od 2006 pôsobil na pozícii riaditeľa útvaru Podnikové služby SLOVNAFT, a.s.

V roku 2009 sa stal riaditeľom pre obstarávanie spoločnosti INA v Chorvátsku. V roku 2010 bol vymenovaný do pozície viceprezidenta útvaru Podnikové služby Skupiny MOL v Budapešti. Úspešný Slovák tu mal pod palcom okrem nákupu aj investičnú výstavbu a riadenie údržby spoločnosti pôsobiacej od Jadranu až po Pakistan (Hospodárske noviny): „Vo svojej funkcii rozhodujem a som pre celú skupinu zodpovedný za nákup každej služby a tovaru od jednoduchej kancelárskej spinky cez obstarávanie výrobných a technologických zariadení, napríklad ropnej plošiny.“

Na čas pôsobil aj ako výkonný riaditeľ spoločnosti SLOVNAFT v Bratislave, aby sa v júli 2020 vrátil do budapeštianskej centrály, kde ako viceprezident pre Downstream riadi jeden z nosných pilierov spoločnosti. Gabriel Szabó tak prebral zodpovednosť za riadenie a rozvoj aktivít v rafinériách a petrochemických závodoch v troch krajinách (Slovnaft na Slovensku, MOL v Maďarsku a INA v Chorvátsku), a tiež za distribúciu a predaj rafinérskej a petrochemickej produkcie v 11 krajinách strednej a východnej Európy. Gabriel Szabó zostáva v predstavenstve spoločnosti Slovnaft, a.s., v pozícii podpredsedu a naďalej sa tak bude podieľať na strategickom smerovaní spoločnosti.

 

Zdroje:

http://hnonline.sk/svet/c1-51676090-slovak-co-pre-ropny-gigant-robi-biznis-za-miliardy

https://www.plasticportal.sk/sk/gabriel-szabo-sa-stal-vykonnym-viceprezidentom-skupiny-mol-pre-downstream/c/6730/

https://www.energie-portal.sk/Dokument/gabriel-szabo-101808.aspx

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články